do 31 sierpnia 2022

Wydarzenia

Powrót
zdjęcie: Ans Brys, dzięki uprzejmości: artystki, neugerriemschneider, Berlin i Gladstone Gallery

Sharon Lockhart, „The Future Should Always Be Better“ (2021)

Praca prezentowana będzie do 31 sierpnia 2022 roku.

„The Future Should Always Be Better“ (Przyszłość zawsze powinna być lepsza) z 2021 roku to praca amerykańskiej artystki Sharon Lockhart (ur. 1964). Powstała ona w czasie lockdownu spowodowanego pandemią wirusa COVID-19. Była odpowiedzią na sytuację izolacji i zamknięcia a także niemożności uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym.
Neon zawisł w Hanowerze, na fasadzie instytucji sztuki Kestner Gesellschaft. Tym samym spacerujący po centrum miasta mieszkańcy i mieszkanki mogli odbierać sztukę przebywając w dostępnej dla nich przestrzeni.
Po zniesieniu lockdownu i ponownym otwarciu instytucji kultury powstał pomysł, aby neon zaprezentować w innych istotnych miastach na świecie. Po Hanowerze neon zawisł na Middelheim Museum w Antwerpii. Latem zawita do Warszawy.

W twórczości Sharon Lockhart Polska oraz jej stolica stanowią istotne punkty odniesienia. W 2017 roku artystka swoim projektem „Mały Przegląd“ reprezentowała Polskę na Biennale w Wenecji. Projekt nawiązywał do myśli pedagogicznej Janusza Korczaka i stanowił efekt wieloletniej współpracy Lockhart z podopiecznymi Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rudzienku. W 2013 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbyła się indywidualna wystawa artystki. Jej praca znajduje się także w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi.

Kiedy praca została zrealizowana na początku pandemii hasło neonu: „Przyszłość zawsze powinna być lepsza“ można było odczytać jako słowa otuchy i wsparcia w trudnym momencie.
Jednak po głębszym zastanowieniu, sentencja nabiera nie tak optymistycznego wydźwięku. Czy nasza przyszłość na pewno będzie lepsza? Czy możemy być tego pewni? Szczególnie, gdy mierzymy się z kryzysem klimatycznych, który drastycznie zmienia obraz naszej planety.
Dwa lata po pierwszej prezentacji hasło Sharon Lockhart nabiera kolejnego znaczenia, dopisanego tym samym przez samą historię. Jaka będzie nasza przyszłość patrząc na aktualne wydarzenia polityczne i wojnę w Ukrainie? Czy czekają nas lepsze czasy? A może to co najlepsze, już się wydarzyło?
Rozchodzące się w przestrzeń miasta hasło Lockhart poruszy do refleksji, zarówno w kontekście indywidualnych historii jak również zbiorowych społecznych i politycznych narracji.

Prezentacja na fasadzie Pałacu Kultury, od strony Teatru Studio pomyślana jest jako czasowa interwencja artystyczna, stanowiąca hasło przewodnie programu letniego projektu „Plac Defilad“.

Kuratorka: Paulina Olszewska
Współpraca: neugerriemschneider, Berlin, Kestner Gesellschaft Hanower

Zdjęcie: Sharon Lockhart, The Future Should Always Be Better, 01.12.2021 – 31.03.2022, Middelheim Museum, Antwerpia, Belgia, © Sharon Lockhart, 2021, zdjęcie: Ans Brys, dzięki uprzejmości: artystki, neugerriemschneider, Berlin i Gladstone Gallery

Galeria Studio

im. Jerzego Grzegorzewskiego

Godziny otwarcia / Opening times:

wtorek – niedziela 12:00 – 19:00
Tuesday – Sunday 12pm – 7pm

Bilety / Tickets:

Normalny / Regular 10 zł
Ulgowy / Reduced 5 zł
Grupowy / Group 5 zł

 

Kontakt / Contact:

pl. Defilad 1 [wejście od ul. Marszałkowskiej]
PKiN
00-901 Warszawa
tel. +48 22 656 69 11

 

Plac Defilad 1 [entrance from Marszałkowska Street]
Palace of Culture and Science
00-901 Warsaw
phone no. +48 22 656 69 11

Kierowniczka galerii / Program director

Kuratorka / Curator

Paulina Olszewska
paulina.olszewska@teatrstudio.pl

 

Opieka nad kolekcją / Conservator

Martyna Wilkowska
martyna.wilkowska@teatrstudio.pl

 

Natalia Andrzejewska (urlop macierzyński)
natalia.andrzejewska@teatrstudio.pl

 

 

 

KASA BILETOWA

 

Uwaga!
w dniach 19, 20, 21 czerwca (śr-pt)
brak dyżuru telefonicznego.

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem

 

w weekend: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
lub do rozpoczęcia spektaklu/wydarzenia

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00

 

telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę