Projektowanie ciała w przestrzeni prywatnej i publicznej

Wykład prof. Marioli Bieńko

26 kwietnia 2024, godz. 18.00

Edukacja

Powrót

Dyskusja jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Widzenie ciałem”

26 kwietnia 2024, godz. 18.00

Wstęp wolny

Prezentacja i recepcja obrazu ciała w późnej nowoczesności zdominowane są przez perspektywę estetyzującą.  Wraz z rozwojem beauty industry wygląd, rozmiar i kształt ciała są potencjalnie otwarte na dekonstrukcję. Poczucie władzy nad wyglądem zbiega się z poczuciem zdolności do przekształcania go w najbardziej charakterystyczny znak własnego zindywidualizowanego „ja”. Mechanizmy dyscyplinowania ciała opierające się kiedyś w głównej mierze na wartościach etycznych i zdrowotnych, czerpią dzisiaj z filozofii wolnego rynku i jego nierealistycznych standardów piękna, porno estetyki. Neoliberalna kultura samokontroli nadzoruje „piękne ciała”, oferując kosmetyczne technologie i utrwalając wizerunek ciał zarazem plastycznych, jak i plastikowych.

Główną osią wystąpienia jest refleksja nad „projektem” ciała jako szczególnym wyzwaniem w sferze prywatnej i publicznej. Dyskurs teoretyczny uzupełnia analiza wywiadów na temat postrzegania cielesności z kobietami i mężczyznami w wieku od 18 do 89 lat oraz wywiadów eksperckich z lekarzami chirurgii i ginekologii plastycznej. Przedstawione wyniki są obrazem estetycznych reżimów cielesnych w kontekście wieku i płci ze szczególnym uwzględnieniem tematu inwazyjnych praktyk oraz „tworzenia nowych ciał” w kulturze rywalizacji, samorealizacji, samospełnienia.

Mariola Bieńko – dr hab., socjolożka, profesor uczelni w Katedrze Studiów Rodziny i Patologii Społecznej w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się problematyką socjologii życia rodzinnego, bliskich związków, wychowania i edukacji seksualnej oraz zagadnieniami cielesności i ekspresji seksualności w doświadczeniach i praktykach życia codziennego.

 

KASA BILETOWA

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem
dyżur telefoniczny w godzinach 12.00–18.00

 

w weekendy: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
oraz na godzinę przed spektaklem

 

 

KONTAKT

dyżur telefoniczny: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

 

WJAZD / PARKING

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę