SEZON JUBILEUSZOWY

2021/2022

50-lecie STUDIO teatrgalerii

Aktualności

Powrót

23.08.2021

2021/2022
SEZON JUBILEUSZOWY
50-lecie STUDIO teatrgalerii

 

W jubileuszowym sezonie 2021/2022 obchodzimy setną rocznicę urodzin Józefa Szajny i pięćdziesięciolecie powstania Teatru Studio. Planujemy 9 premier, w tym prapremierę sztuki Doroty Masłowskiej, rozszerzenie międzynarodowego projektu Open Studios, które zakończy się w maju przeglądem, na którym zobaczymy m.in. spektakl VR Susanne Kennedy.

 

Józef Szajna swoją koncepcję sztuki rozwijał po doświadczeniu wojny i obozu. Jego spektaklom, performansom i wydarzeniom z pogranicza sztuk od początku jego dyrekcji w Teatrze Studio przypisana była konkretna funkcja. Sztuka była po to, żeby sprawdzić, czy i jak po tak nieludzkich doświadczeniach można jeszcze być człowiekiem. Bycie człowiekiem wg Józefa Szajny to zadanie, praktyka. Podobnie jest dziś dla pokolenia wzrastającego w perspektywie katastrofy klimatycznej. Zamiast stawiania pomnika Szajnie i uświęcania jego tradycji, chcemy wejść z nią w dialog, przywrócić ją ludziom. Chcemy powierzyć archiwa Studio do odczytania młodym, którzy na co dzień muszą zadawać sobie to pytanie. Nasilający się lęk przed końcem antropocenu, niepewność i podziały wzmocnione przez doświadczenie pandemii, kryzys zdrowia psychicznego, wreszcie potrzeba przekroczenia patriarchalnego porządku stanowią o charakterze ich walki o przyszłość swoją i świata. W jubileuszowym sezonie 2021/2022 STUDIO teatrgaleria stawia na program edukacyjny. Scena Modelatornia stanie się pracownią dla grupy aktywistek i aktywistów z organizacji Extinction Rebellion (XR). Jest to ruch obywatelskiego nieposłuszeństwa, który rozwija kulturę regeneracyjną, charakteryzującą się wzajemną troską, komunikacją bez przemocy i budowaniem niehierarchicznych struktur. Wspólnie przyjrzymy się potencjałowi, który płynie ze spotkania teatru artystycznego i aktywizmu oraz napięciom pomiędzy działaniem/niedziałaniem na obu tych polach.

Teatr Studio Galeria Józefa Szajny był awangardowy, interdyscyplinarny i eksperymentalny. Dzisiejsze STUDIO teatrgaleria jest kontynuacją tej tradycji, miejscem szukania form dla teatru przyszłości. Dedykowany jest temu eksperymentalny projekt Open Studios, który powstał w marcu 2020 roku, w czasie pandemii COVID-19 w odpowiedzi na stan wyjątkowy wynikający z zamknięcia instytucji kultury. Poszerzamy zakres tego eksperymentu. Artystki i artyści pracujący w STUDIO nad spektaklami w nadchodzącym sezonie mają możliwość otwarcia swoich pracowni łączących elementy online i offline przed lub na początku procesu prób, w celu pogłębienia prac koncepcyjnych.

W taki sposób pracował Michał Borczuch, którego spektakl inspirowany „Przemianami” Owidiusza, spotykający na scenie młodzież z Warszawy, Bydgoszczy i Szamocina oraz zespoły aktorskie STUDIO i Teatru Polskiego w Bydgoszczy, otworzy tegoroczny sezon. Spektakl powstaje w koprodukcji z Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz Festiwalem Mała Boska Komedia w Krakowie i Teatrem Łaźnia Nowa. Warszawska premiera planowana jest na 19 września 2021. Katarzyna Kalwat przygotowując się do inscenizacji „Szklanego klosza na kanwie powieści Sylvii Plath poruszy tematy na styku uniwersalnego doświadczenia depresji i twórczości kobiecej, a pracownia Łukasza Twarkowskiego przyjmie formułę seminarium, którym artysta wraz z gośćmi otworzy pracę nad ostatnią premierą sezonu. Spektakl będzie ćwiczeniem z wyobraźni i dotyczyć będzie przeobrażeń człowieka i planety z perspektywy XXII wieku. Open Studios kontynuować będzie również dotychczasowy program międzynarodowych pracowni we współpracy z Centrum Kultury Onassis Stegi w Atenach, do których zaproszeni zostali Maria Hassabi, Samara Hersch, Euripides Laskaridis oraz inni twórcy w ramach Pracowni Teatru Queerowego. Po dwóch latach wspólnego prowadzenia projektu planujemy zaprosić osoby biorące udział w pracowniach i wydarzeniach do spotkania w Warszawie w ramach przeglądu w maju 2022, którym uczcimy wspólnie 50-lecie teatru. Będzie to podsumowanie eksperymentu pracowni w STUDIO. W programie m.in. pokazy wyjątkowej pracy VR „I am autorstwa uznanej reżyserki teatralnej Susanne Kennedy.

Jednym z kluczowych wydarzeń w sezonie 2021/2022 będzie prapremiera spektaklu na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej „Bowie w Warszawie” w reżyserii Marcina Libera (premiera 18 grudnia 2021). W programie STUDIO również: familijny spektakl „Jadłonomia” (premiera w styczniu 2022) w reżyserii Macieja Podstawnego we współpracy z Martą Dymek oraz nowa produkcja Wojtka Ziemilskiego, dla którego punktem wyjścia będzie wspólnotowość widziana przez pryzmat „Ody do radości”.

Ważnym elementem programu będą koprodukcje. Pierwsza z nich to przedstawienie „Hamer” (premiera: listopad 2021) w reżyserii Justyny Sobczyk i w partnerstwie z Teatrem 21, którego bohaterką jest Karolina Hamer, osobowość sportowa, mistrzyni świata w pływaniu, paraolimpijka, której działania mają kluczowy wpływ na sposób postrzegania osób z niepełnosprawnością w Polsce i na świecie. Kolejną współpracą teatru będzie „Śnieg (koprodukcja: Teatr Łaźnia Nowa, Gdański Teatr Szekspirowski, STUDIO teatrgaleria oraz Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach) na podstawie powieści Orhana Pamuka w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, którego warszawska premiera została zaplanowana na 28 października 2021. Do repertuaru STUDIO wejdzie monodram Ewy Błaszczyk „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” (premiera 25 września 2021), który powstał w koprodukcji z Muzeum Powstania Warszawskiego.

W planach Galerii Studio są cztery wystawy. Pierwsza z nich to artystyczny pomost pomiędzy Limą a Warszawą, przygotowana przez kuratorkę Inés R. Artolę – otworzy się 13 września 2021. W drugiej połowie listopada zaprezentowane zostaną m.in. najnowsze prace Tomasza Ciecierskiego, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX i XXI wieku. W lutym 2022 otworzy się wystawa, dla której punktem wyjścia są „Poduszki erotyczne”, rzeźby Barbary Falender z marmuru kararyjskiego, znajdujące się w Kolekcji Galerii STUDIO, które nieraz budziły kontrowersje ze względu na odważne ujęcie kobiecej seksualności. Alicja Bielawska na zaproszenie kuratorki Pauliny Olszewskiej poprzez instalacje przestrzenne, ceramiki i rysunki podejmie dialog z pracami Falender. Ostatnią wystawą sezonu będzie zbiorowa wystawa przygotowana przez Dorotę Jarecką i Paulinę Olszewską poświęcona wpływowi wojny w Wietnamie i procesów dekolonizacji na kulturę lat 60., 70. i współczesną.

Po rocznej przerwie wraca do STUDIO cykl transmisji Live in HD z nowojorskiej The Metropolitan Opera. Sezon 2021/2021 rozpoczynamy pokazem „Borysa Godunowa”, opery Modesta Musorgskiego.

 

 

 

 

KASA BILETOWA

 

Uwaga!
w dniach 19, 20, 21 czerwca (śr-pt)
brak dyżuru telefonicznego.

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem

 

w weekend: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
lub do rozpoczęcia spektaklu/wydarzenia

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00

 

telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę