the moment you wake up
and your fingers have not yet
light touching the skin of your eyes
w chwili, gdy się budzisz
a twoje palce jeszcze nie
dotknęły lekko skóry powiek
David Bergé, Asklepieia: Architectures of Healing 400 BC to 200, kyklàda.press, 2021
Otwarcie wystawy: 14 kwietnia 2025, godz. 18:00
Wystawa potrwa do 13 lipca 2025
Kuratorka: Paulina Olszewska
W starożytnej Grecji asklepiejony były świątyniami poświęconymi bogowi medycyny Asklepiosowi. Pełniły funkcję miejsc uzdrowiskowych, które przypominały współczesne sanatoria. Ludzie pielgrzymowali do nich, aby poddać się zabiegom oczyszczającym i leczniczym. Jednym z kluczowych elementów terapii była kuracja snem, która miała prowadzić do uzdrowienia zarówno ciała, jak i ducha.
Wystawa „Asklepiejony” powstała w odpowiedzi na współczesną rzeczywistość – świat pełen pośpiechu, nadmiaru bodźców i nieustannego napięcia. Nawiązuje do idei starożytnych świątyń jako miejsc regeneracji i wytchnienia, tworząc przestrzeń sprzyjającą wyciszeniu i kontemplacji.
W ramach wystawy zaprezentowane zostaną wybrane dzieła z Kolekcji Galerii Studio – zarówno prace historyczne (Stefan Gierowski, Koji Kamoji, Kajetan Sosnowski), jak i najnowsze nabytki (Alicja Bielawska, Jarosław Kozłowski, Jolanta Marcolla). Charakter wybranych dzieł zachęca do zatrzymania się, skupienia na detalu czy po prostu rozkoszowania się sztuką. Wystawa zostanie wzbogacona o interwencje współczesnych artystek i artystów (Dobrawa Borkała, Damjanski, Valentina Karga, Antonina Nowacka), którzy w twórczości wykorzystują ideę spokoju, odpoczynku czy oddechu.
Istotnym elementem ekspozycji jest przestrzeń, zaprojektowana przez architektki i badaczki związane z Gdańskiem – Agatę Ruchlewicz-Dzianach i Annę Wejkowską-Lipską. Układ wystawy oraz zastosowane rozwiązania architektoniczne zapewnią odbiorcom sensoryczne doświadczenie, pozwalające na spokojny, relaksacyjny kontakt ze sztuką.
Kolekcja, aranżacja oraz współczesne interwencje artystyczne tworzą spójną całość – bezpieczne miejsce, które jest zaproszeniem do relaksu i do przebywania w nim tak długo, jak tylko się chce.
Prace z Kolekcji Galerii Studio: Alicja Bielawska, Tadeusz Dominik, Halina Eysymont, Stefan Gierowski, Francoise Gilot, Jerzy Grabowski, Dorota Grynczel, Aleksandra Jachtoma, Koji Kamoji, Jarosław Kozłowski, Janina Kraupe, Andrzej Lachowicz, Jarosław Lustych, Arika Madeyska, Jolanta Marcolla, Julian Raczko, Łukasz Skąpski, Kajetan Sosnowski, Antoni Starczewski, Maciej Stankowski.
Osoby artystyczne: Dobrawa Borkała, Damjanski, Valentina Karga, Antonina Nowacka
Kuratorka: Paulina Olszewska
Aranżacja wystawy: Agata Ruchlewicz-Dzianach i Anna Wejkowska-Lipska
Produkcja: Monika Balińska
Opieka konserwatorska: Martyna Wilkowska
Projekty graficzne: Kuki Iwański
Promocja: Marta Sputowska, Majka Duczyńska, Maria Prokesz
Wykłady: Danuta Milewska, Katarzyna Roj, Agata Ruchlewicz-Dzianach i Anna Wejkowska-Lipska
Partnerzy wystawy: BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy
Wystawa czynna od wtorku do niedzieli 12:00 – 19:00; ewentualne zmiany godzin otwarcia galerii podajemy na bieżąco na stronie internetowej oraz profilach na mediach społecznościowych.
Program wydarzeń towarzyszących wystawie:
26.04.25, godz. 12:00-16:00, Dobrawa Borkała, warsztaty SYMFONII ODDECHOWEJ
17.05.25, godz. 12:00-24:00, Noc Muzeów
20.05.25, godz. 18:00, „Sztuka kręcenia nosem. O świadomym odbiorze bodźców zapachowych” wykład Katarzyny Białousz
28.05.25, godz. 18:00, performatywny wykład Danuty Milewskiej
07.06.25, godz. 13:00, wykład Agaty Ruchlewicz-Dzianach i Anny Wejkowskiej-Lipskiej
25.06.25, godz. 18:00, wykład Katarzyny Roj