SYNCHRONIZACJA CZASÓW

ALEXANDER GIESCHE (NIEMCY) WE WSPÓŁPRACY Z AUKJE VERHOOG (HOLANDIA)

Aktualności

Powrót

04.05.2021

Open Studios to program zainicjowany w marcu 2020 r. w kontekście ogłoszonej pandemii i lockdown’u przez Natalię Korczakowską i Annę Lewanowicz, u którego podstaw leżą wirtualne pracownie artystów zaproszonych do współpracy ze STUDIO teatrgalerią. Po zniesieniu obostrzeń projekt został uzupełniony również o wymiar fizyczny.

Nabór do międzynarodowej pracowni online w ramach projektu OPEN STUDIOS. Termin nadsyłania zgłoszeń: 23 maja 2021. Miejsce: platforma ZOOM

www.openstudios.pl

 

PROCES APLIKACJI
Na podstawie nadesłanych aplikacji zostanie wybrana mniejsza grupa uczestników, którzy wezmą aktywny udział w pracowni oraz większa grupa chętnych, którzy będą mogli obserwować cały proces. 

Do nadsyłania zgłoszeń zapraszamy artystki/artystów i studentki/studentów z różnych dyscyplin (reżyserów teatralnych, artystów wizualnych, aktorów, muzyków itp.), których interesują poszukiwania performatywne. Krytyków, badaczy, wykładowców zapraszamy do udziału w roli obserwatorów.
W formularzu zgłoszeniowym prosimy o zaznaczenie preferowanego sposobu udziału.
Wszystkie osoby aplikujące zostaną poinformowane o wynikach naboru do 28 maja 2021. 

 

OPEN STUDIOS

Swoje pracownie w STUDIO teatrgalerii otworzyli jako pierwsi: reżyser Łukasz Twarkowski, libański artysta wizualny i reżyser Rabih Mroué, pianista Marcin Masecki, Zbyszek Bzymek i Andrew Maillet z nowojorskiegoThe Wooster Group, Daniel Wetzel, jeden z założycieli niemieckiego kolektywu Rimini Protokoll, śpiewak operowy Szymon Komasa, artysta wizualny i scenograf Michał Korchowiec oraz ich goście: Mary Komasa i VTSS, jedna z ważniejszych postaci europejskiej undergroundowej sceny klubowej. Do pracowni międzynarodowych, prowadzonych przez Daniela Wetzla i Rabiha Mroué, zostali zaproszeni artyści z całego świata i wzięło w nich udział blisko 150 osób.

www.openstudios.pl

PRAKTYCZNE INFORMACJE 

Terminy spotkań:  8, 15, 22, 29 czerwca 2021 (wtorki), godz. 13:00 – 16:00
Miejsce: platforma ZOOM
Spotkania będą prowadzone w języku angielskim.
Koszt udziału dla aktywnych uczestników: 30 zł. Uczestnicy obserwujący nie ponoszą kosztów udziału.
Sesje będą rejestrowane i mogą zakończyć się publiczną prezentacją wybranych fragmentów nagrań.

 

Formularz aplikacji dostępny jest tutaj.
Termin nadsyłania zgłoszeń: 23 maja 2021

 

ORGANIZATORZY:
STUDIO teatrgaleria: Anna Lewanowicz – Inicjacja i szefowa projektu, Szymon Adamczak
www.teatrstudio.pl

Onassis Stegi (Ateny): Christina Liata
www.onassis.org 

PARTNERZY:
Instytut Goethego, DIDASKALIA 

PRACOWNIA
Jeśli znasz platformę Zoom lub jej podobne, to prawdopodobnie od razu wyczuwasz fałsz. Ludzie tak naprawdę nie mogą wspólnie śpiewać na czacie wideo. Problemem jest opóźnienie: zanim twój głos dotrze do głośników innych śpiewających osób, minie około pół sekundy. 

Co możemy zrobić, by te pół sekundy było dla nas produktywne? 

Wszystkie moje projekty powstają w logice reakcji łańcuchowej, są to artystyczne poszukiwania, które nie zakładają określonego wyniku. Najczęściej zaczynają się od niejasnego przeczucia. Przygotowując mój następny spektakl MOMO, wizualny poemat luźno oparty na powieści dla dzieci autorstwa Michaela Endego, chciałbym skupić się na wzajemnym oddziaływaniu asynchroniczności i efektywności. 

Czy uda nam się razem  zaśpiewać (online)? Czy możemy spacerować razem po różnych miastach? Czy możemy zatrzymać się na chwilę i stać nieruchomo? Czy możemy zaoszczędzić czas i zasoby poprzez połączenie? Jak możemy być razem NA ŻYWO, skoro wszyscy jesteśmy od siebie oddzieleni na rzecz lepszej wydajności. Dlaczego wciąż zalegamy z mailami? A co zrobiłby robotyczny żółw Cassiopeia? Wraz z moją wieloletnią współpracowniczką i dramaturżką Aukje Verhoog z Amsterdamu, zapraszamy do wzięcia udziału w wirtualnej pracowni SYNCHRONIZUJĄC CZASY. Wspólnie przyjrzymy się wyżej zadanym pytaniom, będziemy problematyzować takie kwestie jak wydajność, produktywność czy ekologia pracy artystycznej i rozpoczniemy tym samym reakcję łańcuchową, w wyniku której pojawią się nowe pytania.

Alexander Giesche jest reżyserem teatralnym i prowadzi kolektyw performatywny GIESCHEand. Urodził się w Monachium w 1982 roku. Studiował w Instytucie Teatrologii Stosowanej (ATW) w Gießen oraz DasArts w Amsterdamie. Za  spektakl „Record of Time”, zrealizowany we współpracy z Leą Letzel, w 2011 otrzymał nagrodę krytyków Körber Studio Junge Regie w Hamburgu. W latach 2012-2014 Giesche był artystą-rezydentem w Theater Bremen. W plebiscycie krytyków magazynu „Theater heute” zdobył tytuł Obiecującego Reżysera Roku w latach 2014 i 2016.  

Oparte na wykorzystaniu technologii projekty Gieschego, oscylujące między performansem i sztukami wizualnymi, przyciągają uwagę międzynarodowych festiwali i ich jurorów.
W 2018 roku z pracą „WHITE OUT – Begegnungen am Ende der Welt” został zaproszony do udziału w szwajcarskim festiwalu Theatertreffen. 

Od 2019 roku Giesche jest reżyserem zatrudnionym w Schauspielhaus w Zurychu. Jego poemat wizualny „Der Mensch erscheint im Holozän (Człowiek w holocenie)”, na podstawie tekstu Maksa Frischa, zdobył nagrodę 3Sat na berlińskim Theatertreffen 2020 oraz nagrodę Nestroy w kategorii „Najlepszy spektakl niemiecki”. Najnowsza praca Gieschego nosi tytuł AFTERHOUR i opowiada o konieczności pożegnania się z ideą „potem”.

Jego zainteresowania i twórczość koncentrują się na eksploracji sfery cyfrowej i nowoczesnej technologii oraz na zagadnieniu relacji między nimi a człowiekiem.

Pracując w przestrzeni teatralnej Alexander Giesche nie dąży do konstruowania konwencjonalnie rozumianej fabuły. Natomiast często tworzy pejzaże i nastroje, poetyckie sytuacje, które wprowadzają widzów w zupełnie inny rytm, a także obrazy, które ukazują nawet najbardziej przyziemne rzeczy jako inne, dziwne i piękne.  Oprócz formatów performatywnych sensu stricto Giesche bada pojęcie gościnności i aranżuje sytuacje, w których granice między aktorami a widzami się zacierają a sam fakt przebywania razem w tej samej przestrzeni w określonym momencie staje się artystycznym wydarzeniem. 

Aukje Verhoog uzyskała tytuł magistra w dziedzinie studiów teatralnych na Uniwersytecie w Utrechcie w 2011 roku. Jej badania nad estetyką trwania w pracach performatywnych zostały nominowane do „Theaterscriptie prijs”, corocznej nagrody dla najlepszej holenderskiej pracy magisterskiej w dziedzinie teatrologii. Była kuratorką programu SPRING Academy w ramach Festiwalu Sztuk Performatywnych SPRING w Utrechcie. Pracowała jako dramaturżka m.in. dla Bellevue Lunchtheater (Holandia), De Hollanders (Holandia) i Alexandra Gieschego (Niemcy). Od 2017 roku Aukje pełni rolę dyrektorki artystycznej Amsterdam Fringe Festival.

 

 

 

KASA BILETOWA W MAJÓWKĘ

 

30 kwietnia, 1 i 2 maja (wtorek-czwartek) kasa nieczynna. Brak dyżuru telefonicznego.

 

3 maja (piątek) czynna od godziny 18:00.
Dyżur telefoniczny w godzinach 12.00–19.00

 

4 i 5 maja (sobota-niedziela) czynna w godzinach 14.00–19.00. Dyżur telefoniczny w godzinach 14.00–19.00

 

 

KASA BILETOWA

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem

 

w weekend: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
lub do rozpoczęcia spektaklu/wydarzenia

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00

 

telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę