en
 

Zespół

Powrót

Natalia Korczakowska

DYREKTOR ARTYSTYCZNA

 

Natalia Korczakowska urodziła się w 1979 roku w Warszawie. Studiowała na wydziałach Wiedzy o Teatrze i Reżyserii w warszawskiej Akademii Teatralnej. Asystowała u René Pollescha i Oskarasa Koršunovasa.

W swoich spektaklach Korczakowska łączy różne dziedziny sztuki (muzykę, sztuki wizualne, słowo), podkreślając na nowo wartość przestrzeni i wizualności, która staje się dla niej punktem wyjścia przy pracy nad spektaklem. Wystawiła m.in. adaptację „Solaris” S. Lema (2009, TR Warszawa), sztukę G.E Lessinga „Natan mędrzec” (2012, Teatr Narodowy w Warszawie) i „Dziady część III” A. Mickiewicza (2014, Teatr Dramatyczny w Białymstoku).

Jako reżyserka operowa zrealizowała „Jakoba Lenza” W. Rihma i „Halkę” S. Moniuszki dla Opery Narodowej w Warszawie. Współpracowała z prestiżową orkiestrą Ensemble Modern nad El Cimarrón H. W. Henzego w hamburskim Thalia Theatre. Wyreżyserowała także „Zagubioną autostradę” E. Jelinek i O. Neuwirth na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu, o której Katja Petrowskaja pisała w „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”: „Narodowe Forum Muzyki stworzyło idealną scenę do odkrywania nierozwiązanych zagadek tego kultowego filmu. Reżyserka Natalia Korczakowska stworzyła z tej muzyki teatralny efekt stereo”.

W kwietniu 2016 roku Korczakowska została dyrektorką artystyczną Teatru Studio w Warszawie, którego nazwę zmieniła na STUDIO teatrgalerię. Pod jej dyrekcją teatr wrócił do idei interdyscyplinarnego tygla inspirowanego dwudziestowieczną awangardą, w którym dochodzi do spotkania sceny i widowni. Korczakowska zaprosiła do współpracy z zespołem takich reżyserów, jak: Anna Smolar, Paweł Miśkiewicz,Michał Borczuch i Grzegorz Jaremko. Z jej inicjatywy, w odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią COVID-19 powstała międzynarodowa platforma współpracy o nazwie Open Studios, łącząca artystów, widzów i teoretyków. W ramach programu realizowanego we współpracy z Onassis Stegi w Atenach artyści realizują w STUDIO autorskie pracownie i projekty.

W STUDIO wyreżyserowała m.in. adaptację „Berlin Alexanderplatz” A. Döblina i „Biesy” F. Dostojewskiego. Krytyk American Theatre magazine J. O’quinn napisał: „Żaden z artystów z Generation After 2 nie był bliższy społeczno-politycznym dylematom kraju niż Natalia Korczakowska. Przedstawienie otwiera ikoniczny obraz cara Mikołaja II i jego rodziny zamkniętych w plastikowym kubiku; pochłonięci przez chmurę gazu, jeden po drugim padają na ziemię. Voilá: Rewolucja, Holocaust, Aleppo.” W czerwcu 2019 roku wyreżyserowała plenerowy pokaz opery „Madame Butterfly” G. Pucciniego z wybitnymi śpiewakami Aleksandrą Kurzak i Robertem Alagną. W lutym 2020 roku odbyła się premiera „Biesów VR”, spektaklu-wystawy, adaptacji powstałych w 2018 roku Biesów do nowego medium – wirtualnej rzeczywistości. Jej najnowszą produkcją w STUDIO jest „Krasz” na podstawie „Kraksy”, kultowej dystopijnej powieści J.G. Ballarda. Przedstawienie miało premierę w marcu 2021 roku i podejmuje tematy uzależnienia od przemocy, obsesji katastrof, problematyzuje wszechobecny w społeczeństwie spektaklu narcyzm.

Korczakowska od kilku lat współpracuje z CalArts Center for New Performance w Los Angeles. W ramach koprodukcji wyreżyserowała w 2019 roku spektakl „Two Headed-Calf” na podstawie tekstów patrona STUDIO, Witkacego. Spektakl zaprezentowano na jednej z najważniejszych amerykańskich scen teatralnych RedCat Theatre w Los Angeles. Krytyk teatralny Mark Swed napisał w „Los Angeles Times”: „teatrgaleria jest zarówno galerią, jak i przestrzenią teatralną, gmatwa i miesza ze sobą różne formy sztuki, spajając je w wielomedialne praktyki. Unosi się nad nią vibe Fluxusu, a media są ze sobą eksperymentalnie mieszane”.

 

KASA BILETOWA

 

czynna codziennie (pn-nd):
w godzinach 14.00-19.00
(lub do rozpoczęcia spektaklu)

 

+48 22 656 69 41
+48 22 656 69 42
bilety@teatrstudio.pl

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę