Przed spektaklem 14 czerwca 2024, o godz. 18.30 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Starter teatralny”, w ramach którego opowiemy o kontekstach towarzyszących pracy nad spektaklem. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Niedurny – teatrolożka, dziennikarka. Stale współpracuje z magazynem internetowym dwutygodnik.com i „Didaskaliami”.
Wojtkowi Ziemilskiemu rozgłos przyniósł spektakl-wykład zatytułowany „Mała narracja” opowiadający o jego dziadku. „Oda do radości” to trzeci, po „Małej narracji” (2010) i „Come Together” (2017) spektakl Ziemilskiego w Studio. Ten ceniony reżyser, autor i twórca instalacji performatywnych, w których ważną rolę odgrywa konceptualne myślenie, namysł nad językiem, wspólnotą i sceniczną fikcją, w najnowszym spektaklu powraca do tematu dziedzictwa. W obsadzie m.in. Anna Dzieduszycka (odtwórczyni głównej roli w nominowanym do Oscara filmie „Sukienka” w reż. Tadeusza Łysiaka)
Więc robimy spektakl o dziedzictwie, i o tym, jak bardzo jest ono spaprane. Robimy spektakl o genach, o rodzinie, rodowodzie, długach, przypadkach, losie i przeznaczeniu. O dziedziczeniu w obliczu końca świata, o odpowiedzialności i niemożności odrzucenia swojego dziedzictwa – bo to ciało, to nie ja, a geny kłamią. Ja jestem kimś innym. Monika odziedziczyła po rodzicach dwa paznokcie, a Ania zęby, którymi poświadczała swoją przynależność do rodziny. Mateusz zasypia w takiej pozycji jak jego ojciec, a Daniel wie tylko, że pochodzi z Francji i Niemiec.
W jaki sposób dziedziczymy to wszystko co mamy? Dlaczego po tych wszystkich pokoleniach zostało coś tak kruchego? A wiedzieliście, że cofając się tylko o 400 lat możecie odnaleźć cztery tysiące przodków? Cztery tysiące ludzi przyczyniło się do tego, żebyś mogła być sobą.
Absurdalnie dużo.
Wszyscy czworo specjalnie do tego spektaklu zrobili sobie dokładne badania genetyczne.
Obejrzyj rozmowę z Anną Dzieduszycką i Wojtkiem Ziemilskim z cyklu → TEATR OD KUCHNI