Kolekcja

Powrót

Jan Dobkowski, „Grzech”, 1970, olej na płótnie, 150 x 200 cm

Jan Dobkowski „Dobson” (ur. 1942) jest malarzem i rysownikiem, tworzy też instalacje przestrzenne we wnętrzach i w pejzażu. Charakterystyczny język plastyczny artysty wyłonił się ze zmian obyczajowych końca lat sześćdziesiątych XX wieku, nazywanych kontrkulturą, które miały wyzwolić człowieka z opresji kultury na rzecz spontanicznej, biologicznej energii.

Podwójna dziewczyna, czerwono–zielony obraz pełen zmysłowo splecionych postaci, zakupiło do swoich zbiorów Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku w 1968 roku. Dał on początek serii obrazów w ujednoliconym formacie 200 x 150 cm, do których należy praca Grzech  z 1970 roku, włączona do zbiorów Galerii Studio.

Bezpruderyjny erotyzm, radość, witalność, przepych bujnych splecionych sylwetek powodują, że obraz traci dwuwymiarowość. Pojawia się złudzenie falującej powierzchni i wrażenie tętniącego pod skórą pulsu. Jan Dobkowski podkreślał, że „…natura daje nam uczucie, że istniejemy. Sądziłem, że w naturalności jest złoże, które może uczynić moją sztukę żywą. Dlatego w obrazach starałem się pokazać przede wszystkim człowieka. Człowieka obnażonego, bez atrybutów kultury czy cywilizacji: kobietę i mężczyznę w ich odwiecznych gestach. Poprzez erotykę pragnąłem ukazać, jak silnie człowiek pożąda natury i że jest ona dobra.” (Przegląd Powszechny, 1986)

Natalia Andrzejewska

 

 

KASA BILETOWA

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem

 

w weekend: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
lub do rozpoczęcia spektaklu/wydarzenia

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00

 

telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę