en
 

23 marca – 21 maja 2023

Wydarzenia

Powrót

KIM JEST JANINA WĘGRZYNOWSKA?
GALERIA MIEJSKA BWA W BYDGOSZCZY

23.03 – 21.05.2023

Artyści: Janina Węgrzynowska, Agata Bogacka, Jenny Brockmann, Marcin Dymiter, Ludomir Franczak, Magdalena Franczak, Agnieszka Grodzińska, Dagmar Schürrer

Kuratorka: Paulina Olszewska

 

Wystawa, którą można było od 16 stycznia do 13 marca 2023 obejrzeć w Galerii Studio w Warszawie, została 23 marca 2023 roku otwarta w nowej odsłonie w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Wystawa zrodziła się z potrzeby opowieści o artystkach, których życie i twórczość są fascynujące, ale znalazły się poza obiegiem sztuki i przez to pozostają niezauważone. Projekt zapoczątkował znajdujący się w Kolekcji Galerii Studio „Obraz szaro-pomarańczowy” autorstwa Janiny Węgrzynowskiej (1930–2010) z 1979 roku.
Postać Janiny Węgrzynowskiej powiela biografie wielu kobiet aktywnych na polu sztuki w XX wieku w Polsce i na świecie. Charakteryzuje je często innowacyjne czy progresywne myślenie oraz interdyscyplinarność na wielu polach. Były i ciągle są to artystki eksperymentujące, intensywnie pracujące przez większość życia. A mimo to istniejące poza głównym nurtem, bez wystarczającego wsparcia i odpowiedniej dla ich talentu możliwości zaistnienia. Po śmierci zaś ich twórczość, pozostawiona nierzadko bez opieki, zostaje skazana na rozproszenie albo zniszczenie, a tym samym – na zapomnienie.
Nasza opowieść o Janinie Węgrzynowskiej i jej sztuce polega między innymi na zainicjowaniu dialogu ze współczesnymi artystkami i artystami. Kuratorka zaprosiła do współpracy osoby pochodzące z różnych środowisk, działające w odmiennych mediach i dziedzinach sztuki. Jej celem było zwrócenie uwagi na aktualność praktyki Węgrzynowskiej i ponowne umieszczenie jej w obiegu artystycznym. Istotnym aspektem jest otoczenie artystki troską i zaopiekowanie się jej spuścizną oraz archiwum.

Zaproszenie do udziału w projekcie dla większości osób było także pierwszym kontaktem z Janiną Węgrzynowską i jej sztuką, co stało się dla nich źródłem inspiracji. Agata Bogacka weszła w malarski dialog z Janiną Węgrzynowską. Związana z Berlinem Jenny Brockmann zainteresowała się współpracą artystki z wykładowcami Politechniki Warszawskiej przy tworzeniu pracy laserowej pokazywanej w Galerii Studio w 2005 roku. Austriacka artystka Dagmar Schürrer przełożyła op-artowe trójwymiarowe kompozycje Węgrzynowskiej na język rzeczywistości rozszerzonej (AR). Agnieszka Grodzińska skupiła się na sposobach tworzenia iluzji optycznej i procesie powstawania dzieła sztuki. Magdalena i Ludomir Franczak niespełna dziesięć lat temu zetknęli się po raz pierwszy Węgrzynowską w Lublinie, gdzie zawędrował jej dorobek. Spotkanie ze spuścizną artystki, zainspirowało Ludomira Franczaka do stworzenia projektu z pogranicza teatru, sztuk wizualnych i dokumentalistyki „Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej” (2016), zrealizowanego w ramach projektu „Placówka”. W Galerii Miejskiej bwa artysta wykorzystał elementy scenograficzne, jak również dopełnił te prace Węgrzynowskiej, które nie zostały przez nią ukończone. W przestrzeni wystawy zaistnieje warstwa dźwiękowa skomponowana przez Marcina Dymitra przy okazji współpracy z Franczakiem w ramach tego spektaklu. Magdalena Franczak w pracy nad swoją instalacją sięgnęła do pamiętników Węgrzynowskiej i opisywanego przez nią doświadczenia pracy w pracowni.

Współpraca z Filharmonią Pomorską poszerzyła wystawę o dodatkowy kontekst. We foyer Filharmonii zostaną pokazane prace Janiny Węgrzynowskiej z kolekcji tej instytucji.

KIM JEST JANINA WĘGRZYNOWSKA?

23.03 – 21.05.2023

Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy
ul. Gdańska 20

Bydgoszcz

 

Partner: Fundacja Arton, Warszawa
Projekt powstał przy wsparciu ifa-Institut für Auslandsbeziehungen, Austriackie Forum Kultury
Współpraca: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego

 

 

Galeria Studio

im. Jerzego Grzegorzewskiego

Godziny otwarcia / Opening times:

 

wtorek – niedziela 12:00 – 19:00
Tuesday – Sunday 12pm – 7pm

 

 

Bilety / Tickets:

Normalny / Regular 3 zł
Ulgowy / Reduced 2 zł
Grupowy / Group 1,5 zł

 

Kontakt / Contact:

pl. Defilad 1 [wejście od ul. Marszałkowskiej]
PKiN
00-901 Warszawa
tel. +48 22 656 69 11

Plac Defilad 1 [entrance from Marszałkowska Street]
Palace of Culture and Science
00-901 Warsaw
phone no. +48 22 656 69 11

Kierowniczka galerii / Program director

Kuratorka / Curator

Paulina Olszewska
paulina.olszewska@teatrstudio.pl

 

Opieka nad kolekcją / Conservator

Natalia Andrzejewska
natalia.andrzejewska@teatrstudio.pl

 

Producentka / Producer

 

KASA BILETOWA

 

 

pn-pt czynna w godz: 11.00–19.00
sb-nd czynna w godz: 14.00–19.00

 

poza powyższymi godzinami czynna:
– na godzinę przed spektaklem / wydarzeniem
– do rozpoczęcia spektaklu / wydarzenia

 

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

+48 22 656 69 41
+48 22 656 69 42
bilety@teatrstudio.pl

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę