Kolekcja

Powrót

Alicja Bielawska „Różnica zawarta jest w skali (III)”, 2016, kredka na papierze, 156 x 104 cm

Jednym z ważnych nurtów modernizacji i aktualizacji zbiorów jest rozwijanie kolekcji w takim kierunku, by uwzględniała twórczość artystów młodszej generacji. Do nich należy Alicja Bielawska. Bielawska pojawiła się na scenie sztuki w pierwszej dekadzie XXI wieku i zyskała renomę, także ponadlokalną. Artystka ma na swoim koncie znaczne osiągnięcia, jej aktywność z ostatnich lat wskazuje, że przed nią rysuje się niezwykle intrygująca i ciekawa droga twórcza.

W 2022 roku artystka prezentowała swoje prace w ramach wystawy „Materia(l)nie. Bielawska Falender”, będącej dialogiem ze znajdującymi się w Kolekcji Galerii Studio pracami Barbary Falender z cyklu Poduszki erotyczne. Wystawa spotkała się z dobrym odbiorem i ogromnym zainteresowaniem, szczególnie z powodu obecności twórczości Bielawskiej. Tym samym obecność jej dzieł w Kolekcji Galerii Studio jest naturalną i niezbędną kontynuacją zaistniałej już współpracy.

Alicja Bielawska urodziła się w 1980 roku. Tworzy rysunki i obiekty rzeźbiarskie, jej wystawy mają charakter instalacji przestrzennych. Wykorzystuje tkaninę, ceramikę, drewno, metale. Jej prace są często wizualizacją lub materializacją formy otwartej –  na papierze lub w trzech wymiarach. Artystkę interesują zakrzywienia przestrzeni, sposób przeżywania przez człowieka dotykalnego świata, pogranicze między tym, co estetyczne, a użytkowe. Barwny rysunek kredkami na papierze odwołuje się do materiałów i technik najprostszych, kojarzących się z ćwiczeniem szkolnym. W sposób intrygujący artystka połączyła w nim wrażenie ruchu i wrażenie stabilności. Wiatr zdaje się wydymać wiszące na drążku tkaniny, które chcą zerwać do lotu. Ciężka stopa mocno oparta jest o ziemię, symbolicznie przytrzymując konstrukcję w miejscu. Praca rysunkowa Różnica zawarta jest w skali przypomina późniejszą trójwymiarową kompozycję Alicji Bielawskiej W przymknięciu powiek (2021), która w 2022 roku znalazła się Kolekcji Galerii Studio.

wystawy:
MATERIA(L)NIE

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Nazwa zadania „Rozbudowa Kolekcji Galerii Studio w Teatrze Studio im. S. I. Witkiewicza w Warszawie”.

 

KASA BILETOWA

 

Uwaga!
w dniach 19, 20, 21 czerwca (śr-pt)
brak dyżuru telefonicznego.

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem

 

w weekend: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
lub do rozpoczęcia spektaklu/wydarzenia

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00

 

telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę