2049: Witaj, Abdo

„2049: Witaj, Abdo” to dystopijna opowieść o przyszłości – która wydaje się coraz bardziej prawdopodobna i o przeszłości – którą wciąż próbujemy wyprzeć. Autor czerpie z dokumentów odnalezionych na pograniczu polsko-białoruskim, lecz nie odtwarza wydarzeń – raczej stawia pytania o to, co z wynika z tych „dowodów”. Buduje literacką fikcję, która pokazuje, dokąd może nas zaprowadzić dalsze ignorowanie odpowiedzialności za przemoc systemową, granice i wykluczenie.

Fabuła spektaklu jest wyobrażeniem tego, jak może potoczyć się narracja, luźno oparta na śladach obecności migrantów, które autor tekstu Mikita Iłinczyk znalazł przy granicy polsko-białoruskiej. Narracja, która nie będzie dokumentem, ale nabierze rozpędu językiem polityki i prawa.

Zdarzenia w spektaklu są dystopijnym przypuszczeniem, w jakim spełnia się wiele lęków współczesnego społeczeństwa. Działają jednak nie jako oskarżenie, lecz jako refleksja nad tym, jak łatwo w momentach kryzysu zastąpić empatię procedurą, a odpowiedzialność – milczeniem.

W tej wizji przyszłości Europa nie upada nagle – upada powoli, przez ciąg decyzji, uproszczeń i rezygnacji z tego, co jeszcze niedawno było nienaruszalne.

W roku 2049 na zgliszczach dawnych struktur organizacji międzynarodowej buduje się nowy porządek. Euro-Islamski Trybunał prowadzi procesy wobec tych, którzy zarówno biernie, jak i aktywnie przyczynili, lub możliwe, że przyczynią się do przemocy wobec ludzi na granicach Unii w latach 2021–2031. To nie tylko sąd nad jednostkami, ale także nad językiem, pamięcią i mechanizmami wyparcia, które pozwalają nie dostrzegać tragedii tuż za rogiem.

Spektakl jest opowieścią o mechanizmach bezradności – jednostkowej i zbiorowej – oraz o tym, jak społeczne lęki bywają instrumentalnie wykorzystywane przez elity rządzące do umacniania władzy i legitymizowania wykluczeń. Pokazuje, jak łatwo system wypiera winę, jak szybko społeczna wyobraźnia przyzwyczaja się do nieludzkich obrazów i jak trudno wskazać moment, w którym „nic się nie dało zrobić” staje się wygodnym alibi.

Trzy przesłuchiwane postacie – aktywistka, pracowniczka biura podróży i strażnik graniczny – reprezentują różne poziomy uwikłania w sądzony w dramacie proceder. Ich głosy nie tyle rekonstruują przeszłość, co krążą wokół niej, próbując uzasadnić, przeformułować, zapomnieć. Nad nimi unosi się widmo Abdalrahmana Harema – tytułowego bohatera, uchodźcy, którego ślad urwał się na granicy.

Dramat Mikity Iłinczyka został uhonorowany Międzynarodową Nagrodą Dramaturgiczną Aurora 2024. Przewodniczący jury Mark Ravenhill podkreślił jego „bezlitosną precyzję moralną i brutalną empatię, której nie sposób wymazać z pamięci”.

 

W spektaklu użyte zostały fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego, tradycyjnej „Pieśni Konfederatów Barskich” w redakcji Juliusza Słowackiego oraz wariant tekstu ludowej wyliczanki „Przyłapali w lesie”.

 

WSPÓŁORGANIZATOR

Sobota

04.10.25 / 16:00

bilety od 17 czerwca

Niedziela

05.10.25 / 19:30

bilety od 17 czerwca

Sobota

17.01.26 / 16:00

bilety od 17 czerwca

Niedziela

18.01.26 / 16:00

bilety od 17 czerwca

Twórczynie i twórcy

Autor tekstu

Mikita Iłinczyk

Reżyseria

Piotr Pacześniak

Dramaturg, video

Tadeusz Pyrczak

Scenografia i kostiumy

Łukasz Mleczak

muzyka

Michał Zachariasz

reżyseria światła

Monika Stolarska

konsultacja z języka arabskiego

Lubna Al-Hamdani

kierowniczka produkcji

Ewa Grzebyk

inspicjentka

Krystyna Klyta

asystentka scenografa

Maria Haile

Obsada

Małgorzata Gorol (gościnnie)

Zuzanna Galewicz (gościnnie)

Wiktoria Kruszczyńska

Dominika Ostałowska

Halina Rasiakówna

Krzysztof Strużycki

Marcin Pempuś (w nagraniu wideo)

Recenzje

Przemysław Gulda / wp.pl

(...) autorzy spektaklu w Teatrze Studio bardzo celnie trafili w polskie kompleksy, bardzo umiejętnie zdiagnozowali jeden z istotnych problemów polskiej współczesności. Stworzyli spektakl bardzo ważny i potrzebny. Czytaj więcej...

Aneta Kyzioł / Polityka

Spektakl Piotra Pacześniaka – świetny od strony wizualnej – (...) ciekawa wizja i warto się z nią zmierzyć. Czytaj więcej...

Tygodnik Kulturalny / TVP Kultura

(...) opisuje współczesną Europę z punktu widzenia migranta. To jest historia, która dzieje się w przyszłości, gdzie Unia Europejska, uwaga, upadła w 1931 roku (...). Czytaj więcej...

Bronisław Tumiłowicz / Tygodnik Przegląd

Historia przedstawiona w sztuce teatralnej to oczywiście fantazja, czy jednak nieprawdopodobna?

Malwina Kiepiel / teatrdlawszystkich.eu

„2049: Witaj, Abdo" to bardzo mocny tekst. Ukazuje mechanizmy zła, które nie rodzi się z nienawiści, lecz z obojętności, przemęczenia, z procedur. Z systemu, który legalizuje przemoc – nawet jeśli opatrzy ją pieczątką. To nie spektakl do oklasków, ale do myślenia. Czytaj więcej...

kulturalni.pl / TVP POLONIA

Temat na pewno jest niewygodny, chociaż nawet słowo niewygodny jest tutaj jakimś eufemizmem, być może nawet nie jest do końca trafione, jeśli mówimy o tragedii tych ludzi na polsko-białoruskiej granicy, o kryzysie migracyjnym, który ma miejsce. Ta sytuacja dalej się dzieje, to wszystko dalej ma miejsce, pomimo zmiany rządów dalej ten temat jest politycznie wykorzystywany i myślę, że to jest jakiś taki temat, który dla wielu może być niewygodny, który my staramy się w tym spektaklu namierzać. Czytaj więcej...

 

KASA BILETOWA

Uwaga!
W dniu 19 czerwca (Boże Ciało) kasa nieczynna

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem
dyżur telefoniczny w godzinach 12.00–18.00

 

w weekendy: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
oraz na godzinę przed spektaklem

 

 

KONTAKT

dyżur telefoniczny: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

 

19 czerwca – zamknięta

 

w trakcie trwania wystaw czynna:
wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

 

PARKING

 

MIEJSKI

Opłata za postój w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie pobierana jest w dni robocze od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni: 2 maja, 24 i 31 grudnia, w godzinach 8:00-20:00.

→ więcej ZDM Warszawa

 

PARKING PKIN

OPŁATY

Do 15 min.: bezpłatnie
Do 30 min.: 6 zł
Każda rozpoczęta godzina: 8 zł

Informacje praktyczne, wjazdy, liczba miejsc, aktualne ograniczenia i wyłączenia w parkowaniu na stronie PKiN poniżej:

więcej PARKING PKiN

 

SEKRETARIAT

pn-pt: 8:00 – 16:00

+48 22 620 47 70
sekretariat@teatrstudio.pl

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.