Każdy wiek może być złoty
W ostatnim czasie zmiany demograficzne w Polsce są opisywane w kategoriach dystopiijnych. „Demografia apokaliptyczna”, “srebrne tsunami”, “katastrofa pokoleniowa” –.to tylko kilka określeń odnoszących się do tego zjawiska. Zarówno starzenie się społeczeństwa, jak i sposób mówienia o nim, mają istotny wpływ na pogłębianie się różnic i napięć między pokoleniami, sprzyjając polaryzacji społecznej. W ramach tegorocznej edycji Warszawskiego Tygodnia Międzypokoleniowego chcemy pokazać, że dzięki współpracy osób w różnym wieku, wzajemnemu zrozumieniu i akceptacji, możemy rozwijać pozytywną wizję przyszłości naszego miasta z uwzględnieniem potrzeb przedstawicieli i przedstawicielek wszystkich pokoleń.
W myśl hasła 3. Warszawskiego Tygodnia Międzypokoleniowej – „Każdy wiek może być złoty” chcemy pokazać, że Warszawa jest miastem dostępnym i otwartym na różnice, w którym każdy i każda, niezależnie od wieku, może realizować swoje pasje.
Tygodniowy festiwal wpisuje się w obchody Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej przypadającego na 29 kwietnia. Został ustanowiony przez Komisję Europejską, żeby przypominać nam wszystkim o tym, jak ważne jest łączenie pokoleń, budowanie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń, poglądów między pokoleniami.
Plan panelu dyskusyjnego
Wprowadzenie: Krótka prezentacja celów Warszawskiego Tygodnia Międzypokoleniowego.
Prezentacja badań: Omówienie najnowszych badań dotyczących współpracy i edukacji międzypokoleniowej w kontekście starzejących się społeczeństw miejskich przez ekspertki z Centrum Młodzi LAB z USWPS.
Dyskusja panelowa „Co nas łączy? Co nas dzieli?”:
Wypowiedzi przedstawicieli Młodzieżowej Rady Warszawy i Warszawskiej Rady Seniorów na temat wspólnych wartości i potencjalnych różnic. Otwarcie dyskusji dla uczestników z widowni.
Mini warsztat, w którym uczestnicy z widowni dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat współpracy międzypokoleniowej. Facylitatorka Fundacji Wspólnota Dialogu moderuje dyskusję.
Część „Co działa?”:
Krótkie prezentacje dobrych praktyk międzypokoleniowych w Warszawie (doświadczenia z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, działalność kulturalna Teatru Studio, angażującego różne grupy wiekowe itp.)
Zakończenie:
Zaproszenie do korzystania z wydarzeń i inicjatyw podczas Warszawskiego Tygodnia Międzypokoleniowego.