Beskid bez kitu

SPEKTAKL FAMILIJNY

4 czerwca godz. 16:00

Archiwalne

Powrót

Beskid bez kitu

„Beskid bez kitu” to najpierw fascynująca książka Mani Strzeleckiej zakochanej w Beskidzie Niskim. Lata 60- te, mała pegeerowska wioska, bohaterką jest dziewczynka Terka, która spędza wakacje u „przyszywanej” babci Tekli, Łemkini, która ma dla niej dużo czasu i wiele opowieści. Poznajemy trudne losy babci i jej narodu, który musiał opuścić swoją ziemię w 1947 roku podczas Akcji Wisła. Uczymy się od niej rytuałów, właściwości ziół i pieśni łemkowskich. Książka stała się niezwykłą inspiracją do pracy teatralnej. W samym sercu Baskidu Niskiego powstała grupa teatralna „Plemię”, której główną ideą jest opowiadanie historii tej ziemi. W naturalnym plenerze, w zagrodzie łemkowskiej z widokiem na cerkiew, z muzyką na żywo słuchamy historii babci, śledzimy przygody wnuczki i doświadczamy magii Beskidu Niskiego.

Tekst reżyserki i autorki scenariusz Moniki Babuli

… Lata osiemdziesiąte, każde wakacje spędzam u babci w Czarnej, małej wiosce w Beskidzie Niskim. Kiedy zasypiam obok babci pachnącej dziurawcem i mlekiem, zawsze widzę na jednej z krokwi domu  wyrytą datę 1929. Babciu, czy ty urodziłaś się w tym domu? Zadaje zawsze to same pytanie, żeby usłyszeć tą samą opowieść. Że nie, że dziadek tu przyjechał spod Ciężkowic bo zasiedlali domy po Łemkach, że babcia z Ropy sadziła lasy na ziemiach niegdyś uprawianych przez Łemków i tak się poznali. Każde lato spędzałam w łemkowskiej starej chyży  i kochałam tu być. Zawsze, od dziecka bolał mnie brzuch, kiedy myślałam o ludziach, którzy musieli stąd wyjechać zostawiając domy, ziemię i widok z okna.

Biorąc na warsztat w pracy z młodzieżą książkę Mani Strzeleckiej „Beskid bez kitu” nie myślałam, że będzie to mój wewnętrzny proces integracji, tych historii słyszanych w dzieciństwie, że znów poczuje ból brzucha, który całkowicie rozpuści się poprzez opowiadanie o Babci Tekli, którą zagrała prawdziwa łemkowska pieśniarka Julia Doszna. Opowiedzieć tą historię pomogli nam Mirek Bogoń Łemkowski muzyk, Marlena Moździńska, sama autorka książki i młodzież z gminy Uście Gorlickie. Przypomniałam sobie, że tylko opowiadanie historii nas uzdrawia, zanurzanie się w mity i zdarzenia, które potrzebują być usłyszane jeszcze i jeszcze i jeszcze raz. Jestem bardzo szczęśliwa, bo wczoraj udało nam się opowiedzieć, naszej beskidzkiej rodzinie historie, która wszystkich nas uzdrawiała.

„Beskid bez kitu” na podstawie książki Mani Strzeleckiej o tym samym tytule wydanej przez Libra.pl

Link do książki

 

 

 

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

Scenariusz i reżyseria

Monika Babula

Scenografia

Mania Strzelecka

Muzyka

Mirosław Bogoń

Obsada

„Plemię” Wielopokoleniowa Grupa Teatralna

 

KASA BILETOWA

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem

 

w weekend: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
lub do rozpoczęcia spektaklu/wydarzenia

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00

 

telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

 

18 maja 2024 NOC MUZEÓW
20:00-24:00 (wstęp wolny)

19 maja czynna do godz. 17:00
30 maja nieczynna (Boże Ciało)

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę