Dłubak x Zaradny: non finito

Otwarcie: 18 grudnia, godz. 20:15

18 grudnia 2024 – 30 marca 2025

Wystawy

Powrót
Zbigniew Dłubak, Widok pracowni artysty w Alei Waszyngtona 100, ok. 1975 © Armelle Dłubak & Fundacja Archeologia Fotografii

18 grudnia 2024 – 30 marca 2025
Otwarcie 18 grudnia, godz. 20:15 

Wystawa będzie czynna od wtorku do niedzieli 12:00 – 19:00.

Zbigniew Dłubak (1921–2005) zapisał się jako jeden z architektów nowoczesnej wrażliwości plastycznej w powojennej Polsce. Malarz i teoretyk, współzałożyciel legendarnej grupy Permafo, wyróżniał się odważnym, eksperymentalnym podejściem do fotografii. Traktował ją jako narzędzie badania mechanizmów tworzenia znaków i ich percepcji. Wystawa w Galerii Studio – realizowana we współpracy z Fundacją Archeologia Fotografii – podejmuje nie tylko próbę przypomnienia ikonicznych prac Dłubaka, lecz także prezentacji ich w kontekście sztuki dźwięku. Na ekspozycji znajdują się jego oryginalne vintage prints (odbitki z epoki) i obrazy na płótnie, w tym prace z kolekcji Galerii Studio. Towarzyszy im kompozycja audialna nagrana w dawnym mieszkaniu Dłubaka w Warszawie przez Annę Zaradny (ur. 1977) – artystkę i kompozytorkę, która w swojej twórczości organicznie splata obszary sztuk wizualnych i dźwięku eksperymentalnego. Kompozycja została przygotowana specjalnie na potrzeby wystawy. Anna Zaradny w mieszkaniu Dłubaka, podjęła się analizy sonicznego aspektu tej przestrzeni. Stosując różne strategie, m.in. nagrań terenowych i melorecytacji opartej na tekstach teoretycznych artysty, Zaradny ukazuje, że idea pracowni może być odczytywana na nowo, jako miejsce wytwarzania kolejnych warstw interpretacyjnych.

Termin zawarty w tytule wystawy – non finito – nawiązuje do tradycji renesansowych dzieł pozostawionych celowo nieukończonymi. Posługujemy się tym terminem, by zasygnalizować otwartość dorobku Dłubaka na kolejne interpretacje i konteksty, które stale mogą dopełniać znaczenie jego działań. Procesualność i performatywność to elementy łączące postawę obojga artystów. Fotografie Dłubaka, spowite niematerialną realizacją soniczną Zaradny, stają się częścią immersyjnego doświadczenia: dźwiękowa instalacja jest organicznie wpleciona w tkankę galerii, pozwalając pracom rezonować z różnorodnymi grupami odbiorców. Na wystawie znajdują się również inne prace Anny Zaradny, kompozycje wideo, obiekty i instalację, współtworząc narrację przenikania i dialogu.

Dłubak x Zaradny: non finito
18.12.2024 – 30.03.2025
Galeria Studio im. J. Grzegorzewskiego
Teatr Studio im. S. I. Witkiewicza
Plac Defilad 1, Warszawa

Kuratorki: Weronika Kobylińska, Dorota Jarecka, Paulina Olszewska
Asysta kuratorska: Kamila Kobus
Produkcja: Monika Balińska
Współpraca: Maria Prokesz
Opieka konserwatorska: Natalia Andrzejewska, Martyna Wilkowska
Koordynacja archiwum Dłubaka: Mikołaj Chmieliński
Partner wystawy: Fundacja Archeologia Fotografii

Wystawa czynna od wtorku do niedzieli 12:00 – 19:00.
Ekspozycji będą towarzyszyły oprowadzania kuratorskie i spotkania poświęcone twórczości Zbigniewa Dłubaka oraz Anny Zaradny z udziałem artystki.
10 stycznia 2025 (piątek) o godz.18:00 we foyer Teatru Studio odbędzie się spotkanie z Anną Zaradny. Spotkanie poprowadzi Weronika Kobylińska.
Serdecznie dziękujemy Armelle Dłubak za wieloletnią współpracę z Fundacją Archeologia Fotografii, za otwartość i zaufanie, które umożliwiły realizację wystawy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Kultury m.st. Warszawa

Galeria Studio, założona w 1972 roku przez malarza i scenografa Józefa Szajnę, stanowi instytucję kultury, która przez lata gościła najbardziej znaczące postacie ruchu neoawangardowego, takie jak Mario Merz i Sol Le Witt. Jej kolekcja, obejmująca niemal tysiąc obiektów, odzwierciedla bogactwo polskiej i międzynarodowej sztuki XX i XXI wieku.

Fundacja Archeologia Fotografii, która opiekuje się fotograficznym dorobkiem Zbigniewa Dłubaka, zajmuje się opracowywaniem, ochroną, digitalizacją i udostępnianiem online archiwów polskich fotografów i fotografek. Ponad 87 tys. rekordów jest już dostępnych nieodpłatnie w Wirtualnym Muzeum Fotografii. FAF prowadzi projekty badawcze, organizuje wystawy, warsztaty i wykłady oraz wydaje albumy i książki poświęcone fotografii.

Anna Zaradny (ur. 1977) – artystka dźwiękowa i wizualna, kompozytorka, instrumentalistka, współtwórczyni festiwalu oraz wydawnictwa Musica Genera. Klasycznie wykształcona – saksofon, dyrygentura. Wykorzystuje swoje przygotowanie na gruncie muzyki improwizowanej i eksperymentalnej, traktując instrument i inne narzędzia jako otwartą, organiczną formę. Jako kompozytorka i instrumentalistka porusza się w szerokim spektrum od akustycznej muzyki improwizowanej, o minimalistycznym współczesnym idiomie, do eksperymentalnej muzyki elektronicznej. Prace o charakterze wizualnym tworzy głównie w formie instalacji, obiektu, fotografii i wideo. Artystka posługuje się w nich środkami abstrakcji, mikro obiektami dźwiękowymi, elementami architektury, światła i przestrzeni.

Zbigniew Dłubak (1921–2005) – fotograf, malarz, teoretyk sztuki, wieloletni redaktor miesięcznika „Fotografia”, jedna z kluczowych postaci polskiej sceny fotograficznej po 1945 roku. Debiutował jako fotograf w 1947 roku, tworząc eksperymentalne prace inspirowane międzywojenną awangardą. Jego twórczość obejmowała zarówno abstrakcyjne kompozycje, jak i minimalistyczne, codzienne kadry pejzaży i wnętrz. W latach 60. i 70. realizował projekty oparte na analizie pojęcia znaku oraz badał związki fotografii z rzeczywistością. Był związany z warszawskimi i wrocławskimi galeriami awangardowymi, m.in. Krzywym Kołem, Foksal, Remontem czy Galerią Współczesną. Jego dorobek fotograficzny znajduje się pod opieką Fundacji Archeologia Fotografii.

Studio Teatr               

Galeria Studio

im. Jerzego Grzegorzewskiego

Godziny otwarcia / Opening times:

w okresie świątecznym nieczynna:
24, 25, 26 grudnia
31 grudnia
oraz poniedziałki 23, 30 grudnia, 1, 6 stycznia

 

wtorek – niedziela 12:00 – 19:00
Tuesday – Sunday 12pm – 7pm

Bilety / Tickets:

Normalny / Regular 10 zł
Ulgowy / Reduced 5 zł
Grupowy / Group 5 zł

 

Kontakt / Contact:

pl. Defilad 1 [wejście od ul. Marszałkowskiej]
PKiN
00-901 Warszawa
tel. +48 22 656 69 11

 

Plac Defilad 1 [entrance from Marszałkowska Street]
Palace of Culture and Science
00-901 Warsaw
phone no. +48 22 656 69 11

Kierowniczka galerii / Program director

Kuratorka / Curator

Paulina Olszewska
paulina.olszewska@teatrstudio.pl

 

Opieka nad kolekcją / Conservator

Natalia Andrzejewska
natalia.andrzejewska@teatrstudio.pl

 

 

 

KASA BILETOWA

 

w okresie świątecznym kasa nieczynna i brak dyżuru telefonicznego:

24, 25, 26 grudnia
31 grudnia, 1 stycznia

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem
dyżur telefoniczny w godzinach 12.00–18.00

 

w weekendy: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
oraz na godzinę przed spektaklem

 

 

KONTAKT

dyżur telefoniczny: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

w okresie świątecznym nieczynna:
24, 25, 26 grudnia
31 grudnia
oraz poniedziałki 23, 30 grudnia, 1, 6 stycznia

 

w trakcie trwania wystaw czynna:
wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

PARKING

Do 15 min.: bezpłatnie
Do 30 min.: 6 zł
Każda rozpoczęta godzina: 8 zł

więcej PARKING PKiN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.