en
 

Kolekcja

Powrót

Marek Konieczny, „Wrzuć tu coś” 1969–1970, instalacja papier metal, fotografie

Historia Galerii Studio i związanych z nią artystów i artystek polskiej neoawangardy lat 70. i 80. XX wieku jest dla nas ciągłym przedmiotem badań, w ramach których staramy się umieścić konkretne wydarzenia artystyczne w kontekście historii samej galerii czy też sztuki tamtych czasów.

Wrzuć tu coś Marka Koniecznego, jak wynika z inwentarza, weszła do kolekcji pół roku po wystawie artysty w Galerii Studio w 1978 roku. Jest artefaktem pozostałym po artystycznej akcji, którą Konieczny zrealizował w Warszawie w 1969 roku, kiedy to z torbą ze złotego papieru z tytułowym napisem udał się na bazar Różyckiego, zachęcając przechodniów do działania.

Możemy odtworzyć to działanie na podstawie dwóch fotografii, które stanowią część pracy i znajdują się w naszej kolekcji.

Na zdjęciach uderza kontrast pomiędzy złotą połyskującą torbą a codziennością zazwyczaj szarego miasta. Istotą działania artystycznego był moment, w którym przypadkowa osoba wrzucała właśnie to „coś“ do torby. W Kolekcji znajduje się de facto narzędzie do przeprowadzenia akcji. Tak jakby na przekór artyście, który chciał, aby jego działania nie pozostawiały po sobie żadnych śladów i były w pełni efemeryczne.

Paulina Olszewska

 

 

KASA BILETOWA

 

 

pn-pt czynna na godzinę przed spektaklem oraz
dyżur telefoniczny w godz: 12.00–18.00

 

sb-nd czynna w godz: 14.00–19.00
oraz na godzinę przed spektaklem

 

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

+48 505 106 891
bilety@teatrstudio.pl

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia od 3 czerwca 2023

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

 

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę