Studio online. Wirtualne pracownie

Studio online. Wirtualne pracownie

Czy i jak teatr powinien działać  w trybie online? Czy da się przenieść scenę teatralną w świat wirtualny? Nasza praca polega przecież na realnym spotkaniu z ludźmi. Może artyści w czasie pandemii powinni opuścić  scenę, jak w La Boheme Jerzego Grzegorzewskiego? Zwłaszcza, że Spektakl rozgrywa się teraz gdzie indziej. 

Nie jesteśmy politykami, nauczycielami albo przywódcami duchowymi. Jesteśmy artystami, w czasie kwarantanny możemy inwestować w rozwój języka teatru, szukać alternatywnych form komunikacji z widzami. Dlatego, kiedy nie możemy realizować repertuaru na naszych scenach, tworzymy utopię. Zmieniamy studio_online w symboliczną przestrzeń wirtualnych „pracowni” artystów wierząc, że w ten sposób realizujemy intencje tych, którzy kiedyś nadali nazwę „Studio” teatrowi im. Witkacego. Swoje pracownie w ramach studio_online otwierają w pierwszej kolejności: Zbyszek Bzymek i Andrew Maillet, Marcin Masecki, Łukasz Twarkowski, Rimini Protokoll, Małgorzata Wdowik, Rabih Mroué, Michał Korchowiec.

Projekt ma dla nas wartość zarówno artystyczną jak i społeczną. Naszym celem jest budowanie wspólnoty ponad podziałami pogłębiającymi się w kryzysie. Chcemy jednoczyć podzielone środowisko i antagonizowaną przez polityków publiczność. To wymiana myśli zamiast tworzenia obozów, forma zabawy, tak potrzebna w stanie chaosu i zawieszenia praw. 

Natalia KorczakowskaNews