Betonimia

Wydarzenie w ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE

14.11.2022, g. 18:00 foyer, wstęp wolny

Aktualności

Powrót

Betonimia: szaro-zielone zależności

Wydarzenie w ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE

W miejskim słowniku betonimia znaczy zastąpienie betonu czymś innym, najczęściej zielenią. Zapraszamy na debatę z udziałem Zygmunta Borawskiego, Marleny Happach, Magdaleny Młochowskiej, Aleksandry Litorowicz, Agi Podgajny i Tomasza Fudali, którą poprowadzi Bogna Świątkowska.

14.11.2022, g. 18:00
foyer, wstęp wolny

W miejskim słowniku betonimia znaczy zastąpienie betonu czymś innym, najczęściej zielenią. Pojęcie to, tożsame z rozpłytowaniem, nie pojawiło się znikąd, ale emergentnie przebiło się do miejskiej praktyki z poziomu gruntu. Zrywanie betonu, asfaltu, płyt na rzecz poszerzania metrów kwadratowych powierzchni biologicznie czynnej, zdolnej do retencji i bioróżnorodnej, to praktyka zarówno oddolna, jak i konieczność miejskiego projektowania i rewitalizacji doby katastrofy klimatycznej. Zastąpienie betonu zielenią to jednak przeobrażenie sięgające głębiej – ten radykalny gest bardzo konkretnie przybliża nas do innego, zdrowszego i międzygatunkowego miasta, a nie tylko jego wyobrażenia. Ma moc.

Wydarzenie w ramach festiwalu Warszawa w Budowie spotyka urzędników, specjalistów i praktyków, którzy porozmawiają o tym trendzie i możliwościach jego wzmacniania w różnych skalach i w różnych lokalizacjach. Pretekstem jest realizowane tego lata rozpłytowanie fragmentu placu Defilad w ramach projektu „Plac Nowego Sąsiedztwa”, który odbył się podczas 8. edycji projektu PLAC DEFILAD, organizowanego przez Teatr Studio i współfinansowanego ze środków m.st. Warszawy.

W dyskusji udział wezmą: Zygmunt Borawski, Marlena Happach, Magdalena Młochowska, Aleksandra Litorowicz, Aga Podgajna i Tomasz Fudala.

Festiwal Warszawa w budowie organizowany jest przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie we współpracy z Muzeum Warszawy.

Biogramy:

Zygmunt Borawski – architekt i dziennikarz, absolwent Akademii Architektury w Mendrisio w Szwajcarii. Założyciel międzynarodowej pracowni architektonicznej A-A Collective, z którą obecnie realizuje projekt Placu Centralnego w Warszawie. W latach 2015-2020 redaktor działu Architektura i Design w Kwartalniku Przekrój. Od 2020 roku prowadzi też własną działalność architektoniczną realizując przede wszystkim projekty domów jednorodzinnych. W latach 2021-22 wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 2022 asystent na Akademii Architektury w Mendrisio, w Szwajcarii.

Tomasz Fudala – historyk sztuki i kurator wystaw, absolwent UW, autor tekstów o architekturze i sztuce, pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, kurator Domu Hansenów w Szuminie. Współtwórca festiwalu poświęconego problemom miasta „Warszawa w budowie” (od 2009). Otrzymał nagrodę krytyków im. Jerzego Stajudy oraz Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy za wystawę „Spór o odbudowę Warszawy”.

Marlena Happach – architektka miasta, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, odpowiada za politykę przestrzenną Warszawy, w tym za nowe studium oraz plany miejscowe, a także za dialog na temat wizji miasta prowadzony m.in. w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury. Architektka i urbanistka, w latach 2012–2016 wiceprezeska, a następnie prezeska Oddziału Warszawskiego SARP. Wcześniej założycielka Stowarzyszenia na Rzecz Poprawy Środowiska Mieszkalnego ODBLOKUJ.

Aleksandra Litorowicz – kulturoznawczyni, animatorka kultury, absolwentka podyplomowego studium ewaluacji w Instytucie Socjologii UW. Twórczyni i redaktorka naczelna portalu warszawskiego street artu i sztuki publicznej Puszka (puszka.waw.pl), portalu Futuwawa (futuwawa.pl), a także współredaktorka „Warsaw City Alive” – przewodnika po Warszawie (cityalive.net). Autorka książki „Subkultura hipsterów. Od nowoczesnej etyki do ponowoczesnej estetyki”. Miejski łazik i obserwator.

Magdalena Młochowska – Przez większość kariery zawodowej pracowała w samorządzie lub na jego rzecz. Między innymi w Unii Metropolii Polskich (2010-2012), w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji (2012-2016) gdzie odpowiedzialna była za współpracę z samorządami, finanse i departament prawny. W Urzędzie miasta stołecznego Warszawy zatrudniona od 2016 r. Początkowo na stanowisku wicedyrektora w Biurze spraw Dekretowych, od początku 2019 r. jako Dyrektor Biura Polityki Lokalowej. Obecnie pracuje jako Dyrektor Koordynator ds. zielonej Warszawy.

Aga Podgajna – architekta, urbanistka, prowadząca pracownię działającą w Warszawie i Londynie. Zajmuje się projektami o różnorodnej skali, poczynając od budynków i przestrzeni publicznych poprzez strategie urbanistyczne, regeneracje terenów poprzemysłowych ‘brownfield regeneration’ czy planowanie wytycznych projektowych ‘design codes’. Absolwentka The Architectural Association i The School of Art, Architecture & Design, LMU w Londynie. Propagatorka odpowiedzialnego i świadomego projektowania, którego celem są pozytywne zmiany urbanistyczne, a co za tym idzie, społeczne. Współpracuje z ekspertami z różnych dziedzin, podkreślając ważność kolektywnej dyskusji i holistycznego myślenia o mieście. Projekty, nad którymi pracuje bazują na dogłębnym studiowaniu i zrozumieniu historycznego, społecznego i formalnego charakteru danego miejsca. Poza Wielką Brytanią prowadziła projekty między innymi w Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych. Członkini The Royal Institute of British Architects i The Royal Society of Arts.

 

 

KASA BILETOWA

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem

 

w weekend: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
lub do rozpoczęcia spektaklu/wydarzenia

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00

 

telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę