en
 

Kolekcja Galerii Studio

5.02 – 18.04.2021

Wystawy

Powrót
fot. Błażej Pindor

5.02 – 18.04.2021 

Z powodu sytuacji epidemicznej w Polsce instytucje kultury, w tym teatry i galerie, zostały zamknięte do 25 kwietnia 2021 roku.

Tymczasem zapraszamy Państwa do oglądania naszego kanału VOD, gdzie można zwiedzić wystawę wraz z jej kuratorkami: Natalią Andrzejewską, Dorotą Jarecka i Pauliną Olszewską, a także obejrzeć oprowadzanie po wystawie autorstwa Joanny Mytkowskiej, dyrektorki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zapraszamy także do wysłuchania rozmowy z aktorką Teatru Studio Ireną Jun, którą przeprowadził tuż przed otwarciem wystawy Mariusz Szczygieł, a także wypowiedzi artystek i artystów, którzy współpracowali z Galerią, jak Jolanta Krukowska, członkini Akademii Ruchu i Jan Stanisław Wojciechowski, autor prac znajdujących się w kolekcji Galerii Studio. Specjalnie dla widzów online Zdzisław Sosnowski, artysta i kurator prowadzący Galerię Studio w latach 1978-1981, opowiada w filmowym nagraniu ilustrowanym zdjęciami z jego archiwum, co znaczyło dla niego to miejsce i jak je pamięta. Roman Signer w nagranym specjalnie dla Galerii Studio „Wspomnieniu. Przed 40 laty” przywołuje swoją wystawę w Galerii Studio w 1981 roku.

VOD: Kolekcja Galerii Studio 

Gdy w 1972 roku Józef Szajna objął dyrekcję Teatru Studio, założył w nim galerię sztuki i nabył pierwsze dzieła do zbiorów. Kolekcja Galerii Studio liczy dziś około tysiąca prac polskich i międzynarodowych artystów. Stanowi dowód niezwykłej polityki artystycznej tego miejsca i nowatorskiego myślenia o instytucji kultury. Galeria Studio, dzięki specjalnej dotacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, od 2018 roku przechodzi przebudowę. W pierwszym etapie uporządkowano zbiory sztuki, przeprowadzono konserwację dzieł, wynajęto nowe przestrzenie magazynowe, zakupiono sprzęt do konserwacji. W kolejnym planujemy digitalizację zbiorów oraz naukowe opracowanie kolekcji i archiwum Galerii. Wystawa jest podsumowaniem pierwszego etapu programu opieki na kolekcją.

W dolnej przestrzeni Galerii Studio prezentujemy zbiory malarstwa. Sposób prezentacji nawiązuje do przestrzeni muzealnego magazynu. Są tu m.in. dzieła Tomasza Ciecierskiego, Edwarda Dwurnika, Wojciecha Fangora, Koji Kamojiego, Łukasza Korolkiewicza, Alfreda Lenicy, Jadwigi Maziarskiej, Erny Rosenstein, Henryka Stażewskiego. Górna sala mówi o historii Galerii Studio. Prezentujemy prace na papierze, materiały z archiwum, oraz fotograficzną dokumentację wystaw takich twórców, jak Mario Merz, Sol LeWitt, Krystyna Piotrowska, Ryszard Winiarski, Zdzisław Sosnowski, Grupa Od Nowa. Roman Signer zgodził się udostępnić filmy z jego wystawy indywidualnej w Galerii Studio w 1981 roku. Historyczne afisze ukazują bogactwo i wielokierunkowość ówczesnego programu.

Wystawie towarzyszy publikacja 48: Kolekcja Galerii Studio w Warszawie

Kuratorki – Natalia Andrzejewska, Dorota Jarecka, Paulina Olszewska
Scenografia wystawy – Magdalena Bałycz
Projekt książki – Jan Diehl Michałowski (Deal Studio)
Zdjęcia prac z Kolekcji Galerii Studio – Błażej Pindor

Galeria Studio

im. Jerzego Grzegorzewskiego

Godziny otwarcia:

wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

Bilety

Normalne 3 zł
Ulgowe 1,5 zł
Grupowe 1 zł

 

Kontakt

pl. Defilad 1 [wejście od ulicy Marszałkowskiej] PKiN
00-901 Warszawa
tel. +48 22 656 69 11

Kierowniczka galerii

Kuratorka

Paulina Olszewska
paulina.olszewska@teatrstudio.pl

 

Opieka nad kolekcją

Natalia Andrzejewska
natalia.andrzejewska@teatrstudio.pl

 

Martyna Wilkowska
martyna.wilkowska@teatrstudio.pl

 

Producentka

Jolanta Jankowska
jolanta.jankowska@teatrstudio.pl

 

 

KASA BILETOWA

 

czynna codziennie (pn-nd):
w godzinach 14.00-19.00
(lub do rozpoczęcia spektaklu)

 

+48 22 656 69 41
+48 22 656 69 42
bilety@teatrstudio.pl

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę