Mała narracja

Mała narracja

10 lat po premierze na scenie Studio.

Spotkanie z żywą klasyką współczesnego polskiego teatru – 10 lat po premierze na scenie Studio.

20 marca 2010 roku na dużej scenie Teatru Studio Wojtek Ziemilski po raz pierwszy pokazał „Małą narrację”. W zapowiedzi spektaklu widzowie mogli przeczytać: „Jesienią 2006 roku okazało się, że dziadek Wojtka Ziemilskiego, zasłużony wrocławianin hrabia Wojciech Dzieduszycki, przez wiele lat współpracował ze służbami bezpieczeństwa. Rodzina do dziś nie otrząsnęła się z tej wiadomości i próbuje dociec prawdy. Wojtek odpowiedział na tę sytuację inscenizacją w formie wykładu, łączącą osobistą opowieść, fakty historyczne, choreografię współczesną, wreszcie wielkie i małe narracje. Jego spektakl jest próbą skonfrontowania artystycznych wyborów artysty z historią, na którą nie miał żadnego wpływu”.

Po 10 latach widać, jak ważnym wydarzeniem w historii najnowszego polskiego teatru była premiera „Małej narracji”. To po „Małej narracji” rodzime sceny wypełniły się przedstawieniami budowanymi z materiału dokumentalnego. To po „Małej narracji” artyści coraz chętniej dzielili się z widzami swoimi autobiografiami (Joanna Krakowska nadała całej tendencji miano „autoteatru”; wśród jego przedstawicieli umieściła m.in. Annę Smolar, Justynę Sobczyk i Annę Karasińską). W dodatku miesiąc po premierze „Małej narracji” Ziemilski zainaugurował w Komunie Warszawa cykl RE//MIX swoją wersją „Poor Theatre” The Wooster Group i „Akropolis” Jerzego Grotowskiego. RE//MIX-y szybko okazały się działaniem o mocy prawdziwej rewolucji: przywoływały zapomniane czy nieobecne w Polsce tradycje teatru i tańca, zwróciły uwagę na całą generację młodych artystów, którzy nie respektowali uznawanych wcześniej za oczywiste wzorców pracy w teatrze instytucjonalnym.

Rocznicowy pokaz „Małej narracji” to nie tylko okazja do zrozumiałej w podobnych przypadkach celebry. A także coś więcej niż sugestia, że kanon polskiego teatru nie musi składać się wyłącznie z wielkich inscenizacji realizowanych przez tzw. wielkich reżyserów. To również powrót do podjętego w „Małej narracji” tematu: zawłaszczania małych narracji i osobistej pamięci przez oficjalną Historię. Dziś – w epoce triumfu polityki historycznej – temat ów wydaje się jeszcze bardziej aktualny niż dekadę temu.czytaj mniej

obsada

Wojtek Ziemilski

Wojtek Ziemilski

Wojtek Ziemilski

Wojtek Ziemilski

twórcy

SCENARIUSZ, REŻYSERIA I WYKONANIE Wojtek Ziemilski
PREMIERA

20.03.2010

SCENA

Duża im. Józefa Szajny

BILETY

35-50 ZŁ

fot. Krzysztof Bieliński

News