Ćwiczenia stylistyczne

Ćwiczenia stylistyczne

W Ćwiczeniach stylistycznych Raymond Queneau przedstawia opis błahego zdarzenia między dwoma mężczyznami w paryskim autobusie linii S na 99 sposobów. Twórcy przywołują klimat miasta wraz z jego pięknem, brzydotą, artystycznymi ambicjami i absurdem codziennego życia ulicy. Zabawa tekstem, formą i konwencją staje się dla nich pretekstem do manifestowania czystej radości tworzenia.

Raymond Queneau – autor między innymi kultowej powieści Zazie dans le metro – uczynił miasto najważniejszą postacią swoich utworów. W Ćwiczeniach stylistycznych opowiada Paryż na 100 sposobów, przetwarzając opis przypadkowo zaobserwowanego zdarzenia. Około południa w autobusie linii S młody mężczyzna krzyczy na współpasażera, zarzucając mu umyślne potrącenie. Dwie godziny później ten sam mężczyzna spotyka się z przyjacielem przed dworcem Saint-Lazare. Prosta historia zostaje poddana stylistycznej obróbce. Autor posługując się różnymi konwencjami  pozwala nam spojrzeć na zdarzenie z nieskończonej liczby perspektyw.

Utwór francuskiego pisarza staje się pretekstem do formalnych poszukiwań - teatralnej zabawy, w której wyobraźnia przekracza granice prawdopodobieństwa. Podążając za Queneau spróbujemy przywołać klimat Paryża lat czterdziestych dwudziestego wieku wraz z jego pięknem, brzydotą, artystycznymi ambicjami i absurdem codziennego życia ulicy.

Koprodukcja z Teatrem Malabar Hotel
Spektakl realizowany dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa
Spektakl realizowany w ramach Stypendium Młoda Polska przyznanego Marii Żynel

czytaj mniej

obsada

Marcin Bartnikowski

Marcin Bartnikowski

Marcin Bikowski

Marcin Bikowski

Łukasz Lewandowski

Łukasz Lewandowski

Marcin Bartnikowski

Marcin Bartnikowski

Marcin Bikowski

Marcin Bikowski

Łukasz Lewandowski

Łukasz Lewandowski

twórcy

PRZEKŁAD Jan Gondowicz
REŻYSERIA Maria Żynel, Marcin Bikowski
LALKI Marcin Bikowski
MUZYKA Rafał Rozmus
WSPÓŁPRACA DRAMATURGICZNA Marcin Bartnikowski
KONSULTACJA CHOROGRAFICZNA Anna Godowska
PRODUKCJA Aleksandra Wiśniewska
INSPICJENTKA Maria Lejman-Kasz

fot. Bartek Warzecha

kiedy gramy

News