en
 

Kolekcja

Powrót

Marek Konieczny, „Wrzuć tu coś” 1969–1970, instalacja papier metal, fotografie

Historia Galerii Studio i związanych z nią artystów i artystek polskiej neoawangardy lat 70. i 80. XX wieku jest dla nas ciągłym przedmiotem badań, w ramach których staramy się umieścić konkretne wydarzenia artystyczne w kontekście historii samej galerii czy też sztuki tamtych czasów.

Wrzuć tu coś Marka Koniecznego, jak wynika z inwentarza, weszła do kolekcji pół roku po wystawie artysty w Galerii Studio w 1978 roku. Jest artefaktem pozostałym po artystycznej akcji, którą Konieczny zrealizował w Warszawie w 1969 roku, kiedy to z torbą ze złotego papieru z tytułowym napisem udał się na bazar Różyckiego, zachęcając przechodniów do działania.

Możemy odtworzyć to działanie na podstawie dwóch fotografii, które stanowią część pracy i znajdują się w naszej kolekcji.

Na zdjęciach uderza kontrast pomiędzy złotą połyskującą torbą a codziennością zazwyczaj szarego miasta. Istotą działania artystycznego był moment, w którym przypadkowa osoba wrzucała właśnie to „coś“ do torby. W Kolekcji znajduje się de facto narzędzie do przeprowadzenia akcji. Tak jakby na przekór artyście, który chciał, aby jego działania nie pozostawiały po sobie żadnych śladów i były w pełni efemeryczne.

Paulina Olszewska

 

 

KASA BILETOWA

 

 

pn-pt czynna w godz: 11.00–19.00
sb-nd czynna w godz: 14.00–19.00

 

poza powyższymi godzinami czynna:
– na godzinę przed spektaklem / wydarzeniem
– do rozpoczęcia spektaklu / wydarzenia

 

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

+48 22 656 69 41
+48 22 656 69 42
bilety@teatrstudio.pl

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę