05.11.2021
Wykład performatywny
9 grudnia godz. 16:00
wstęp 5 zł → BILETY
W 1970 roku Bob Mellors, dwudziestoletni student London School of Economics, zainspirowany artykułem w gazecie, wyjeżdża do USA, aby zapoznać się z ruchem Gay Liberation, którego początkiem były zamieszki w klubie Stonewall Inn w Nowym Jorku. Po powrocie do Wielkiej Brytanii, wraz z innym Brytyjczykiem, Aubreyem Walterem, zakłada w piwnicy uniwersytetu lokalną odnogę Gay Liberation Front (Europe). Celem tej zdecentralizowanej organizacji było przeciwdziałanie opresji, z jaką spotykały się osoby nieheteronormatywne w domu, szkole, miejscu pracy. Przypadające na 2021 rok pięćdziesięciolecie aktywności pionierskiego GLF przypomina o kluczowej roli tego ruchu dla procesu uzyskania równych praw przez osoby LGBTQ+ w Wielkiej Brytanii.
Bob Mellors, pochodzący z Nottingham, miasta znanego z legendy o Robinie Hoodzie, nie był zainteresowany rolą przywódcy czy polityka. Można powiedzieć, że zamiast tego całym swoim życiem wcielał ideały queerowego wyzwolenia. Ze wspomnień jego przyjaciół na pierwszy plan wysuwa się jego szczodrość wobec innych oraz eksplorowanie własnej tożsamości i wyglądu zewnętrznego poza binarnymi obsadzeniem.
W 1991 Mellors, uczący się esperanto i zakochany w Polakach, przeprowadza się do Warszawy. Potransformacyjna Polska stała się przystanią dla Boba, zmęczonego thatcheryzmem i krytycznego wobec komercjalizacji codzienności na Zachodzie. W głodnym kontaktu ze światem kraju szybko znalazł pracę jako nauczyciel angielskiego, uczył wymowy m.in. aktorów grających w musicalu “Metro”. Był zafascynowany Europą Wschodnią, dokumentował niewidoczne dla opinii publicznej sceny z życia polskich homoseksualistów, którego był uważnym świadkiem. Jego notatki, w tym te dotyczące jego własnych przygód i relacji, są wyjątkowo cennym źródłem wiedzy o codzienności i problemach osób nieheteronormatywnych tego okresu. W 1996 roku został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu, a kulisy tego brutalnego zabójstwa nadal czekają na wyjaśnienie.
Pamięć o Bobie Mellorsie jest zachowana dzięki wysiłkom jego przyjaciela Andrew Lumsdena, wieloletniego członka Gay Liberation Front UK. Na podstawie przekazanego mi osobistego archiwum zapisków i fotografii należących do przyjaciela aktywisty i pisarza, w marcu 2021 roku zainicjowałem (artystyczne) śledztwo w sprawie życia i śmierci Boba w Warszawie.
Szymon Adamczak (ur. 1991 w Poznaniu, on/jego) jest dramaturgiem i twórcą działającym w obszarze sztuk performatywnych. Absolwent DAS Theatre w Amsterdamie i uczestnik programu THIRD w DAS Graduate School. Dramaturg w Teatrze STUDIO w Warszawie. Zajmuje się współpracą zarówno z instytucjami publicznymi, jak i niezależnymi artystami pracującymi w różnych dyscyplinach. W swojej praktyce artystycznej łączy poetycką wyobraźnię, wrażliwość wizualną i społecznie świadome działanie. Jest żywo zainteresowany kulturą związaną z HIV oraz szeroko rozumianym queerowym dziedzictwem. W ramach współpracy z Biennale Warszawa prowadzi platformę badawczą „Polskie EIDS”, a w ramach DAS Research współprowadzi IPOP, pracownię pedagogiki z zakresu queer performance. Mieszka w Amsterdamie i jest wolontariuszem HIV Vereniging, organizacji zrzeszającej osoby żyjące z HIV.
PARTNER SPOTKANIA