Dlaczego warto robić projekty kulturalne dla osób pozbawionych wolności? – warsztat podsumowujący projekt Elementarz teatralny, realizowany w Areszcie Śledczym na
Grochowie.
10 grudnia (wtorek) 10:00-12:00, wstęp wolny
zapisy: edukacja@teatrstudio.pl
Spotkanie skierowane jest do pracowniczek i pracowników warszawskich instytucji kultury. Chcielibyśmy podzielić się naszymi doświadczeniami, związanymi z realizacją projektu Elementarz teatralny, który zrealizowaliśmy wspólnie z Fundacją Dom Kultury. Spotkanie poprowadzą Justyna Domasławska-Szulc, Katarzyna Tadeusz i Damian Kalita.
Projekt, skierowany był do kobiet odbywających karę więzienia w Areszcie Śledczym Warszawa-Grochów. Od stycznia 2024 roku osadzone brały udział w cyklu warsztatach, podczas których poznawały kolejne elementy tworzące spektakl teatralny. Spotkania były wzbogacone o różne ćwiczenia, jakich efekty można wykorzystać w każdej sytuacji życiowej. 24 i 25 października, odbyły się pokazy kończący projekt w Areszcie, z udziałem publiczności i rodzin osadzonych.
Projekt realizowany we współpracy z Fundacją Dom Kultury.
Projekt jest realizowany z środków finansowych Miasta Stołecznego Warszawy.
Justyna Domasłowska-Szulc, prezes i współzałożycielka Fundacji Dom Kultury, magistra polonistyki i teologii katolickiej, absolwentka szkoły dziennikarskiej „Polityka”; asystentka Naczelnego Rabina Polski Pinchasa Menachema Joskowicza (1995 – 96); współzałożycielka organizacji pozarządowych, m.in. Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy „Polis”, Karios Polska, Pax Christi Polska (1994 – 96); działaczka społeczna, odznaczona srebrną odznaką Ministra Sprawiedliwości za zasługi w pracy penitencjarnej; stypendystka Ministerstwa Kultury w ramach programu „Aktywni Obywatele” (2015); koordynatorka projektów w Fundacji Dom Kultury (2011 – 2023).
Damian Kalita, kierownik działu edukacji i projektów społecznych Teatru Studio, producent, animator, koordynator projektów społecznych i kulturalnych dla seniorek i seniorów. Od 10 lat współtworzy pokaz mody na warszawskiej ASP. W swoim portfolio ma współpracę m.in. z Domem Kultury Dorożkarnia, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, Nowym Teatrem, Biurem Festiwalowym IMPART, oddziałem warszawskim SARP, Fundacją Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Muzeum Warszawy, Wolskim Centrum Kultury, Teatrem Ochoty, Studiem Teatralnym KOŁO, Fundacją „Żyć z chorobą Parkinsona”.
Katarzyna Tadeusz, specjalistka w dziale edukacji i projektów społecznych Teatru Studio, producentka, koordynatorka projektów kulturalnych w kraju i za granicą. Współpracowała z wieloma instytucjami kultury w Polsce, m.in. z Instytutem Adama Mickiewicza, Małopolskim Instytutem Kultury, Fabryką Sztuki w Łodzi, Centrum Kultury w Lublinie, Teatrem Chorea, Pracownią Sztuczka oraz neTTheatre.