Marlena Kudlicka (ur. 1973) to artystka, której działania są zakorzenione w sztuce konceptualnej. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni Jarosława Kozłowskiego. Od lat związana jest z Berlinem. Wrocławska publiczność miała okazję poznać Kudlicką podczas solowej wystawy Kontrola jakości i weryfikacja standardu. Rzeźba (MWW, 2016). Wanda Gołkowska (1925–2013) była jedną z pierwszych studentek Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu; tworzyła i mieszkała w tym mieście. Po ukończeniu studiów zaczęła odchodzić od tradycyjnego malarstwa ku formom przestrzennym i sztuce pojęciowej, ale nie zerwała radykalnie z malarstwem i rysunkiem. Stały się one dla niej polem eksperymentu.
Przyglądając się twórczości Kudlickiej i Gołkowskiej powstałej w różnych czasach i środowiskach, można odnaleźć punkty styczności, inicjujące dialog między pracami obu artystek. Wspólna ekspozycja otwiera kolejne możliwości interpretacji, ukazując źródła praktyki Marleny Kudlickiej czy pokazując ciągłą aktualność prac Wandy Gołkowskiej.
Wystawa Kudlicka / Gołkowska zaistnieje we Wrocławiu w aranżacji uwzględniającej specyfikę przestrzeni Muzeum Współczesnego. Dzięki samemu charakterowi i znaczeniu miejsca dla twórczości artystek nada jej nowe konteksty.
Wystawa jest zadedykowana pamięci artysty Stanisława Dróżdża.
Kuratorka - Paulina Olszewska
Więcej: Muzeum Współczesne Wrocław
|