PLAC DEFILAD 2021

W PROGRAMIE: KONCERTY / SPOTKANIA / POKAZY FILMOWE / INSTALACJE / SPEKTAKLE / EDUKACJA

www.placdefilad.org

Aktualności

Powrót
fot. Sisi Cecylia

07.05.2021

Inspiracje, które towarzyszyły nam przy układaniu tegorocznego programu projektu Plac Defilad 2021, były oczywiste. Ostatnie miesiące to w życiu nas wszystkich przede wszystkim dwa wydarzenia: doświadczenie pandemii oraz masowe protesty społeczne związane z walką o prawa kobiet i mniejszości seksualnych. Chcemy, by Plac Defilad stał się w tym roku miejscem przypomnienia, podsumowania, ale też przepracowania tych doświadczeń. Liczymy, że Plac będzie z jednej strony przestrzenią, która pozwoli warszawiakom (po miesiącach pandemicznej przerwy) cieszyć się kontaktem z kulturą (w bezpiecznej formule działań na świeżym powietrzu), z drugiej – miejscem spokojnego, niespiesznego spotkania odległego od kultury eventu, spotkania nastawionego na zabawę, ale i na refleksję, przede wszystkim na współobecność niezapośredniczoną przez media elektroniczne. Mniej zatem zaproponujemy na Placu spektakularnych imprez angażujących dużą infrastrukturę, więcej – rozciągniętych w czasie działań i procesów obliczonych na autentyczny kontakt. Do wspomnianych dwóch wydarzeń, które zdefiniowały minione miesiące, odnosić się będziemy niekiedy wprost (m.in. oddając głos ich uczestnikom), ale też mniej bezpośrednio – starając się rozpoznawać i reagować na rozmaite problemy i deficyty, które w ostatnim czasie ujawniły ze zwielokrotnioną siłą (poczucie rozpadu więzi społecznych, głębokiego konfliktu, potrzeby szukania nowych, alternatywnych rozwiązań cywilizacyjnych). Dużo będzie na Placu działań o charakterze edukacyjnym. Do współpracy zaprosimy uczniów i studentów, młodych artystów i aktywistów – w nadziei na lepszą przyszłość.

placdefilad.org

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA:

Od 3 czerwca 
Dziki Pałac

Cykl 4 spacerów w poszukiwaniu fauny i flory w najbliższej okolicy Pałacu Kultury i Nauki. Wycieczki w poszukiwaniu ptaków o poranku i mchów porastających mury PKiN. Prowadzenie: Stanisław Łubieński, autor bloga Dzika Ochota oraz książek „Dwanaście srok za ogon” i „Książka o śmieciach”.

Terminy:
3.06 godz. 23.00 NASŁUCHIWANIE PTAKÓW NOCNYCH
3.07 godz. 10.00 OBSERWACJA OWADÓW
3.08 godz. 18.00 ROŚLINY, MCHY I POROSTY
3.09 godz. 06.15 OBSERWACJA PTAKÓW

Bilety 20 ZŁ
Liczba miejsca ograniczona

***

4 czerwca godz. 21.30
Archiwum Protestów Publicznych 

Specjalnie wyselekcjonowany zestaw zdjęć gromadzonych w Archiwum Protestów Publicznych (inicjatywa Rafała Milacha), ułożony i zmontowany przez artystkę Laurę Pawelę w rodzaj godzinnego filmu dokumentalnego, z muzyką skomponowaną specjalnie przez Avtomata – Kajetana Łukomskiego, jednego z najzdolniejszych muzyków elektronicznych młodej generacji, członka głośnego didżejskiego kolektywu Oramics.

***

Od 12 czerwca
Scena alternatywna
Cykl 6 koncertów najciekawszych młodych wykonawców sceny alternatywnej.
(Błoto, Siema Ziemia, Rosa Vertov, Javva, Beluga Stone, Jerry & the Pelican System).
Kurator cyklu: Teo Olter.

Terminy:
Beluga Stone – 12.06, godz. 21.00
Javva – 27.06, godz. 21.00
Siema Ziemia – 3.07, godz. 21.00
Rosa Vertov – 18.07, godz. 21.00
Jerry & The Pelican System – 12.08, godz. 21.00
Błoto – 04.09, godz. 21.00

***

Od 16 czerwca
Pokazy Festiwalu Nowe Horyzonty i American Film Festival
10 wyjątkowych filmów z dystrybucji SNH.
W programie m.in. „Holy Motors”, „Niepamięć”, „Ema”, „Deerskin”, „Biały bóg”, „Przynęta”, „Lato 1993”, „Nie jestem czarownicą”. Na zakończenie cyklu (25 sierpnia) pokazany zostanie film niespodzianka, wybrany z najnowszych filmów dystrybuowanych przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Terminy:
16, 23, 30.06, godz. 21.30
7, 14, 21, 28.07, godz. 21.30
4, 11, 18, 25.08, godz. 21.30

***

Od 18 czerwca
Jadwiga Sawicka – instalacja artystyczna
Jedna z najwybitniejszych polskich artystek w zaaranżowanej w przestrzeni Placu pracy inspirowanej przez hasła niedawnych protestów.

Otwarcie: 18 czerwca, godz. 18.00

***

27 czerwca, godz. 13.00 
Jerz Igor – koncert
Zespół Jerzego Rogiewicza i Igora Nikiforowa w rozszerzonym składzie będzie na Placu świętował początek wakacji, a zarazem promował swoją nową płytę „Wyspa”.

***

Od 4 lipca
Tych Mniej Znanych
Kuratorzy: Marcin Masecki i Marcin Markowicz

Cykl 9 koncertów realizowanych ze studentami w niezobowiązującej atmosferze wczesnego niedzielnego popołudnia na Placu Defilad. W programie: Johann Gottlieb Graun, Fanny Mendelssohn, Józef Nowakowski, George Onslow, Robert Fuchs, Luigi Cherubini, Johann Nepomuk Hummel, Jan Dismas Zelenka, Carl Philip Emmanuel Bach.

Terminy:
4, 11, 18, 25.07, godz. 13.00
1, 8, 15, 22, 29.08, godz. 13.00

***

Od 6 lipca
Historie filmu awangardowego

Przegląd przygotowany we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Punktem wyjścia jest opublikowana niedawno przez MSN książkowa antologia „Historie filmu awangardowego”. Zestaw ważnych, trudno dostępnych dzieł awangardowego kina z całej jego historii, od przełomu XIX i XX wieku do współczesności.

Terminy:
6.07, godz. 21.00 (wprowadzenie), godz. 21.30 (projekcja)
3, 17.08, godz. 21.00 (wprowadzenie), godz. 21.30 (projekcja)

***

Od 8 lipca
Nocny Masecki
Cykl trzech koncertów Marcina Maseckiego, skupionych na muzyce wyciszonej, refleksyjnej, nokturnowej. Każdy koncert będzie zaczynał się późno (ok. 22.00), każdy będzie trwał długo. W repertuarze: nokturny Chopina, Bach, Eric Satie.

Terminy:
8.07, godz. 22.00 – Nokturny Chopina
19.08, godz. 22.00 – Erik Satie
26.08, godz. 22.00 – Wariacje Goldbergowskie

***

Od 28 czerwca
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny na Placu Defilad

Przez pięć kolejnych poniedziałków u stóp Pałacu Kultury rozmawiamy o klimacie i przyszłości planety. Każdej dyskusji towarzyszy projekcja filmowa. Wśród tematów: specyfika unarodowienia węgla, alternatywy do nieskończonego wzrostu gospodarczego w dobie kryzysu klimatycznego, kryzys klimatyczny jako kryzys wyobraźni. Wśród filmów: „Antropocen. Epoka człowieka”, „Można panikować”, „Davos. Centrum wszechświata”, „Wiek głupoty”, „How to let go of the world and love all the things climate can’t change?”. Aktywistki i aktywiści MSK podkreślają: „Kryzys klimatyczny nie wybiera, dotyka nas wszystkich i wszystkie, dlatego naszym zadaniem jest mieć świadomość złożoności tej kwestii, a co za tym idzie – wiedzieć, jak przeciwdziałać katastrofie”.

Terminy: 

28.06, godz. 20.00 (debata), godz. 21.30 (projekcja)
05, 12, 19, 26.07, godz. 20.00 (debata), godz. 21.30 (projekcja)

***

10 lipca godz. 21.00
Tomasz Stańko. Toast urodzinowy
Kolejna edycja imprezy celebrującej rocznicę urodzin najwybitniejszego polskiego trębacza. Program przygotowany we współpracy z córką artysty, Anną Stańko. Wśród gwiazd wybitny amerykański trębacz Ambose Akinmusire.

Koncert
Ambrose Akinmusire Quartet
Ambrose Akinmusire – trąbka
Sam Harris – fortepian, klawisze
Matt Brewer – kontrabas
Justin Brown – perkusja

STAŃKO NA GŁOS, projekt specjalny
Envee + Michałowski
Muzyka i słowa Tomasza Stańko
Słowa z rozmów z Tomaszem Michałowskim
Muzyka w wyborze i opracowaniu / podbiciu / produkcji Enveego

FROM THE GREEN HILL, wideo
Tomasz Stańko + Mariusz Wilczyński

Partnerzy:
Fundacja im. Tomasza Stańko
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Związek Artystów Wykonawców STOART
Novotel Warszawa Centrum

***

11 lipca, godz. 17.00
Finał Euro z magazynem „Kopalnia”
Najważniejszy wieczór futbolowego sezonu w towarzystwie redaktorów najbardziej wyrafinowanego pisma poświęconego piłce nożnej. Emocje + pogłębiona refleksja, kibicowskie przyjemności + poważna rozmowa o prawdziwym obliczu współczesnego futbolu.

***

Od 13 lipca
Kino Letnie vol. 6
Wszyscy Jesteśmy Fotografami
Kolejna edycja cyklu prezentującego najnowsze filmy dokumentalne poświęcone fotografii współczesnej.
Kuratorki: Katarzyna Sagatowska, Monika Szewczyk.

Terminy:
13, 27.07, godz. 20.30 (debata), godz. 21.00 (projekcja)
10, 24.08, godz. 20.30 (debata), godz. 21.00 (projekcja)

***

20 lipca, godz. 21.00
Projekt Koyaanisqatsi
Pokaz pierwszego epizodu słynnej trylogii filmowej w reż. Godfreya Reggio, która w latach 80. w spektakularny sposób opisała ówczesny świat w kryzysie. Pokaz uzupełniony o premierowe prace wideo przygotowane przez studentki i studentów Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki (ASP Warszawa). Całość pod hasłem, które promowało cykl Reggio: „Life Out of Balance”.

***

31 lipca, godz. 21.00
Combo taneczne Janka Młynarskiego
Przekraczające granice pokoleniowe spotkanie przy tradycyjnej warszawskiej muzyce granej na żywo – w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

***

6 sierpnia – premiera
PANIE WŁADZO, TO SĄ TYLKO TAŃCE – spektakl
Spektakl zrealizowany na podstawie głośnej książki „To jest wojna” Klementyny Suchanow – o historii kobiecych protestów ostatnich lat, ale również o ich kulturowym i politycznym podłożu. Projekt Marty Ziółek i Anki Herbut – twórczyń spektakli „Malina” i „Monstera”. Spektakl rozgrywać się będzie na tarasie widokowym PKiN.

Terminy:
6, 7, 8.08, 23:00 / PKIN / 30 piętro

Bilety 30 ZŁ
Liczba miejsca ograniczona

***

21 sierpnia godz. 21.00
Mitch & Mitch + Ennio Morricone – koncert
Ulubieńcy bywalców Placu Defilad w zestawie uzupełnionym o rozbudowany skład smyczkowy z nowym programem złożonym z kompozycji Ennio Morricone. We współpracy z Sinfonia Varsovia.

***

Od 23 sierpnia
Kem szkoła
Nowy projekt wspólnego uczenia się zainicjowany przez kolektyw Kem. W programie: rozwijanie indywidualnych i kolektywnych praktyk artystycznych przez eksperymenty i namysł nad choreografią społeczną, performansem oraz metodami działań queerowo-feministycznych. W pierwszej edycji udział weźmie grupa 8-10 uczestniczek/ków, wyłonionych w procesie otwartej rekrutacji. Wśród zaproszonych artystek/ów, choreografek/ów i myślicielek/li, które poprowadzą warsztaty i zajęcia, są m.in:  Alex Baczyński-Jenkins, Wiktor Bagiński, Ligia Lewis, Ewa Majewska, Ania Nowak, Natalia Sielewicz i Will Rawls. Uczestnicy projektu pracować będą we wnętrzach Teatru Studio, pojawią się również w otwartej przestrzeni Placu Defilad.

***

23 sierpnia godz. 21.00
ŚRÓD PN. premiera specerownika
Ilustrowany atlas architektury Śródmieścia Północnego to kolejny autorski spacerownik wydawany nakładem Centrum Architektury. 76 historycznych i współczesnych budynków, założeń, detali, rzeźb, neonów, wnętrz i pomników, opisanych po polsku i angielsku, zilustrowanych precyzyjną, syntetyczną kreską. Monochromatyczne, uproszczone miasto idealne – spod ręki architekta, bez reklam, przeróbek i naleciałości – oraz historie tych, którzy owo miasto tworzyli.

***

5 września, godz. 19.00
Międzynarodowe Czytanie
Trzecia edycja imprezy współorganizowanej z tygodnikiem „Polityka”. Ogłoszenie wyselekcjonowanej przez specjalne jury listy 20 najważniejszych książek z kategorii „idea books” (politologia, socjologia, ekonomia, historia, psychologia), które ukazały się na polskim rynku w ciągu poprzednich 12 miesięcy. Impreza tradycyjnie odbywa się tego samego dnia, co organizowane przez prezydenta RP Narodowe Czytanie.

***

2 października, godz. 17:00 i 22:00
Barbara Kinga Majewska + Ramona Nagabczyńska:
Le jeu de massacre
Performans (ok 40 min.) 

2 października (sobota)
g. 17:00 → bilety
g. 22:00 → bilety


Wielogodzinne, immersyjne działanie na granicy muzyki współczesnej i tańca domykające w ostatni weekend września aktywności na świeżym powietrzu i ponownie zapraszające widzów do wnętrza instytucji. Program inspirowany dokonaniami twórcy rytmiki Emila Jaquesa-Dalcroze’a.

Na początku XX wieku szwajcarski kompozytor Émil Jaques-Dalcroze wymyśla zestaw fizycznych ćwiczeń, które mają pomóc muzykom w zrozumieniu struktury wykonywanych przez nich utworów. Tak powstaje rytmika. Niebawem Jaques-Dalcroze trafia do niemieckiego Hellerau, pierwszego w kontynentalnej Europie miasta-ogrodu. Tam wspólnie m.in. z wybitnym scenografem Adolphem Appią tworzy jeden z najważniejszych ośrodków sztuki awangardowej. W Hellerau rytmika staje się czymś na kształt nowego stylu choreograficznego. Uczniowie (a raczej głównie uczennice) Jaques-Dalcroze’a rozjeżdżają się po świecie. Rytmika zdobywa coraz większą popularność, także poza niszą artystycznego eksperymentu. W Polsce zostaje włączona do programów szkół i przedszkoli. Dziś na zajęcia z rytmiki trafiają już kilkuletnie dzieci. Historia rytmiki to wciąż nieopowiedziana część dziejów awangardy. Przywołując dziedzictwo Jaques-Dalcroze’a, uświadamiamy sobie, że w awangardzie ważne było nie tylko dążenie do radykalnego wymazania kultury przeszłości, ale także zamysł wychowawczy. Awangarda jako projekt edukacyjny – do tej koncepcji na zaproszenie projektu Plac Defilad wracają śpiewaczka i performerka Barbara Kinga Majewska oraz tancerka i choreografka Ramona Nagabczyńska. To ich kolejne wspólne przedsięwzięcie po niedawnym ciepło przyjętym spektaklu „Silenzio!”.

Punktem wyjścia dla performansu zrealizowanego w imponującej scenerii rzadko odwiedzanych sal Pałacu Kultury i Nauki jest skomponowana przez Jaques-Dalcroze’a piosenka dziecięca Le jeu de massacre ze zbioru Chansons d’Action z roku 1919. Tradycja rytmiki zostaje tu poddana surowemu egzaminowi. Wspominając własne szkolne doświadczenia z rytmiką, Majewska i Nagabczyńska podejmują się reinterpretacji utworu. Piosenka uwolniona zostaje ze schematu ustalonego przez Szwajcara, odczytana przez pryzmat świeższych, mniej restrykcyjnych strategii rozwijanych przez obie artystki w ich własnej twórczości.

Wstęp biletowany
Liczba miejsca ograniczona

PROJEKT ZREALIZOWANY WE WSPÓŁPRACY Z INSTYTUTEM GOETHEGO

 

placdefilad.org

 

 

 

 

Kurator: Tomasz Plata
Producentka: Agata Balcerzak
Współpraca programowa: Grzegorz Lewandowski

 

placdefilad.org

 

KASA BILETOWA

 

Od 1 lipca do 18 lipca kasa nieczynna.
Od 19 lipca do 16 sierpnia kasa nieczynna i brak dyżuru telefonicznego.

 

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00
telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

w weekend: sobota—niedziela
kasa nieczynna, brak dyżuru telefonicznego

 

 

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę