12.11.2024
„Szajna, Szajnisko. Portret zakulisowy” reportaż o Józefie Szajnie autorstwa Agnieszki Berlińskiej, od dziś w przedsprzedaży.
Jest wszechobecny. Otwiera się okno – O, Szajna się złości! Skrzypi podłoga – O, Szajna idzie.
Kup teraz w specjalnej cenie 49,90 zł! Wysyłka po 16 grudnia 2024
Premiera warszawska: 16 grudnia 2024, godz. 18.00 w STUDIO
W spotkaniu wezmą udział: Agnieszka Berlińska, prof. Krystyna Duniec, Dorota Jarecka.
Fragmenty książki przeczyta Bartosz Porczyk.
Spotkanie poprowadzi: Michał Pabian.
Premiera krakowska: 7 grudnia 2024, godz. 14:00, Bunkier Sztuki, Festiwal Boska Komedia
W spotkaniu wezmą udział: Agnieszka Berlińska, prof. Dariusz Kosiński, Wojciech Plewiński
Fragmenty książki przeczyta Anna Polony.
Spotkanie poprowadzi: Agnieszka Szydłowska (Trójka – Polskie Radio)
→ zamów w sklepie STUDIO tutaj
Józef Szajna, legendarny dyrektor STUDIO, pozostawił trwały ślad w historii polskiego teatru i w sercach swoich współpracowników… a jego duch wciąż krąży po korytarzach Teatru Studio. W swoim reportażu Berlińska przygląda się, jak artysta i reżyser najpierw w miejscu „zwykłego” Teatru Klasycznego powołał do istnienia otwarty na eksperyment artystyczny Teatr Studio, a potem doprowadził do powstania Centrum Sztuki. Autorka nie proponuje jednak rocznicowej monografii czy historycznego kompendium, ale reporterską opowieść o Szajnie i Studio, tkaną z rozmów przeprowadzonych z artystami, krytykami, widzami i uczestnikami życia kulturalnego Warszawy lat siedemdziesiątych. Wśród ponad kilkudziesięciu rozmówców Berlińskiej są znani aktorzy i aktorki, reżyserzy, postaci kultury i sztuki, krytycy oraz rodzina i współpracownicy Szajny (m.in.: Stanisław Brudny, Irena Jun, Józef Wieczorek, Helena Norowicz, Marian Opania, Łukasz Szajna, Zygmunt Krauze, Waldemar Dąbrowski, Lech Majewski), a także ci, którzy z różnych stron świata przyjechali do Polski, aby z bliska obserwować Szajnę przy pracy. Z ich opowieści wyłania się artysta niejednoznaczny – naznaczony doświadczeniem Zagłady, uwikłany w relacje z władzą, przekonany o słuszności swoich wyborów – który konsekwentnie kreował wizerunek „jednego z najbardziej kontrowersyjnych twórców polskiego teatru”. „Szajna, Szajnisko” pozwala poznać z bliska i odkryć na nowo tego niespokojnego, poszukującego artystę, jego otoczenie i szczególne czasy, gdy tworzył – to opowieść o twórcy, który próbuje wydostać się z dusznej atmosfery PRL-u i zrewolucjonizować sztukę.
Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt został zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Miasta Stołecznego Warszawy
Partner: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Patroni medialni: Trójka – Program 3 Polskiego Radia, Tygodnik Powszechny, e-teatr.pl, Miesięcznik Teatr, „Spotkania z Zabytkami” / magazyn