Ryszard Woźniak „Zielony”, 1986, olej na płótnie, 190 x 130 cm
Zielony został namalowany przez Ryszarda Woźniaka podczas stypendium europejskiego funduszu dla Solidarności w Berlinie Zachodnim w 1986 roku.
Jak twierdzi artysta, dzieło to stanowi jego duchowy autoportret, ukazujący napięcia natury psychologiczno-moralnej, które zajmowały go w owym czasie. Potwierdzają to mocne zestawienia znaczących barw, wyraziste kształty i ścieranie się kierunków odśrodkowych i dośrodkowych w kompozycji obrazu.
Tytułowa zieleń występuje również w innych obrazach Woźniaka z lat 80. Członek Gruppy wykorzystuje ją m.in. w Uzdrowicielu z Filipin albo człowieku z ogórka, w Zamiast życia, zamiast śmierci, a także w Szalonym młotku. Korzysta z tego koloru, chcąc pokazać stan pewnego podduszenia, opresji i dokonującej się zmiany.
Obraz stanowił ważny element jego wystawy „Grand Reserva” w Galerii Studio w maju 2008 roku, po której to malarz przekazał pracę do zbiorów. Przed otwarciem wystawy artysta rozwijał niewidziane od ponad dwudziestu lat płótna, konfrontując się z emocjami, które towarzyszyły ich powstawaniu. Po zakończeniu wystawy wszystkie, z wyjątkiem Zielonego, zostały ponownie zrolowane. Działanie posiadało wymiar performatywny i zostało zdokumentowane.
Jakub Prange-Barczyński