VR – pokazy w ramach jubileuszu 50-lecia STUDIO:
Pokaz immersyjnych prac wykorzystujących nowe technologie, m.in. wirtualną rzeczywistość i sztuczną inteligencję. W programie m.in. „I am [VR]” Susanne Kennedy i Marka Selga, niemieckiej reżyserki, uhonorowanej w 2017 roku Europejską Nagrodą Teatralną i artysty multimedialnego, zajmującego się dynamiką na styku archaicznych mitów, technologii komputerowej i świadomości, „Mechaniczne dusze” Gaëlle Mourre, francuskiej reżyserki filmów immersyjnych (premiera na festiwalu Sundance w 2019 r) oraz prace polskich twórców z Laboratorium Narracji Wizualnych (Szkoła Filmowa w Łodzi).
Kuratorka: Anna Lewanowicz
MECHANICZNE DUSZE
Gaëlle Mourre (Francja)
Pokazy w języku polskim
17.06.2022, piątek, godz. 18:00, 19:00 → BILETY
18.06.2022, sobota, godz. 16:00, 19:00, 20:00 → BILETY
19.06.2022, niedziela, godz. 17:00, 18:00, 19:00 → BILETY
„Mechaniczne dusze” to interaktywne, zbiorowe doświadczenie na żywo, zasilane przez wirtualną rzeczywistość, silnik analityczny, żywych aktorów i zdolności uczestników.
W „Mechanicznych duszach” publiczność uczestniczy w weselu na Tajwanie, w którym testowy model androida występuje w roli druhny, a sztuczna inteligencja (ze zdolnością uczenia maszynowego i silnikiem narracyjnym w czasie rzeczywistym) prowadzi każdego uczestnika w jego własnej podróży.
To jedna z pierwszych produkcji VR, gdzie wykorzystano silnik narracyjny napędzany technologią AI, aby zapewnić każdemu odbiorcy jedyne w swoim rodzaju doświadczenie uczestnictwa, dostosowane specjalnie do niego.
W części spektaklu inscenizowanej w rzeczywistości wirtualnej ma się odbyć wystawne wesele. Pani Song znalazła dobrą partię dla Zhen-Zhen, dziedziczki bogatej rodziny Zhang. Nie szczędzi wysiłków i zatrudnia weselne androidy do pomocy w przygotowaniu ceremonii. Ale coś poszło nie tak i zadaniemuczestników, jako nowych pracowników firmy technologicznej Mechlife, jest rozwiązanie sprawy.
„Mechaniczne dusze” są o perspektywie. O manipulacji. O odpowiedzialności.
Poruszanie zagadnień etycznych w surrealistycznych sytuacjach to motyw łączący wszystkie prace tworzone przez Gaëlle Mourre.
Recenzje → tutaj
TWÓRCY
Reżyseria: Gaëlle Mourre
Scenariusz: Gaëlle Mourre, L.P. Lee
Zdjęcia: Céline Tricart
Stereografia: Thomas Villepoux
Muzyka: Jasmin Kent Rodgman
Koprodukcja Digital Rise i Serendipity, we współpracy z Dvgroup i Kaohsiung Film Archive
Obsada VR: Janet Hsieh, Patty Lee, George Young, Ann Lang, Sharon Landon.
Obsada na żywo: Sonia Roszczuk, Paweł Smagała
Gaëlle Mourre jest reżyserką filmów immersyjnych i scenarzystką działającą w Londynie. Mieszkała w Azji, USA i Europie i swoje doświadczenia kulturowe wplata w światy, które tworzy w filmach. Jest zdobywczynią specjalnego wyróżnienia jury filmowego na festiwalu SWSX 22 za swój ostatni projekt immersyjny, utytułowano ją również Talentem Berlinale 2022. W 2021 roku otrzymała nagrodę dla „Najbardziej Obiecującej Twórczyni” przyznawaną przez Eurofest XR na Stereopsia 2021. Jej wcześniejsze projekty trafiły do oficjalnej selekcji m.in. na festiwalach Sundance, SXSW, Venice Production Bridge, Series Mania, LSFF. „Mechaniczne dusze” miały swoją premierę na Festiwalu Filmowym Sundance w 2019 roku. Zostały nagrodzone za najlepszą stereografię VR na EMEA Lumière Awards 2019. Pracę prezentowano już w Europie, USA i Azji, a wciąż podróżuje i jest pokazywana w nowych miejscach na całym świecie. W latach 2020-2021 Gaëlle pełniła rolę dyrektorki kreatywnej adaptacji „Mechanicznych Duszy” na powieść graficzną w języku angielskim, francuskim i mandaryńskim.
Partner: Instytut Francuski