Tekst Mikity Iłinczyka, wyróżniony prestiżową nagrodą dramaturgiczną Aurora 2024 jest dokumentalną dystopią, w której zawierają się najistotniejsze i najbardziej dotkliwe reakcje obecnej rzeczywistości polityczno – społecznej. W zaangażowany sposób autor opisuje i przetwarza na język teatru dylematy związane z poczuciem zagrożenia obywateli, wojną hybrydową, kulturową walką o prymat ideologii. Piotr Pacześniak reżyserując ten tekst w Teatrze Studio kontynuuje swoją docenianą drogą artystyczną, skupioną na tworzeniu sztuki, dającej widzowi, szczególnie młodemu – dorosłemu, oparcie i przestrzeń do refleksji nad znaczeniem wolności w realiach nowoczesnej cywilizacji, spoglądania na kategorię wolności i pokoju jako na dorobek wcześniejszych pokoleń, a nie trwały i wieczny stan. Produkcja spektaklu w nowoczesny sposób buduje i wzmacnia postawy współczesnego patriotyzmu, humanitaryzmu i obywatelskiej odpowiedzialności jednostki w obliczu globalnych niepokojów historii.
Akcja utworu rozgrywa się w roku 2050. Unia Europejska została przekształcona w kalifat, którym od niedawna rządzi partia Fem-Dżihad, wyznająca prawo szariatu, ale walcząca o prawa kobiet w krajach muzułmańskich. Euro-Islamski Instytut Ludobójstwa zajmuje się doprowadzaniem przed sąd i wydawaniem wyroków na osobach odpowiedzialnych za śmierć migrantów na polsko-białoruskiej granicy w latach 2021-2026. Tekst skupia się na autentycznych historiach trzech osób: aktywistki, pracownicy białoruskiego biura podróży i polskiego strażnika granicznego, którzy w trakcie przesłuchań wspominają zdarzenia z przeszłości. Nad bohaterami unosi się widmo zmarłego na granicy Kurda, Abdalrahmana Harema, którego dokumenty i dobytek autor tekstu odnalazł w trakcie zbierania dokumentacji do tekstu na polsko-białoruskiej granicy. Ironiczna gra znaczeń w „Say Hi to Abdo” zostawia nas z pytaniem, czy czeka nas utopia czy dystopia i w jaki sposób opowiadać odpowiedzialnie o wolności, w sytuacji, gdy traktowana jest ona nie jako cywilizacyjne osiągnięcie, ale polityczny i doraźny konstrukt. A temu właśnie dzięki dramatowi Mikity Iłinczyka należy się przeciwstawiać. Tekst dramatu otrzymał Międzynarodową Nagrodę Dramaturgiczną Aurora 2024, a jak wspominał przewodniczący jury Mark Ravenhill, Say Hi to Abdo to tekst, który poza jakością literacką niezwykle silnie rezonuje z widzem, skłaniając go do rozpatrywania historii i debaty wokół niej w kontekście szerszym niż jedynie bieżący.
Produkcja i realizacja prapremiery dramatu Mikity Iłinczyka „Say Hi to Abdo” w reżyserii Piotra Pacześniaka w ramach obchodów 80-lecia zakończenia II wojny światowej we współpracy z Urzędem Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.