Kolekcja

Powrót
Alicja Bielawska „Ćwiczenie I”

Alicja Bielawska, „Ćwiczenie I”, 2016, gwasz na papierze, 84 x 59,5 cm
Alicja Bielawska, „Ćwiczenie II”, 2016, kredka na papierze, 84 x 59,5 cm

Jednym z ważnych nurtów modernizacji i aktualizacji zbiorów Galerii Studio jest rozwijanie kolekcji w takim kierunku, by uwzględniała twórczość artystów młodszej generacji. Do nich należy Alicja Bielawska. Bielawska pojawiła się na scenie sztuki w pierwszej dekadzie XXI wieku i zyskała renomę, także ponadlokalną. Artystka ma na swoim koncie znaczne osiągnięcia, jej aktywność z ostatnich lat wskazuje, że przed nią rysuje się niezwykle intrygująca i ciekawa droga twórcza. Nowe prace Alicji Bielawskiej zostały włączone do Kolekcji Galerii Studio w 2023 roku dzięki programowi Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2022 roku artystka prezentowała w Galerii Studio swoje prace w ramach wystawy „Materia(l)nie. Bielawska Falender”, będącej dialogiem ze znajdującymi się w naszej kolekcji pracami Barbary Falender z cyklu Poduszki erotyczne. Wystawa spotkała się z dobrym odbiorem i ogromnym zainteresowaniem, także z powodu udziału Bielawskiej. Tym samym obecność jej dzieł w Kolekcji Galerii Studio jest naturalną i niezbędną kontynuacją zaistniałej już współpracy.

Alicja Bielawska urodziła się w 1980 roku. Tworzy rysunki i obiekty rzeźbiarskie, jej wystawy mają charakter instalacji przestrzennych. Wykorzystuje tkaninę, ceramikę, drewno, metale. Jej prace są często wizualizacją lub materializacją formy otwartej –  na papierze lub w trzech wymiarach. Artystkę interesują zakrzywienia przestrzeni, sposób przeżywania przez człowieka dotykalnego świata, pogranicze między tym, co estetyczne, a użytkowe.

Formy i konstrukcje, które artystka szkicuje na papierze mogą być później transponowane w trzy wymiary, lecz nie musi tak być. Mogą pozostać jedynie hipotetycznymi wizjami, przekształceniami czysto wyobrażeniowych struktur. Nie musimy sprawdzać, czy realnie mogłyby znieść napór siły ciążenia i utrzymać równowagę i czy nie wystarczyłoby lekkie dotknięcie palcem, by wieża z koców albo stos poduszek miękko uderzyły o ziemię. Ważny jest ów moment niepewności. Wywołuje skojarzenie z dziecięcą zabawą w budowanie namiotów – światów rozciągniętych między biurkiem, szafą a kanapą, gdy wewnątrz znanej i zazwyczaj niewielkiej przestrzeni własnego domu, dzięki kilku magicznym zabiegom, udawało się wywołać odczucie mieszkania na prerii, w dżungli lub na bezludnej pustyni. Heterotopia może być bardzo blisko, na wyciągnięcie ręki.

Dwie kompozycje mają w tytule „ćwiczenie”. Jedna z wystaw indywidualnych Alicji Bielawskiej nosiła tytuł „Ćwiczenia z przeplatania czasów i miejsc”. Termin ten implikuje zarówno powtórzenie, jak eksperyment, a ta szczególna podwójność jest kolejną zaletą sztuki Alicji Bielawskiej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Nazwa zadania „Rozbudowa Kolekcji Galerii Studio w Teatrze Studio im. S. I. Witkiewicza w Warszawie”.

 

KASA BILETOWA

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem
dyżur telefoniczny w godzinach 12.00–18.00

 

w weekendy: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
oraz na godzinę przed spektaklem

 

 

KONTAKT

dyżur telefoniczny: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

 

WJAZD / PARKING

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę