PODSUMOWANIE SEZONU 2022/2023

Aktualności

Powrót
fot. Sisi Cecylia

Ponad 136 tyś. widzów i widzek, 204 spektakli własnych (21 tytułów), w tym cztery premiery, dziewięć wystaw w Galerii STUDIO i poza jej siedzibą, liczne wydarzenia towarzyszące, spotkania i warsztaty edukacyjne. STUDIO podsumowuje miniony sezon i uruchamia sprzedaż biletów na spektakle repertuarowe 2023/2024, do stycznia 2024 włącznie.

Mijający sezon 2022/2023 dla STUDIO teatrgalerii okazał się niezwykle owocny. To pierwszy sezon nowej kadencji dyrektorskiego tandemu Romana Osadnika i Natalii Korczakowskiej, ale też – po trudnym okresie pandemicznym – otwarcie teatru na nowe wyzwania artystyczne, edukacyjne i rozwojowe. Szczególny akcent w tym sezonie został położony na wzmocnienie środowiska pracy całego zespołu STUDIO.

W sezonie 2022/2023 odbyły się w STUDIO cztery premiery:

– familijny spektakl o zdrowym dla nas i naszej planety odżywianiu oraz rewolucji, którą można zacząć od swojego talerza, czyli „Wyspa Jadłonomia” kolektywu Podstawny, Kowalkowska, Czapliński;

– Łukasz Twarkowski wyreżyserował multimedialny dramat science-fiction „The Employees”, który wpisał się w aktualną dyskusję o roli sztucznej inteligencji w najbliższej przyszłości oferując jednocześnie widzom niespotykaną w polskim teatrze intensywność doznań w zakresie dźwięku i obrazu. Na zakończenie sezonu 2022/2023 „The Employees” rozpoczyna swoja międzynarodową trasę. Pierwszym etapem tournée będzie Festiwal Noorderzoon w Holandii. Kolejne planowane wyjazdy to: Tbilisi International Festival of Theatre (Gruzja), Lessingtage (Hamburg, Niemcy), Théâtre de Liège (Belgia), Theatre World Festival Brno (Czechy);

– Robert Talarczyk w koprodukcji z Teatrem Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach oraz Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu przeniósł na scenę pierwszą po otrzymaniu Nagrody Nobla powieść Olgi Tokarczuk „Empuzjon”, która tropi źródła i mitologię patriarchalnego sposobu myślenia;

– Ciro Goudsmit, młody twórca z Amsterdamu, w ramach współpracy z warszawską Akademią Teatralną i programu Change Now! (Zmiana Teraz!), wystawił spektakl „Soniczne Portale: odyseja subwooferowa”, będący zmysłową refleksją nad europejskim kolonializmem i jego dźwiękowym odreagowaniem.

W Galerii STUDIO i poza jej siedzibą odbyło się dziewięć wystaw oraz performansów, a także seminariów, spotkań i debat. Kuratorki wystaw podjęły tematy związane z tożsamością w kontekście społecznym, kulturowym, genderowym i politycznym.

Sezon rozpoczął się wystawą Krystyny Piotrowskiej „Studium”, odwołującej się do postrzegania kobiecości oraz kompozycji i dekompozycji ciała oraz wizerunku. We współpracy z Galerią Raster w ramach Warsaw Gallery Weekend 2022, odbyła się wystawa i peformans Oskara Dawickiego „Mężczyźni”, który dekonstruował pojęcie męskości we współczesnej kulturze. W końcówce roku odbyły się działania performatywne „Murmur” szwajcarskiej artystki Ernestyny Orlowskiej z udziałem niebinarnych osób performujących. Za ten performans artystka została nominowana do najważniejszej szwajcarskiej nagrody “Swiss Art Award”. Wojtek Pustoła i Wojtek Ziemilski pokazali swój autorski projekt „Pamięć jest naszym słabym punktem”. W projekcie „Kim jest Janina Węgrzynowska” została przypomniana twórczość zapomnianej opartowej warszawskiej artystki. Wystawa powstała we współpracy z BWA w Bydgoszczy oraz fundacją Arton. Przy okazji obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, pod honorowym patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, została zaprezentowana wystawa Zuzanny Hertzberg „Bojowniczki”. Sezon zakończyła międzynarodowa wystawa „Imagine a Breath of Fresh Air” mówiąca o wizjach przyszłości. Została zrealizowana we współpracy z czeskim Towarzystwem Jindricha Chalupeckiego w ramach europejskiego projektu Island of Kinship. Poza siedzibą galerii zostały pokazane dwie wystawy: w BWA w Bydgoszczy „Kim jest Janina Węgrzynowska”, w galerii OP ENHEIM we Wrocławiu „Widzenie ciałem. Kolekcja Galerii Studio”.

Dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN w ramach programu „Narodowa kolekcja sztuki współczesnej zakupiono dziewięć prac Tomasza Ciecierskiego oraz obraz Agaty Bogackiej, a dzięki środkom przekazanym przez Biuro Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy zabezpieczono kilka tysięcy zabytkowych teczek dokumentujących działalność Galerii Studio od 1972 roku.

Program edukacyjny STUDIO zawierał 67 wydarzeń. Powstało eksperymentalne koło dyskusyjne złożone z młodzieży i osób seniorskich, które omawia oglądane spektakle. To działanie STUDO ma ogromny wkład w dialog między pokoleniami oraz tworzenie bezpiecznej i inkluzywnej przestrzeni. Odbyło się oprowadzenie po teatrze dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, liczne warsztaty familijne oraz dla dorosłych oraz ferie zimowe na Wyspie Jadłonomia. STUDIO stało się też przestrzenią do rozmowy z publicznością o przyszłości dzięki spotkaniom z Aleksandrą Przegalińską, Jagną Niedzielską, Bogusławą Sochańską i Pawłem Frelikiem.

Ważną inicjatywą stała się zapoczątkowana przez STUDIO (wraz z partnerami: Fundacją Off School, Fundacją Można Zwariować i Nowymi Motywacjami) kampania społeczna „Wszystko gra?”, której celem jest zachęcenie Polek i Polaków do korzystania z oferty kulturalnej jako remedium na pogarszającą się kondycję psychiczną społeczeństwa. Kampania wystartowała w Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją (23 lutego 2023 roku) i dołączyło do niej 35 instytucji z całej Polski.

Dużym powodzeniem wśród widzów cieszyła się również kontynuacja cyklu prowadzonych przez STUDIO transmisji oper z Nowego Jorku „The MET: Live in HD”. Transmisji odbyło się 10, w tym trzy tytuły premierowe oraz cztery wcześniej nie pokazywane produkcje.

Po trudnym czasie pandemicznym STUDIO przeprowadziło badanie publiczności, w którym anonimowo wzięło udział 615 osób. W Międzynarodowy Dzień Teatru został opublikowany raport, który powstał we współpracy z Instytutem Badań Organizacji Kultury IBOK opierający się na wynikach badania ankietowego skierowanego do obecnej i potencjalnej publiczności teatru. Co drugi odbiorca zadeklarował, że aktualnie oczekuje propozycji angażujących intelektualnie i wymagających.

STUDIO jest nieodłącznym elementem kulturalnego krajobrazu Warszawy, miasta, które na naszych oczach staje się europejską metropolią, dlatego niezwykle istotnym kierunkiem działań STUDIO jest szeroko rozumiana współpraca z partnerami w Polsce i za granicą. W tym sezonie byli to m.in: Teatr Dramatyczny, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Magazyn Pismo, Magazyn Szum, Pałac Kultury i Nauki, Pałac Młodzieży, Nowy Teatr (Showcase Generation After), B’cause Dance Company, Ciało/Umysł – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu, Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych Rozdroże, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Czarne, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Ośrodek Kultury Ochoty.

W drugiej połowie sezonu artystycznego 2022/2023 zespół STUDIO odbył szereg szkoleń i warsztatów, które miały na celu wzmocnienie środowiska pracy w STUDIO. Proces ten jest odpowiedzią Dyrekcji na głos Pracowniczek i Pracowników, również tych zrzeszonych w związku zawodowym działającym przy Teatrze. Obyły się m.in.: szkolenia z języka inkluzyjnego, warsztaty z dostępności dla osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu, ruchową oraz warsztaty diagnostyczno-rozwojowe.

Do zespołu artystycznego w sezonie 2022/2023 dołączyły: Maja Pankiewicz i Wiktoria Kruszczyńska. Dzięki sesji zdjęciowej wybitnego polskiego fotografa i artysty wizualnego, Rafała Milacha, pokazaliśmy nie tylko nową odsłonę zespołu artystycznego, ale także niedostępne na ogół dla widzów przestrzenie teatru.

Na zakończenie sezonu STUDIO uruchamia sprzedaż biletów na nowy sezon. Do stycznia 2024 włącznie bilety na wszystkie spektakle repertuarowe są dostępne online. Z myślą o widzach o skromniejszych zasobach finansowych, na każdy spektakl repertuarowy (z wyjątkiem premier i wydarzeń specjalnych) STUDIO przeznacza 10 % miejsc do sprzedaży w ramach akcji „Płać ile możesz”. Dodatkowo w każdym miesiącu na wybrane 2 terminy wszystkie miejsca są dostępne w akcji „Studio za 30”.

Sezon 2023/2024 rozpocznie się 7 września spektaklem „The Employees” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego. Pierwszą propozycją premierową będzie spektakl „Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie”, teatralna adaptacja książki Wojciecha Tochmana (wyd. Literackie) w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Premiera odbędzie się na Dużej Scenie im. Józefa Szajny 24 listopada 2023.

Do zobaczenia w STUDIO!

 

 

KASA BILETOWA

 

Od 1 lipca do 18 lipca kasa nieczynna.
Od 19 lipca do 16 sierpnia kasa nieczynna i brak dyżuru telefonicznego.

 

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00
telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

w weekend: sobota—niedziela
kasa nieczynna, brak dyżuru telefonicznego

 

 

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę