Kolekcja

Powrót

Jarosław Kozłowski, „+ –”  1971, trzydzieści jeden rysunków tuszem na papierze, każdy 10 x 20 cm

Jednym z założeń programu Galerii Studio jest poszerzanie zbiorów o dzieła poszukujących artystów neoawangardy, które uzupełniają obraz sztuki tego kierunku w naszej kolekcji. Ma to na celu umocnienie się wizerunku polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku jako poszukującej, odkrywczej, kształtującej swój język w dialogu z międzynarodowymi twórcami, a jednocześnie swoistej i posiadającej własne dążenia i uwarunkowania. W Kolekcji Galerii Studio są już prace takich twórców, jak Natalia LL, Ewa Partum, Zdzisław Sosnowski, Józef Robakowski, Teresa Murak, Tomasz Ciecierski, Zbigniew Dłubak. W kontekście wymienionych polskich twórców, nieobecność prac Kozłowskiego w zbiorach Galerii była rażącym niedopatrzeniem.

Dzieła Jarosława Kozłowskiego uczestniczyły już w wystawach w naszej Galerii. W 2022 roku w Galerii Studio odbyła się wystawa „Dekolonizacje”, w ramach której prezentowane były prace wybitnych twórców zagranicznych, w tym Nancy Spero, Yayoi Kusamy, Astrid Klein, Wolfa Vostella, Ulrike Ottinger zaś z polskich m.in. Alfreda Lenicy, Grzegorza Kowalskiego czy Jerzego Ryszarda Zielińskiego „Jurry’ego”. Na wystawie zaprezentowane zostały także wczesne rysunki Jarosława Kozłowskiego  z cyklu pochodzącego z 1966 roku, w którym za atrament posłużyła własna krew artysty. Tym razem możemy się pochwalić równie niezwykłym dziełem tego artysty.

Praca „+ –” Jarosława Kozłowskiego pochodzi z wczesnego etapu jego twórczości, gdy artysta stopniowo odchodził od form i technik związanych z malarstwem, asamblażem lub kolażem, a rozwijał konceptualną i performatywną stronę swojej twórczości. Praca „+ –” składająca się z trzydziestu jeden kartek papieru jest minimalistyczna. Na pierwszej karcie pionowa oś oddziela od siebie dwa symbole matematyczne: plus i minus. Na kolejnych kartach z serii plus i minus wykonują obrót wraz z obracająca się osią. Oś przechyla się w lewo, obraca się, podnosi z drugiej strony i znów staje w pionie. Znaki plus i minus wraz z nią obróciły się o 180 stopni. Sens wyrażenia się nie zmienił. Zmienił się jedynie szyk i orientacja.

Kartki te, zszyte razem w postaci niewielkiej książeczki, stanowiły niskonakładową publikację o tym samym tytule, która była rozsyłana, także międzynarodowo, w ramach inicjatywy NET. Działająca poza oficjalnym obiegiem, półlegalna inicjatywa komunikacji między artystami, ponad granicami i cenzurą, stała się obiektem prześladowań politycznych. Większość nakładu publikacji „+ –” została zarekwirowana i zniszczona. Również z tego powodu praca jest cennym świadectwem swoich czasów. Jest zarazem aktualnym i celnym komentarzem na temat obiektywizmu i subiektywizmu, dobra i zła, prawdy i fałszu, zgody i niezgody, którymi to kategoriami często posługujemy się w codziennej mowie, nie zawsze głęboko się nad nimi zastanawiając. Artysta z właściwą mu przekorą i absurdalnym humorem, ukazuje względność naszych stałych punktów widzenia i dozgonnych przekonań.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Nazwa zadania „Rozbudowa Kolekcji Galerii Studio w Teatrze Studio im. S. I. Witkiewicza w Warszawie”.

 

KASA BILETOWA

 

w okresie świątecznym kasa nieczynna i brak dyżuru telefonicznego:

24, 25, 26 grudnia
31 grudnia, 1 stycznia

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem
dyżur telefoniczny w godzinach 12.00–18.00

 

w weekendy: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
oraz na godzinę przed spektaklem

 

 

KONTAKT

dyżur telefoniczny: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

w okresie świątecznym nieczynna:
24, 25, 26 grudnia
31 grudnia
oraz poniedziałki 23, 30 grudnia, 1, 6 stycznia

 

w trakcie trwania wystaw czynna:
wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

PARKING

Do 15 min.: bezpłatnie
Do 30 min.: 6 zł
Każda rozpoczęta godzina: 8 zł

więcej PARKING PKiN

 

SEKRETARIAT

pn-pt: 8:00 – 16:00

+48 22 620 47 70
sekretariat@teatrstudio.pl

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.