Narcyzm i depresja
wykład Andrzeja Ledera
7 marca 2022 godz. 19.00, Foyer
bilety wyprzedane
Bilety na wykład zostały wyprzedane, w związku z dużym zainteresowaniem będziemy prowadzić transmisję na żywo na ekranie w Barze Studio, będą dostępne słuchawki.
Partnerem wydarzenia są: Bar STUDIO, Silent Disco Party.
Wykład w ramach premiery: PLATH (tytuł roboczy), reżyseria: Katarzyna Kalwat, dramaturgia: Agata Adamiecka-Sitek, tekst: Bożena Keff
Premiera 26 maja
Przychylam się do dość powszechnie uznawanego przez psychoanalityków sądu, że XIX wiek, ze względu na skalę normatywności społeczeństw, był wiekiem nerwic przeniesieniach, czyli związanych z opresywnymi normami, sumieniem, rolą figury ojcowskiej. Różne kłopoty ludzkie dawało się opisywać w tym spektrum. Spleen baudelairowski, melancholia – to była jeszcze raczej pewna elitarna przypadłość. Mówi się jednak, że XX wiek to już wiek narcyzmu, czyli wiek zerwania więzi, niezakorzenienia. W tym sensie depresja stała się – w tej interpretacji – powszechnym doświadczeniem nie radzenia sobie z kulturą narcyzmu. Taka była co najmniej teza Christophera Lascha. Czy jednak dalej tak jest? Czy XXI wiek dalej jest „wiekiem narcyzmu”? A może dzisiejszą depresję powinno się rozumieć zupełnie inaczej?
Andrzej Leder – filozof kultury i psychoterapeuta. W 2015 roku opublikował szeroko dyskutowany esej „Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej” nominowany do Literackiej Nagrody Nike oraz Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie.
Kolejny wykład:
Mira Marcinów
Gdzie obecnie ukrywa się melancholia?
21 marca 2022, godz. 18.00, Foyer