Pracownia_Rimini Protokoll

Pracownia_Rimini Protokoll

STUDIO ONLINE  - międzynarodowe pracownie 

PRACOWNIA_RIMINI PROTOKOLL 

NABÓR NA WARSZTATY 

#WIRTUALNE_PRACOWNIE


Prowadzenie: Daniel Wetzel / RIMINI PROTOKOLL (Niemcy)

Gdybym był(a) tam, gdzie ty
 22 maja - 2 czerwca 2020 r. 

Nabór na warsztaty został zakończony 14 maja.

STUDIO teatrgaleria otworzyło wirtualne pracownie, do których zaprosiliśmy nie tylko polskich artystów, ale także wybitnych międzynarodowych twórców, których dorobek ustanowił filary nowoczesnej myśli teatralnej. Jako pierwsi rozpoczynają z nami współpracę:  Rimini Protokoll (Niemcy), Rabih Mroué (Liban), Toshiki Okada/chelfitsch (Japonia).

Pracownie funkcjonują w ramach nowych działań STUDIO.  W czasie kwarantanny chcemy inwestować w rozwój języka teatru, szukać alternatywnych form komunikacji z widzem. Dlatego, kiedy nie możemy realizować repertuaru na swoich scenach, zmieniamy studio_online w symboliczną przestrzeń wirtualnych „pracowni” artystów wierząc, że w ten sposób realizujemy intencje tych, którzy kiedyś nadali nazwę „Studio” teatrowi im. Witkacego. 

Opieka merytoryczna:  Anna Lewanowicz

RIMINI PROTOKOLL

Rimini Protokoll- to najbardziej znany niemiecki kolektyw, który w tym roku świętuje 20-lecie swojego istnienia. Jego założyciele to Helgard Haug, Stefan Kaegi,  Daniel Wetzel. Sednem ich pracy jest idea ciągłego rozwoju narzędzi teatralnych, które pozwalają ukazywać rzeczywistość z nietypowej perspektywy

Tworzą  interwencje, instalacje performatywne i słuchowiska. Realizują dokumentalne spektakle z udziałem zwyczajnych ludzi, którzy współtworzą scenariusz spektaklu i sami występują na scenie, opowiadając o swych życiowych doświadczeniach. Rimini Protokoll tłumaczy przestrzenie i porządki społeczne na formaty teatralne. Wiele ich prac charakteryzuje się interaktywnością i wykorzystaniem technologii. 

“Najwyższy czas, żeby po trzech tysiącach lat teatr, w którym jedni ludzie chcą zachwycić innych, robiąc rozmaite rzeczy, zaczął pokazywać rzeczy interesujące, a nie popisy kunsztu. Żeby zajął się procesami, które mają istotny wpływ dla naszego społeczeństwa.” Rimini Protokoll

Kolektyw od wielu lat jest obecny na festiwalach i w teatrach na całym świecie ze swoimi projektami; w Polsce  m.in. na festiwalach Malta, Krakowskie Reminiscencje Teatralne, w Nowym Teatrze w Warszawie. Wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. Europejską Nagrodę Teatralną, Srebrnego Lwa na Biennale w Wenecji. 


O WARSZTATACH 

Gdybym był/a tam, gdzie ty to warsztat online z Danielem Wetzelem.


Celem warsztatów jest wykorzystanie w eksperymentach performatywnych bieżącej sytuacji zaistniałej danego, konkretnego dnia. 
W tworzonym od kilku miesięcy projekcie kolektyw pracuje nad formatem konferencji, w której prelegentów zastąpią osoby z widowni, postępując według wskazówek mówców dotyczących przeprowadzenia prezentacji w ich imieniu. Punktem wyjścia dla warsztatu jest zainteresowanie różnymi punktami widzenia i perspektywami biograficznymi, które znalazły swoje odzwierciedlenie w ponad stu projektach kolektywu. Jakiekolwiek okażą się przepisy, do których przyjdzie nam stosować się w maju – z pewnością pozostawanie w domu, jak i ograniczanie kontaktu z ludźmi spoza kręgu naszych najbliższych będą wśród nich. Stąd nasza chęć eksperymentowania z rozmawianiem i reprezentowaniem osób znajdujących się od nas najdalej – w każdym tego słowa znaczeniu. Gdybyś miał/a opuścić swoją bańkę i nawiązać kontakt z kimś żyjącym w innym miejscu globu – kogo wybrałbyś/wybrałabyś do rozmowy? Pszczelarza z Nigerii? Pielęgniarkę z oddziału ratunkowego w Los Angeles? Nauczyciela duchowego z Kerali, a może tancerkę baletu w Kazachstanie? I dlaczego właśnie tę osobę? Aktualnie i to w globalnej skali jesteśmy zanurzeni w swoich własnych bańkach w jeszcze większym stopniu niż zwykle. 
Warsztat ma na celu badanie potencjału performatywnego parlamentu takich oddzielnych baniek. Jakie środki wykorzystasz reprezentując wybraną osobę i swoje doświadczenie z tego spotkania? Stwórzmy własną, performatywną wersję globu i naszej nowej teraźniejszości. Wykorzystajmy fundamentalny potencjał teatru i spektaklu: współdzielenie przestrzeni i czasu, dające pole do refleksji i porządkujące nasze doświadczenia.


PRAKTYCZNE INFORMACJE 

TERMINY: 22, 26, 29 maja, 2 czerwca 2020 r. godz. 18:00

MIEJSCE: online, platforma ZOOM

UCZESTNICY: 

  • artyści o różnych specjalizacjach (dramatopisarze, reżyserzy teatralni, artyści wizualni, aktorzy, dramaturgowie itp.), a także osoby z innych dziedzin zainteresowane sztuką partycypacyjną (urbaniści, architekci, aktywiści, antropologowie, badacze itp.)

  • zostanie wybrana grupa uczestników, którzy wezmą aktywny udział w warsztatach oraz grupa osób, która będzie mogła obserwować cały proces. W aplikacji prosimy o zaznaczenie preferowanej opcji.

  • z dowolnego kraju.


JĘZYK: angielski

CENA: Uczestnicy nie ponoszą finansowych kosztów udziału w warsztatach. 

UWAGA: Warsztaty będą rejestrowane i zakończą się publiczną prezentacją wybranych fragmentów nagrania. 


Organizator: STUDIO teatrgaleria www.teatrstudio.pl

Współorganizator: Onassis Center (Ateny, Nowy Jork) 

News