en
 

Kolekcja

Powrót

Rara Kamińska, „Berlin, November 2018” 2018, papier gazetowy, 130 x 90 x 11 cm

Praca Rary (Renaty) Kamińskiej, polskiej artystki mieszkającej w Berlinie, została pokazana na jej wystawie indywidualnej „Zjawa” w Galerii Studio w 2019 roku. Była to pierwsza odsłona projektu Kamińskiej Phantom Monument zainspirowanego postacią Róży Luksemburg. Kolejne były pokazane w Zamościu, Zurychu i Berlinie. W tych miastach mieszkała i pracowała Luksemburg, wybitna działaczka polskiej i niemieckiej socjaldemokracji, zamordowana skrytobójczo 15 stycznia 1919 w Berlinie.

Struktura prac Rary Kamińskiej zainspirowana została przez herbarium tworzone przez Różę Luksemburg w czasie, gdy siedziała w więzieniach; zanim stała się znaną działaczką polityczną, studiowała w Zurychu botanikę. Relief Berlin, November 18 upleciony został z gazet, które artystka kupiła 11 listopada 2018 roku w Berlinie. Tego dnia setna rocznica polskiej niepodległości zbiegła się ze stuleciem podpisania przez Niemcy aktu kapitulacji po I Wojnie Światowej. Druga praca Kamińskiej w naszej kolekcji została wykonana z gazet kupionych tego samego dnia w Polsce i nosi tytuł Warschau, November 2018.

Tematem wystawy były dwie nierównoległe pamięci. W Berlinie do dzisiaj przetrwał plac Róży Luksemburg. W Polsce w 2018 roku skuto ze ścian ostatnie upamiętniające ją tablice.

Renata Kamińska urodziła się w Hrubieszowie, studiowała w Lipsku i w Lublinie. Wystawiała m.in. w Gallery Monique Goldstrom w Nowym Jorku, gościnnie w Pawilonie Luksemburga na 55. Biennale Sztuki w Wenecji, Galerie CHERT w Berlinie, brała udział w biennale sztuki w przestrzeni publicznej Aurora w Dallas.

Dorota Jarecka

 

 

KASA BILETOWA

 

 

pn-pt czynna w godz: 11.00–19.00
sb-nd czynna w godz: 14.00–19.00

 

poza powyższymi godzinami czynna:
– na godzinę przed spektaklem / wydarzeniem
– do rozpoczęcia spektaklu / wydarzenia

 

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

+48 22 656 69 41
+48 22 656 69 42
bilety@teatrstudio.pl

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę