SEMINARIUM:
sala górna
21 lutego 2019
czwartek
godz. 11.00 – 16.00
PREZENTACJA PRAC:
sala dolna
21 – 28 lutego 2019
wtorek – niedziela
godz. 11.00 – 19.00
Umożliwienie kontaktu z obiektami nadaje sens kolekcji. Udostępniając nasze zbiory publiczności, chcemy stworzyć platformę wymiany praktyk, doświadczeń i wzajemnej inspiracji. Chcemy opowiedzieć o naszej kolekcji na nowo.
Rozpoczynamy cykl otwartych spotkań wokół zbiorów Galerii Studio. W pierwszej odsłonie prezentujemy prace Józefa Szajny, tworzące przestrzenną kompozycję Ślady (1972–1982). Jej rdzeniem jest zespół rekwizytów, manekinów i obiektów, które brały udział w premierowym spektaklu Replika na Festiwalu Teatralnym w Edynburgu w 1972. To przykład dzieła, którego wielowarstwową tożsamość zbudowały historia oraz zmieniający się charakter i funkcja.
Każdy z obiektów tworzących Ślady stanowi autonomiczne dzieło sztuki. Równolegle, zarówno całość, jak i poszczególne elementy, kojarzone są z environment Reminiscencje, aranżacjami Teatru Paniki oraz Figurami Teatru, wystawami cyklu TEART i spektaklami Repliki z lat 1972–1986. Skomplikowany charakter tego dzieła doskonale ilustruje potrzebę współpracy między specjalistami różnych dziedzin w opiece oraz upowszechnianiu sztuki współczesnej. Tak też został skonstruowany program seminarium.
W dyskusji wezmą udział konserwatorzy sztuki współczesnej, opiekunowie kolekcji muzealnych, kuratorzy, teatrolodzy. Wspólnie przyjrzymy się różnorodnym zagadnieniom związanym z wyjątkowym charakterem zbioru prac Józefa Szajny
i porozmawiamy o opiece nad zbiorami sztuki wymagającymi szczególnego podejścia.
Ślady Józefa Szajny są przykładem dzieła, które poprzez zmieniający się kontekst kulturowy i potrzeby odbiorców, zmienił pierwotne znaczenie. Tematem spotkania będzie ochrona tożsamości dzieła, o tak skomplikowanej strukturze materialnej i ideowej, jak prace Józefa Szajny. Porozmawiamy o tym, jak dziś upowszechniać dzieła sztuki integrujące różne media, wychodzące poza określone gatunki. Zapytamy o to, w jaki sposób ponowna ekspozycja dzieła służy jego nowej interpretacji. A także o to, czy możliwe jest, zarówno w działaniach konserwatorskich, jak kuratorskich, dotarcie do wszystkich znaczeń pierwotnego autorskiego gestu.
PROGRAM SEMINARIUM
Galeria Studio
sala górna
21 lutego 2019
czwartek
godz. 11.00 – 16.00
11.00 – 11.30
|
Powitanie
Szajna i morze, fragmenty tekstu Marii Czanerle [Irena Jun, aktorka Teatru Studio] |
11.30 – 12.15
|
Novum o dziedzictwie Józefa Szajny - w świetle filozofii ochrony i konserwacji opartej na kompleksowym rozumieniu dziedzictwa kultury (materialnego, niematerialnego i cyfrowego).
[prof. dr hab. Iwona Szmelter, Kierowniczka Międzykatedralnej Pracowni „Novum” Ochrony i Konserwacji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie] |
12.30 – 12.45
|
Przerwa kawowa
|
12.45 – 14.45
|
Referaty i dyskusja:
O zbiorach Galerii Studio. Historia i aktualność. [Dorota Jarecka, Kierowniczka Galerii Studio] Ślady Józefa Szajny. Scenografia w zbiorach sztuki współczesnej. [dr Natalia Andrzejewska, Opiekunka Kolekcji Galerii Studio] Kolekcja poza muzeum. Nowe typy zbiorów sztuki współczesnej: fundacje autorskie, teatry, mieszkania, pracownie. [Marlena Koczorowska, konserwatorka dzieł sztuki] Scenerie teatralne: wartości - przechowywanie - udostępnianie (w ujęciu konserwacji zapobiegawczej). [dr hab. Elżbieta Szmit – Naud, Instytut Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu] Teatr Józefa Szajny w perspektywie zwrotu performatywnego. [dr Justyna Michalik, teatrolożka] |
14.45 – 15.00
|
Podsumowanie.
|
15.00 – 16.00
|
Zwiedzanie czasowej prezentacji Śladów Józefa Szajny.
[oprowadzanie: dr Natalia Andrzejewska] |
|
|
Galeria Studio
Pałac Kultury i Nauki
Plac Defilad 1 – Warszawa
@galeriastudiowarszawa