EURIPIDES LASKARIDIS (Grecja)

SCREEN DIY - DOMOWE PERFORMANSE Z OBIEKTAMI

Termin nadsyłania zgłoszeń: 8 stycznia 2022

Aktualności

Powrót

NABÓR DO MIĘDZYNARODOWEJ PRACOWNI ONLINE

EURIPIDES LASKARIDIS (Grecja)

SCREEN DIY – DOMOWE PERFORMANSE Z OBIEKTAMI

Terminy spotkań na platformie zoom: 17, 20, 24, 27 stycznia 2022
Termin nadsyłania zgłoszeń: 8 stycznia 2022

PRACOWNIA
Euripides Laskaridis zaprasza artystów sztuk wizualnych i performatywnych do wspólnej eksploracji twórczości typu DIY za pośrednictwem mikrofonów i kamer naszych komputerów.

W tych wirtualnych warsztatach uznany, wszechstronny i ekscentryczny grecki performer i twórca przyjrzy się metodom kreatywnym z dala od sceny. W ramach jego ustawicznych poszukiwań artystycznych skupionych na performansach z wykorzystaniem przestrzeni i obiektów zaprasza artystów z najróżniejszych dyscyplin do wspólnego badania niezgłębionego jeszcze terytorium, które można nazwać: Screen DIY (Domowe performanse z obiektami).

Architektki i architekci, projektantki i projektanci, artystki i artyści performatywni i wizualni z zamiłowaniem do twórczości DIY otrzymają zadanie swobodnego zbadania poetyckiego i transformacyjnego potencjału, który może tkwić w nawet najbardziej pospolitych przedmiotach, jakie otaczają nas na co dzień.

Uczestnicy zostaną poproszeni o otwarcie szuflad, szafek i kredensów; zaproszeni do zabawy ze wszystkim, co mogą znaleźć w zasięgu ręki, wykorzystując oświetlenie i wszelkie gadżety emitujące dźwięk, a znajdujące się w ich domach, pracowniach czy studiach.

Choć w tym przypadku wszyscy dysponują taką samą wiedzą, w wirtualnej przestrzeni eksperymentów i swobodnego zaufania z dala od oczu obserwatorów grupa będzie miała za zadanie spojrzeć na przedmioty najlepiej znane nam z codziennego życia przez pryzmat ekscentrycznej i niekonwencjonalnej wyobraźni.

 

EURIPIDES LASKARIDIS

Ten grecki reżyser i performer wykorzystuje pojęcia kpiny i transformacji, by przyjrzeć się wytrwałości rodzaju ludzkiego w obliczu nieznanego.

Jego prace naznaczone są poczuciem opanowanego chaosu: stanowią głęboki i szczegółowy wgląd w to, kim jesteśmy, uzyskiwany poprzez wierność konkretom możliwie osobistego spojrzenia. Niekonwencjonalne i nielinearne, bawią się możliwościami tego, co znajduje się wszędzie dookoła – przełamując, wypaczając, reformując i kombinując z pospolitymi materiałami oraz odpadami codziennego życia, by stworzyć coś niespodziewanego.

Ciało jest medium, które nadaje życie przestrzeniom Eurypidesa. Akcja zawsze rozwija się i toczy wokół postaci, które są przejmująco prawdziwe i drobiazgowo przedstawione, choć bezwstydnie wyobrażone. Za ich pośrednictwem otwierają się nowe obszary, które – dzięki niespodziewanym zwrotom – są zarazem przezabawne i chwytające za serce, groteskowe i wstrząsające, przerażające i absurdalne.

 

Studiował aktorstwo w Atenach w Karolos Koun Art Theatre i reżyserię w nowojorskim Brooklyn College na stypendium Fundacji Onassis. Występuje od 1995 roku i współpracował z takimi reżyserami jak Dimitris Papaioannou i Robert Wilson. W 2000 roku zaczął reżyserować własne dzieła – zarówno sceniczne, jak i później nagradzane filmy krótkometrażowe. W 2009 roku Eurypides założył firmę OSMOSIS i zaczął prezentować prace konkretnie związane z miejscem wystawiania na Festiwalu Ateńskim, w Greckim Teatrze Narodowym i innych miejscach w Grecji. W 2013 roku OSMOSIS zaczęło prowadzić warsztaty i projekty społeczne.

Jego prace prezentowano na licznych festiwalach i w instytucjach, m.in. Aerowaves 2015, Lyon Biennale de la Danse, Palais de Tokyo w Paryżu, Barbican Pit w Londynie, czy Festival TransAmériques (FTA) Montreal.

W 2016 roku Eurypides otrzymał inauguracyjne Stypendium Piny Bausch i spędził trzy miesiące pracując u boku reżysera i choreografa Lemiego Ponifasio, a w 2017 roku niemiecki magazyn „tanz” umieścił go na liście Hoffnungsträger (obiecujących talentów). https://euripides.info/

PRAKTYCZNE INFORMACJE
Terminy spotkań: 17, 20, 24, 27 stycznia 2022
Godziny: 13:00-16:00
Miejsce: platforma ZOOM
Spotkania będą prowadzone w języku angielskim.
Sesje mogą być rejestrowane i zakończyć się publiczną prezentacją wybranych fragmentów nagrań.

PROCES APLIKACJI

Do nadsyłania zgłoszeń zapraszamy każdą osobę z zamiłowaniem do twórczości DIY, związaną z dowolną dziedziną, np. architekturą, projektowaniem, sztukami wizualnymi czy performatywnymi. Studentki i studenci również będą mile widziani. Do udziału w warsztatach wybrana zostanie 12-osobowa grupa, nie będzie obserwatorów. Uczestnicy muszą posiadać laptop obsługujący platformę Zoom, a kamera musi pozostać włączona przez czas trwania sesji warsztatowej, żeby umożliwić aktywne uczestnictwo w procesie.

Bardzo ważna jest gotowość do zabawy i eksperymentowania z osobistymi przedmiotami i artefaktami z naszego najbliższego otoczenia.
Wszystkie osoby aplikujące poinformujemy o wynikach naboru do 12 stycznia. 

Termin nadsyłania zgłoszeń: 8 stycznia 2022
Formularz aplikacji dostępny jest tutaj

ORGANIZATORZY:
STUDIO teatrgaleria: Anna Lewanowicz – Inicjacja i szefowa projektu, Szymon Adamczak 

www.teatrstudio.pl

 

Onassis Stegi (Ateny): Christina Liata
www.onassis.org 

PARTNERZY: DIDASKALIA 

Zapraszamy na www.openstudios.pl

 

 

KASA BILETOWA

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem

 

w weekend: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
lub do rozpoczęcia spektaklu/wydarzenia

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00

 

telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

 

18 maja 2024 NOC MUZEÓW
20:00-24:00 (wstęp wolny)

19 maja czynna do godz. 17:00
30 maja nieczynna (Boże Ciało)

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę