MONSTERA

MONSTERA

MONSTERA Marty Ziółek wypływa z oddechowych i cielesno-emocjonalnych doznań dziewięciu artystek, które na czas pracy nad spektaklem stworzyły krąg wymiany doświadczeń i języków artystycznych. Zanurzona w kobiecych narracjach, polityce oddychania i somatyce MONSTERA podejmuje wątki relacyjnej natury ciała, jego zmysłowych wycieków oraz niestabilnych granic. Promieniuje od klatki piersiowej, serca i piersi – z terenu emocjonalnych i laktacyjnych upływów, polityczno-estetycznych negocjacji i nacisków.

MONSTERA feminizuje i łączy w sobie łacińskie słowa monstrare (pokazywać, demonstrować) i monere (ostrzegać, przepowiadać). To żeńska wersja męskiego potwora. Odwołując się do sposobów obrazowania kobiecego ciała i związanej z tym kategorii piękna, inicjuje grę z lękiem przed monstrualną kobiecością, historycznie łączoną z brakiem, niedomiarem i nadmiarem lub przemieszczeniem organów w głębinach ciała.

MONSTERA zaprasza do wnętrza kobiecego ciała, eksploruje układ oddechowy, jego powiązania z afektem, emocjonalnością, seksualnością. Rozbraja, rozwibrowuje i upłynnia to, co zastygłe, przyjmując formę transformacyjnej ceremonii oddechowej. Matronkami projektu są wężowłosa, petryfikująca spojrzeniem Meduza i mitologiczne Syreny o obezwładniającym, hipnotycznym głosie. Hybrydy piękne i zabójcze, niejednoznaczne jak monstera deliciosa – ozdobna roślina o trujących liściach.  

MONSTERA to środkowa część trylogii, w której skład wejdą także: solowy performans Ustowanie oraz grupowa praca Vulva.

SESJA ZDJĘCIOWA: fot.  Zuza Krajewska
modelki: Marta Ziółek, Katarzyna Sikora, Ramona Nagabczyńska, Monika Świtaj / kostiumy: Pat Guzik / elementy scenograficzne: Magdalena Łapińska-Rozenbaum / charakteryzacja: Justyna Jóźwiak / asystentka: Aleksandra Kostrzewa / produkcja: Monika Balińska  / nailartist: Patrycja Jewsienia / biżuteria: Brazi Druse Jewelry

czytaj mniej

twórcy

KONCEPCJA, CHOREOGRAFIA, REŻYSERIA Marta Ziółek
PERFORMERKI Ramona Nagabczyńska, Katarzyna Sikora, Monika Świtaj, Zuza Wrońska, Marta Ziółek
TEKST, DRAMATURGIA, TEKSTY PIOSENEK Anka Herbut
SCENOGRAFIA Magdalena Łapińska-Rozenbaum
KOSTIUMY Pat Guzik
MUZYKA Zoi Michailova
REŻYSERIA ŚWIATŁA Jacqueline Sobiszewski
KOMPOZYCJA PIOSENEK, TEKST PIOSENKI "WYSPA" Zuza Wrońska
WIDEO/MAKING-OF Ania Gawlita
ASYSTENTKA CHOREOGRAFKI Aleksandra Kostrzewa
PRODUKCJA Fundacja Ciało/Umysł, STUDIO teatrgaleria
PRZY WSPARCIU Fundacja Burdąg
KIEROWNICZKA PRODUKCJI Monika Balińska
INSPICJENTKA Zuzanna Prusińska
PREMIERA

9.10.2020

SCENA

Malarnia

BILETY

45/35 PLN

CZAS TRWANIA

50'

OGRANICZENIA

18+

fot. Zuza Krajewska

kiedy gramy

sobota

06.03.21

18:00
Ostatnie bilety

TEATR | SCENA MALARNIA Z ZACHOWANIEM OBOSTRZEŃ

niedziela

07.03.21

19:00
Ostatnie bilety

TEATR | SCENA MALARNIA Z ZACHOWANIEM OBOSTRZEŃ

News