WYKŁAD KORNELII RÖDER / 21.05 godz. 18:00

WYKŁAD KORNELII RÖDER / 21.05 godz. 18:00

Type your own art. Sztuka konceptualna i mail art w PRL i NRD
21 maja 2019  18:00


Wykład dr Kornelii Röder (Staatliche Schlösser, Gärten und Kunstsammlungen Mecklenburg-Vorpommern, Niemcy)
Moderatorka: Berenika Partum
Wykład w języku niemieckim tłumaczony symultanicznie na polski
W ramach wystawy „Ewa Partum. Moja galeria jest ideą. Archiwum Galerii Adres”

We wrześniu i październiku 1975 roku w Galerii Studio w Warszawie odbyła się wystawa Ruth Wolf-Rehfeldt i Roberta Rehfeldta „Każdy jest artystą“. Artyści zaprezentowali sztukę konceptualną, poezję konkretną i sztukę poczty. Jedna z instalacji zatytułowana „Type your own art“ (Napisz własną sztukę) zachęcała zwiedzających do samodzielnego stworzenia dzieła sztuki. Inna była zbiorem korespondencji pomiędzy wschodnioniemieckimi artystami a przedstawicielami mail artu z całego świata, w tym z artystami związanymi z łódzką Galerią Adres: Robertem Filliou, Kenem Friedmanem, Klausem Grohem, J.H. Kocmanem czy Wolfem Vostellem.
Sztuka poczty zaczęła się rozwijać pod koniec lat 60. XX wieku. Tworzona przez nią sieć wymiany pozwalała na ponadpaństwową i antysystemową komunikację, a także na realizację wspólnych projektów. W działania angażowali się artyści i artystki z Europy Środkowej i Wschodniej, którzy chcieli funkcjonować poza oficjalnym obiegiem artystycznym. Dzięki pocztowej sieci kontaktów sztuka konceptualna, poezja wizualna i konkretna jak również dokumentacje z akcji artystycznych, performansów i happeningów stawały się widoczne międzynarodowo.
Sieć mail artu oferowała artystom awangardy Europy Środkowej i Wschodniej globalny obszar oddziaływania.


Spotkanie z Kornelią Röder poprowadzi Berenika Partum, współkuratorka wystawy „Ewa Partum. Moja galeria jest ideą. Archiwum Galerii Adres“.Dr Kornelia Röder – urodzona w Rostoku kuratorka w Staatliche Schlösser, Gärten und Kunstsammlungen Meklemburg Vorpommern. Od 1978 do 1983 roku studiowała historię sztuki na Humboldt-Universität zu Berlin. Od 1983 pracownik naukowy w Państwowym Muzeum Schwerin/Ludwigslust/Güstrow. W 2006 uzyskała tytuł doktora na uniwersytecie w Bremie za pracę „Topologia i sposoby funkcjonowania sieci kontaktów w mail arcie. Jego specyficzne znaczenie dla Europy Środkowo-Wschodniej”. W 1998 roku stworzyła archiwum mail artu skoncentrowane na Europie Środkowo-Wschodniej.
Od 2009 roku jest kuratorką specjalizująca się w sztuce nowoczesnej i współczesnej, odpowiedzialną za kolekcję Gabinetu Miedziorytów. Wspólnie z dr Gerhardem Graulichem prowadzi Centrum Badawcze Marcela Duchampa. Kuratorka wystaw: „Mail Art – Osteuropa im internationalen Netzwerk der Mail Art „ (1996) „Sommergäste. Von Arp bis Werefkin. Klassische Moderne in Mecklenburg und Pommern “ (2011), “Connected by Art. Zeitgenössische Kunst aus dem Ostseeraum “ (2012), “Außer Kontrolle! FarbigeGrafik& Mail Art in der DDR” (przygotowana wspólnie z Christiną Kathariną May) (2015), “Hinter demHorizont … Kunst der DDR aus den Sammlungen des Staatlichen Museums Schwerin”  (wspólnie z Deborą Bürgel) (2018),  “Marcel Duchamp: Das Unmöglichesehen” (wspólnie z Dr. Gerhardem Graulich, Patricią Dick) (2019).


21.05 godz. 18:00
Type your own art. Sztuka konceptualna i mail art w PRL i NRD

Galeria Studio
Plac Defilad 1
PKiN, Warszawa

Wystawa „Ewa Partum. Moja galeria jest ideą. Archiwum Galerii Adres”
Kuratorki: Karolina Majewska-Güde, Berenika Partum
Do 2 czerwca 2019

Partnerzy projektu:
Goethe-Institut
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
agitPolska – Polnisch-Deutsche Initiative für Kulturkooperation e.V.
ARTUM Fundacja ewa partum museum

zdjęcie: widok wystawy Ruth Wolf-Rehfeldt i Roberta Rehfeldta, wrzesień- październik 1975, Galeria Studio, Warszawa, fotograf: Jerzy Mańkowski, archiwum galerii 

Aktualności: