Jan Dobkowski, „Syreny”, „Pchła”, „Sowa” oraz „Mysz”, 1963, linoryt, 25 x 19 cm każdy
Cztery linoryty Jana Dobkowskiego (ur. 1942) znajdujące się w Kolekcji Galerii Studio powstały w okresie studenckim artysty, a więc zanim wykształcił on bogaty abstrakcyjny język wizualny, z którego dziś jest najbardziej znany. W oryginalnym zamierzeniu miały ilustrować tomik poezji francuskiego pisarza i krytyka sztuki Guillaume’a Apollinaire’a Zwierzyniec albo świta Orfeusza, jednak projekt nie doszedł do skutku.
Czerpiąc z idei odczytywania prac z Kolekcji Galerii Studio w nowych kontekstach zainicjowanej w 2016 roku przez Dorotę Jarecką, prace Dobkowskiego zostały pokazane na wystawie „Opór motyla: Haiti” (2024). Były tam skonfrontowane z graficzną pracą haitańskiego artysty Paula Lionela pełną wizerunków i symboliki vodou. W tym kontekście zostało uwypuklone obecne w czterech linorytach Dobkowskiego napięcie między prostym przedstawieniem tego, co artysta uważa za przyziemne (Pchła), a bardziej szczegółowymi i niemal fetyszyzującymi obrazami egzotyki (pióra w Mysz) czy fantazji (Syreny).
W Kolekcji Galerii Studio znajdują się także prace malarskie artysty, między innymi Grzech (1970) czy Mój statek – moja zjawa (1989).
Maria Prokesz