> jak ludzie myślą, że wygląda rewolucja
> jak rewolucja wygląda naprawdę
15 maja (NIEDZIELA) 2022 / godz. 18:00 → BILETY
Wiele osób zaangażowanych w walkę o ratowanie klimatu, poznających trudną prawdę o zagrożonej przyszłości, w dość krótkim czasie przeżywa istotne zmiany w swoim życiu. Dotychczasowe plany ulegają dewaluacji; pojawiają się nowe pytania o własne miejsce w świecie, marzenia, tożsamość, relacje. W działaniach zawiązują się nowe znajomości, również bliskie, często odpowiadające na potrzebę otwartego towarzyszenia sobie we wspólnej idei.
W zgromadzonych na wystawie zapisach wideo zaglądamy do wnętrza spotkań osób z Wrocławia, Lublina i Warszawy. Nie są to jednak filmy o akcjach lub facylitowanych działaniach grup roboczych. W centrum znajdują się amatorskie zabiegi fryzjerskie. Tylko czasem w tle pojawia się symbol, hasło czy baner. Kamera niespiesznie przygląda się chwilom pełnym skupienia, kontaktu z ciałem, dźwięków narzędzi. Ta forma intymnego dokumentu zaprasza do realnego odczuwania czasu wydarzeń, zwolnienia tempa odbiorcy i towarzyszenia bohaterom.
Osobiste powody są różne, choć często nam nieznane, tak jak ich dotychczasowe historie. Strzyżone lub farbowane osoby mówią, że na to wydarzenie składa się kontekst, dojrzewająca decyzja, bezpieczna przestrzeń ludzi wokół. Czasem bywa to poszukiwanie nowego wyglądu, jeszcze bardziej Własnego niż na co dzień. Ani to performance, ani głośne wołanie na ulicy. Są za to ludzie, których być może nie znamy, ale możemy się im przyjrzeć.
Kuratorki:
Jadwiga Klata, Nadia Wierzbicka
Twórcy_czynie:
Michał Żłobicki
Sonia Pustelny
Produkcja:
Aleksandra Urban
Wydarzenie organizowane we współpracy z Extinction Rebellion w ramach programu okupacji artystycznej Przed/Po.