szukaj

Newsletter

Prześlij nam sugestię


szukaj

Scena Tańca Studio

Scena Tańca Studio

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Przez trzy dni każdego miesiąca Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdują się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.  

Scena Tańca Studio: ZRÓB SIEBIE -  WIZERUNEK I AUTOKREACJA (2- 4 września)

„Zrób siebie” to hasło na dzisiaj, które w masowej kulturze zastąpiło promowane wcześniej: „Jestem, jaki jestem”. Pewnie słusznie, przynajmniej zakłada jakąś pracę nad sobą, jakiś rozwój; problem polega tylko na tym, że nie bardzo wiemy, wykonując to zalecenie, do czego tak naprawdę mamy dążyć. W przestrzeni publicznej coraz częściej pozbawionej autorytetów i ideałów, są do dyspozycji dwie drogi, pierwsza, dosyć łatwa, upowszechniana przez media, polega na tym, żeby stać się idealnym konsumentem, czyli być na fali , umiejętnie się prezentować, łykać wszelkie nowe mody i związane z nimi gadżety. Niby proste, ale wymaga to jednej podstawowej rzeczy, czyli odpowiedniej ilości środków finansowych. I tutaj stajemy przed koniecznością wyboru drugiej drogi: jak zrobić siebie, żeby móc się sprzedać.

Czasami te dwie drogi daje się połączyć, częściej stoją w jawnej sprzeczności. Czy tworzenie własnego wizerunku na zewnętrzny użytek nie zakłada z góry jakiegoś wysilenia, fałszu, uniemożliwia proste bycie sobą? W tej już XII edycji Sceny Tańca Studio razem z wykonawcami i choreografami spróbujemy się nad tym zastanowić. W sposób bezpośredni problemami autokreacji we współczesnym świecie zajmuje się spektakl Marty Ziółek „Zrób siebie” ( Komuna Warszawa ), walczą o swój wizerunek bohaterowie przedstawień „Jak uprawiać, żeby wyszło” Kaliny Porazińskiej, ”Powiększenie – Zoom out” Joanny Czajkowskiej ( Sopocki Teatr Tańca ) i „Slave 4you” Wojtka Grudzińskiego. Autorzy tych przedstawień w sposób autoironiczny podkreślają konieczność świadomego tworzenia własnego wizerunku, ale również fakt, że trzeba za to zapłacić wysoką cenę.

Czy to tylko cecha czasów nam współczesnych, czy może tak było zawsze, tylko używaliśmy innych pojęć; mówiliśmy o rozwoju osobowości, strategii czy promocji. W tej edycji możemy również przyjrzeć się przedstawieniu „27 sezonów” Polskiego Teatru Tańca, które jest przeglądem twórczości i pożegnaniem Ewy Wycichowskiej jako dyrektorki oraz nowym premierom: Roberta Bondary, odwołującego się do Biblii ( Łk 10.29 Kto jest moim bliźnim? i Jacka Przybyłowicza : Poza horyzont” nawiązującego do mitu wiecznej podróży. ( Kielecki Teatr Tańca ) Poza tym przedstawienie Iwony Olszowskiej i Anny Haracz „Przenikanie” zajmujące się związkami człowieka z naturą. Na upartego można się też tutaj dopatrzeć prób znalezienia siebie, tworzenia własnego wizerunku w otaczającym świecie, tylko, że w innym bardziej szerokim kontekście niż świat mediów i kultury masowej. Miejmy nadzieję, że ten kierunek poszukiwań w tańcu nie zaginie, że będziemy dalej podążać za swoimi tęsknotami, jeśli tylko rozpędzony kapitalizm nam na to pozwoli.
A kto odczuwa potrzebę doskonalenia autokreacji może popracować nad tym na warsztatach taneczno – aktorskich wspólnie z Karoliną Kroczak i Adamem Adamonisem.

KURATOR EDYCJI
Włodzimierz Kaczkowski

 

edycja 2-4 września 2016

 

2 września:

(piątek)

Przenikanie 

18.00/Malarnia

Wibracje

19.00/Duża Scena

 3 września:

(sobota)

 27 sezonów

18.00/Malarnia

19.00/Duża Scena

4 września 

(niedziela)

SLAVE4YOU
dlaciebiedlarodziny

18.00/Malarnia

ZRÓB SIEBIE / STS 

19.00/Duża Scena

 

 


SPEKTAKLE
Pierwszy etap sprzedaży (do 24 sierpnia)
- 15 zł / jeden spektakl;
- 25 zł  / 35* zł — karnet całodniowy
Drugi etap sprzedaży (od 25 sierpnia)
- 20 zł / jeden spektakl;
- 35 zł / 45* zł — karnet całodniowy

*od 3 spektakli

 

WARSZTATY 
20 zł / osoba

Zgłoszenia na warsztaty prosimy
przesyłać drogą mailową na adres
magdalena.grabowska@teatrstudio.pl
do 31 sierpnia (śr), godz. 12.00.

 


Kliknij poniższy obrazek i zobacz raport z poprzednich edycji:

POPRZEDNIE EDYCJE

 

2.Edycja 2016

2. EDYCJA 
Poruszenia
19—21
czerwca 2016 

2. EDYCJA 
W kobiecie jest siła
23—25
maja 2016 

2. EDYCJA 
Station the corps
22—24
marca 2016

2. EDYCJA
Walka postu
z karnawałem
8—10
stycznia 2016

                
             

    

 

Edycje 2015

NIŻYŃSKI  
4—6 września 

DRZEWIECKI 
12—14 października

TOMASZEWSKI 
2—4 listopada

KANTOR 
30.11—2.12


Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy.

Kategoria: Teatr
Napisz do nas / Prześlij opinię