WSPÓLNY STÓŁ

Aktualności

Powrót

WSPÓLNY STÓŁ

Ponad 9 lat temu na głównej płycie placu Defilad, przed wejściem do Pałacu Kultury i Nauki, stanął 25-metrowy drewniany Stół. Powstał z inicjatywy Teatru STUDIO i baru STUDIO oraz lokalnych instytucji kultury, społeczników i urzędników, w ramach letniego projektu Plac Defilad, współfinansowanego przez m.st. Warszawa.

Był czerwiec 2014 roku, 25-lecie wolnych wyborów. Budowaliśmy wówczas fundamenty projektu Plac Defilad, którego celem było ożywienie zaniedbanej przestrzeni między teatrami Studio i Dramatycznym oraz stworzenie wspólnego miejsca kultury, dialogu i odpoczynku dla mieszkanek i mieszkańców Warszawy oraz licznych turystów i turystek, odwiedzających Pałac Kultury i Nauki. Zależało nam na stworzeniu wysokiej jakości przestrzeni publicznej, w której każdy może czuć się równoprawnym gościem, ale też gospodarzem. Do tego potrzebowaliśmy mocnego symbolu. Był nim Wspólny Stół. Długi na 25 metrów, jak 25 lat wolności, którą wtedy świętowaliśmy.

Stół służył nam przez dobre 9 lat. To tam odbyły się setki spotkań, czytań performatywnych, koncertów, debat, warsztatów, szycia flag, malowania transparentów, letnich kolacji, demonstracji, manifestacji i zabaw. Wspólny Stół zrzeszył dziesiątki partnerów i tysiące ludzi. Nasze marzenie o pięknym, szczęśliwym mieście, demokratycznym miejscu wspólnego przeżywania i uczestniczenia w kulturze spełniło się. Czas na kolejne wyzwania.

W czerwcu br. rozpoczęła się przebudowa fragmentu placu Defilad. Prace – zgodnie z założeniami – mają potrwać do lipca 2024 roku. Powoli przygotowujemy się do remontu centralnej części placu. Ale nie schowamy stołu do magazynu. Uznaliśmy, że tak pięknej i owocnej inicjatywy nie warto zatrzymywać dla siebie. Na czas remontu placu przekazujemy nasz Stół i wraz z nim ideę wspólnotowości i radości z bycia razem w ręce Muzeum Warszawy, kolejnej miejskiej instytucji, która podejmuje wyzwanie nowych inicjatyw i wspólnotowych projektów. 14 lipca stół wyruszy na Rynek Starego Miasta, gdzie w weekend 21-23 lipca stanie się miejscem spotkań w ramach obchodów 70. Urodzin Starówki i zostanie tam aż do jesieni.

W przeddzień przenosin stołu, 13 lipca (czwartek) zaproszono do wspólnego świętowania przy stole na placu Defilad.  Toastom towarzyszył  koncert przyjaciół jazzmanów w składzie Masecki-Więcek-Mucha-Papior.

Szczegóły projektu PLAC DEFILAD.

 

 

KASA BILETOWA

 

Uwaga!
w dniach 19, 20, 21 czerwca (śr-pt)
brak dyżuru telefonicznego.

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem

 

w weekend: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
lub do rozpoczęcia spektaklu/wydarzenia

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00

 

telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę