KIM JEST JANINA WĘGRZYNOWSKA?
GALERIA MIEJSKA BWA W BYDGOSZCZY
23.03 – 21.05.2023
Artyści: Janina Węgrzynowska, Agata Bogacka, Jenny Brockmann, Marcin Dymiter, Ludomir Franczak, Magdalena Franczak, Agnieszka Grodzińska, Dagmar Schürrer
Kuratorka: Paulina Olszewska
Wystawa, którą można było od 16 stycznia do 13 marca 2023 obejrzeć w Galerii Studio w Warszawie, została 23 marca 2023 roku otwarta w nowej odsłonie w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Wystawa zrodziła się z potrzeby opowieści o artystkach, których życie i twórczość są fascynujące, ale znalazły się poza obiegiem sztuki i przez to pozostają niezauważone. Projekt zapoczątkował znajdujący się w Kolekcji Galerii Studio „Obraz szaro-pomarańczowy” autorstwa Janiny Węgrzynowskiej (1930–2010) z 1979 roku.
Postać Janiny Węgrzynowskiej powiela biografie wielu kobiet aktywnych na polu sztuki w XX wieku w Polsce i na świecie. Charakteryzuje je często innowacyjne czy progresywne myślenie oraz interdyscyplinarność na wielu polach. Były i ciągle są to artystki eksperymentujące, intensywnie pracujące przez większość życia. A mimo to istniejące poza głównym nurtem, bez wystarczającego wsparcia i odpowiedniej dla ich talentu możliwości zaistnienia. Po śmierci zaś ich twórczość, pozostawiona nierzadko bez opieki, zostaje skazana na rozproszenie albo zniszczenie, a tym samym – na zapomnienie.
Nasza opowieść o Janinie Węgrzynowskiej i jej sztuce polega między innymi na zainicjowaniu dialogu ze współczesnymi artystkami i artystami. Kuratorka zaprosiła do współpracy osoby pochodzące z różnych środowisk, działające w odmiennych mediach i dziedzinach sztuki. Jej celem było zwrócenie uwagi na aktualność praktyki Węgrzynowskiej i ponowne umieszczenie jej w obiegu artystycznym. Istotnym aspektem jest otoczenie artystki troską i zaopiekowanie się jej spuścizną oraz archiwum.
Zaproszenie do udziału w projekcie dla większości osób było także pierwszym kontaktem z Janiną Węgrzynowską i jej sztuką, co stało się dla nich źródłem inspiracji. Agata Bogacka weszła w malarski dialog z Janiną Węgrzynowską. Związana z Berlinem Jenny Brockmann zainteresowała się współpracą artystki z wykładowcami Politechniki Warszawskiej przy tworzeniu pracy laserowej pokazywanej w Galerii Studio w 2005 roku. Austriacka artystka Dagmar Schürrer przełożyła op-artowe trójwymiarowe kompozycje Węgrzynowskiej na język rzeczywistości rozszerzonej (AR). Agnieszka Grodzińska skupiła się na sposobach tworzenia iluzji optycznej i procesie powstawania dzieła sztuki. Magdalena i Ludomir Franczak niespełna dziesięć lat temu zetknęli się po raz pierwszy Węgrzynowską w Lublinie, gdzie zawędrował jej dorobek. Spotkanie ze spuścizną artystki, zainspirowało Ludomira Franczaka do stworzenia projektu z pogranicza teatru, sztuk wizualnych i dokumentalistyki „Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej” (2016), zrealizowanego w ramach projektu „Placówka”. W Galerii Miejskiej bwa artysta wykorzystał elementy scenograficzne, jak również dopełnił te prace Węgrzynowskiej, które nie zostały przez nią ukończone. W przestrzeni wystawy zaistnieje warstwa dźwiękowa skomponowana przez Marcina Dymitra przy okazji współpracy z Franczakiem w ramach tego spektaklu. Magdalena Franczak w pracy nad swoją instalacją sięgnęła do pamiętników Węgrzynowskiej i opisywanego przez nią doświadczenia pracy w pracowni.
Współpraca z Filharmonią Pomorską poszerzyła wystawę o dodatkowy kontekst. We foyer Filharmonii zostaną pokazane prace Janiny Węgrzynowskiej z kolekcji tej instytucji.
23.03 – 21.05.2023
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy
ul. Gdańska 20
Bydgoszcz
Partner: Fundacja Arton, Warszawa
Projekt powstał przy wsparciu ifa-Institut für Auslandsbeziehungen, Austriackie Forum Kultury
Współpraca: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego