Kolekcja

Powrót

Andy Warhol „Panczenista“ 1983, serigrafia, 86 x 62 cm

W 1988 roku Eva Pape, pochodząca z Polski amerykańska kolekcjonerka, przekazała w darze Galerii Studio ponad siedemdziesiąt prac ze swej kolekcji. Do zbiorów Galerii Studio trafiły m.in. płótna Wojciecha Fangora, prace Kena Friedmana związanego ruchem Fluxus, Appeal Lesa Levina, serigrafia Larry Riversa Diana IV (Polskie słownictwo). W zbiorze znajdują się też trzy grafiki Andy Warhola, w tym serigrafia Panczenista z 1983 roku.

Praca ta powstała w związku z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi zorganizowanymi w 1984 roku w Sarajewie, w Jugosławii. Pochodzący z tego miasta galerzysta Lazo Vujić zainicjował projekt artystyczny i poprosił szesnastu artystów, takich jak m.in. Michelangelo Pistoletto, James Rosenquist, Henry Moore, Cy Twombly czy Andy Warhol o przygotowanie prac graficznych w celu uhonorowania tego wydarzenia.

Zafascynowany sylwetkami sportowców Andy Warhol sięgnął po sylwetkę łyżwiarza reprezentującego dyscyplinę łyżwiarstwa szybkiego. Głębia przestrzeni została uzyskana poprzez sposób nakładania na siebie kolejnych warstw kolorów, a kontur postaci łyżwiarza, rozmijając się z plamą barwną, wywołuje wrażenie dynamiki i prędkości jazdy. Panczenista stał się jednym z oficjalnych wizerunków igrzysk olimpijskich i był umieszczany w przestrzeniach Sarajewa i innych miast na terenie Jugosławii.

Paulina Olszewska

 

 

KASA BILETOWA

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem

 

w weekend: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
lub do rozpoczęcia spektaklu/wydarzenia

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00

 

telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

 

18 maja 2024 NOC MUZEÓW
20:00-24:00 (wstęp wolny)

19 maja czynna do godz. 17:00
30 maja nieczynna (Boże Ciało)

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę