mAI future: Różne twarze AI
Październikowe wydarzenia rozpoczną cykl międzynarodowych działań dedykowanych poszerzaniu ram debaty publicznej wokół sztucznej inteligencji (AI) jako siły kulturotwórczej i jej wpływie na społeczeństwo.
Dyskusje z udziałem gości z Polski i zagranicy, networking oraz prezentacje prac artystycznych wykorzystujących AI lub inne zaawansowane technologie w różnych formatach, złożą się na poszczególne części cyklu. Przedsięwzięcie jest realizowane w połączeniu środowiska artystycznego z biznesowym i innowacyjnym jako wspieranie sojuszy technologii i praktyki artystycznej, które służą interesowi publicznemu.
Celem cyklu będzie zrozumienie nowych technologii i poszukiwanie sposobów ich wykorzystania na rzecz ludzkiej kultury, a nie przeciw niej. Alison Gopnik pisze, że AI to technologie kulturowe: systemy zdolne kształtować kulturę i sposoby komunikacji na fundamentalnym poziomie. Myśląc o AI w ten sposób potrafimy zadawać pytania o to, co technologie z nami robią i jak chcemy ich używać. Tak jak wcześniej zadawaliśmy podobne pytania dotyczące telewizji, internetu czy telefonów komórkowych.
Celem cyklu będzie też pokazanie, że największym wyzwaniem nie jest mityczna superinteligencja, grożąca nam w przyszłości. Zarówno szanse jak i ryzyka wynikają z tego, jak splatamy ze sobą technologie dzisiaj, tu i teraz. Oraz jak oddajemy władzę w ręce kilku firm i niewielkiej garstki programistów, kontrolujących sztuczną inteligencję.
Chcemy wreszcie pokazać, że o AI można rozmawiać inaczej niż tylko z perspektywy biznesowej. Patrząc na AI w Polsce powinniśmy myśleć nie tylko o tym, jak wzrośnie nasza produktywność, i czy polskie startupy AI zawojują świat. To dlatego chcemy pokazywać alternatywne rozwiązania, eksperymenty, prace na styku nowych technologii i wspólnej wyobraźni. Chcemy pokazać różne twarze AI.
17-23 października
Weekend: godz. 13:00 – 19:00
Dni robocze: godz. 15:00 – 19:00
Miejsce: STUDIO teatrgaleria, Scena Malarnia, PKiN, pl. Defilad 1
Wstęp bezpłatny
Prezentacje doświadczeń w nowych technologiach
17 października
godz. 18:00
Miejsce: Kampus Cambridge Innovation Center, Varso Place, ul.Chmielna 71
Publiczna twarz AI
Goście
Victoria Ivanova – Serpentine Labs, Wielka Brytania
Jacek Nagłowski – AI Social Lab, Polska
Sebastian Kondracki – Divinti / Spichlerz, Polska
Moderacja: Alek Tarkowski
Dla wielu osób ChatGPT jest synonimem sztucznej inteligencji. Także inne, najpopularniejsze rozwiązania AI są w rękach kilku globalnych firm z USA i Chin. Alternatywy jednak są możliwe, i powstają pod szyldem publicznego AI: technologii tworzonych w interesie publicznym, przez instytucje publiczne i społeczne, pod demokratyczną kontrolą. Opublikowany w tym roku przez londyńską galerię Serpentine raport “Art x Public AI” przedstawia wizję AI tworzonego przez instytucje kultury i sztuki. Z naszymi gośćmi chcemy rozmawiać o demokratyzacji AI: angażowaniu różnych organizacji i grup, by AI nie było wyłącznie w rękach korporacji. Opowiemy więc też o pracach nad publicznym AI w Polsce, związanymi z otwartym modelem językowym Bielik.
18 października
godz. 17:00
Miejsce: STUDIO teatrgaleria, Scena Malarnia, PKiN
Odpowiedzialna twarz AI
Goście:
Matt Adams – Blast Theory, Wielka Brytania
Zofia Dzik – Instytut Humanites, Polska
Moderacja: Alek Tarkowski
Odpowiedzialne AI, godne zaufania AI to hasła powtarzane tak często przez biznes, że mogły już spowszednieć. Jednak z każdym rokiem kwestia społecznej odpowiedzialności twórców sztucznej inteligencji będzie coraz istotniejsza. Odpowiedzialne muszą też być technologie, coraz częściej zdolne podejmować decyzje samodzielnie. “Cat Royale” to nowa praca brytyjskiej grupy artystów Blast Theory, w której trzy koty żyją w utopii zarządzanej przez AI. Z naszymi gośćmi chcemy rozmawiać o granicy między odpowiedzialnością i nadzorem. Oraz o tym, jak wypracowywać zasady odpowiedzialnego AI w dialogu inżynierów i technologów z resztą społeczeństwa.
→ więcej informacji i szczegółowy program na stronie maifuture.pl
Zespół: Anna Lewanowicz (STUDIO teatrgaleria, Fundacja PLAN C), Alek Tarkowski (Open Future), Anna Szylar (Digital Culture)
Organizator: Fundacja PLAN C
Partnerzy: STUDIO teatrgaleria, kampus Cambridge Innovation Center/Venture Cafe, Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych
Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.