11 lipca 2024 roku największy polski trębacz i kompozytor jazzowy Tomasz Stańko obchodziłby 82. urodziny. Z tej okazji Fundacja im. Tomasza Stańko już po raz szósty zaprasza na urodzinowe koncerty w miastach początku i końca jego kariery – w Rzeszowie i Warszawie. Podczas wydarzenia organizowanego pod hasłem „Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko” usłyszymy specjalne projekty: stworzony przez Macieja Obarę „Bluish Landscapes” i solowy recital Craiga Taborna. Na zakończenie wieczoru organizatorzy zapraszają na zremiksowaną wersję koncertu, który otworzy tegoroczny Toast.
Dlaczego Toast Urodzinowy?
Tata wielokrotnie powtarzał, że czuje się spełniony. Śmierć traktował jako naturalny element cyklu życia i taką też mądrość chciał podarować swoim fanom. Dlatego chcemy go wspominać w atmosferze radości, celebrując jego życie i sztukę, w otoczeniu artystów, na których wywarł wpływ i których przez lata inspirował. Dokładnie tak, jak on by sobie tego życzył – mówi Anna Stańko, Prezes Fundacji im. Tomasza Stańko i córka trębacza.
Ma𝗰𝗶𝗲𝗷 𝗢𝗯𝗮𝗿𝗮 „𝗕𝗹𝘂𝗶𝘀𝗵 𝗟𝗮𝗻𝗱𝘀𝗰𝗮𝗽𝗲𝘀”
Autorem specjalnego projektu, który otworzy tegoroczne Toasty Urodzinowe jest Maciej Obara – cieszący się uznaniem saksofonista jazzowy. Stworzony przez niego koncert został zainspirowany brzmieniem Skandynawii, której przemożny wpływ odnajdujemy w życiu i twórczości Tomasza Stanko. Dla Macieja Obary lata młodzieńczej inspiracji jego muzyką były realnym, osobistym przeżyciem po tym, jak otrzymał od jazzmana zaproszenie do wspólnych koncertów w międzynarodowym sekstecie z Alexiem Tuomarilą, Jakobem Bro, Joey’em Baronem Andersem Jorminem i Sławomirem Kurkiewiczem. Z kolei współpraca Obary w ramach New Balladyna Quartet czy koncerty Tomasza Stańko i Aukso pozwoliły saksofoniście nawiązać bezpośredni kontakt z muzyką, którą dotychczas znał tylko z nagrań.
Tytuł tego muzycznego projektu nawiązuje do płyty Tomasza Stańko „Bluish” – nagranego z dwoma muzykami norweskimi: Jonem Christensenem na perkusji i Arildem Andersenem na kontrabasie i gitarze basowej, który został wydany w 1992 roku.
Obok saksofonisty na scenie Toastu Urodzinowego zobaczymy Sissel Vera Pettersen, Amalię Umedę, Annę Szmatołę, Dominika Wanię, Adama Jędrysika, Ingerbrigt Håker Flaten oraz Auduna Kleive’a.
Craig Taborn
Craig Taborn wielokrotnie współpracował z Tomaszem Stańko w różnych konstelacjach – z Jimem Blackiem, Joey’em Baronem, Chrisem Lightcapem, Arildem Andersenem, Chrisem Potterem. Zrobili wspólnie wiele rzeczy.
Przygotowany specjalnie na Toast Urodzinowy recital solowy będzie podsumowaniem wspólnej muzycznej przygody z Tomaszem Stańko, okazją do wspomnień i swoistym hołdem dla najważniejszego polskiego muzyka jazzowego złożonym w rocznicę jego urodzin.
𝗘𝘃𝗲𝗻 𝗥ø𝘀𝘁𝗮𝗱 „𝗕𝗹𝘂𝗶𝘀𝗵 𝗟𝗮𝗻𝗱𝘀𝗰𝗮𝗽𝗲𝘀” 𝗹𝗶𝘃𝗲 𝗿𝗲𝗺𝗶𝘅
Nowością tegorocznego Toastu Urodzinowego będzie zremiksowana wersja koncertu, który otworzy wieczór. Zagrany na żywo koncert Macieja Obary zostanie zarejestrowany, a następnie przetworzony z użyciem elektroniki. Do abstrakcyjnie przetworzonych motywów, które uczestnicy koncertu usłyszeli w pierwszej części wydarzenia i które zostaną odtworzone z taśmy, dołączą muzycy, którzy do tego materiału będą improwizować w czasie rzeczywistym, na żywo. Ten eksperymentalny występ przywoływać będzie ducha Tomasza Stańko, któremu bardzo bliskie były improwizowane i awangardowe brzmienia, a publiczność będzie miała możliwość obserwacji kreatywności w najczystszej formie.
TOAST URODZINOWY DLA TOMASZA STAŃKO 2024:
11 lipca 2024, g. 19:00
Warszawa, STUDIO teatrgaleria, Plac Defilad
koncert na dużej scenie – obowiązują bezpłatne wejściówki: dostępne od 8 lipca, g. 10:00 w serwisie Evenea
live stream przed siedzibą STUDIO teatrgaleria – wstęp wolny
Aby uczestniczyć w koncercie na dużej scenie, bezpłatną wejściówkę należy wymienić na opaskę. To opaska upoważnia do uczestnictwa w koncercie Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko na dużej scenie STUDIO teatrgaleria. Wymiany wejściówek na opaski można dokonywać w dniu koncertu w godzinach 17:00-18:45 w punkcie recepcyjnym STUDIO teatrgaleria.
Pomysłodawca i organizator:
Fundacja im. Tomasza Stańko
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
Partnerzy:
Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Związek Artystów Wykonawców Stoart, STUDIO teatrgaleria, barStudio, Novotel