en
 

Bowie w Warszawie

spektakl na podstawie sztuki Doroty Masłowskiej

reżyseria Marcin Liber / premiera 18 grudnia 2021

SPEKTAKL

Powrót
fot. Natalia Kabanow

Bowie w Warszawie

W spektaklach 28, 29, 30 kwietnia wystąpią: Monika Świtaj i Rozalia Mierzicka.
W spektaklach 1, 2, 3 maja wystąpią: Marta Zięba i Rozalia Mierzicka.


Najnowszy, napisany na zaproszenie STUDIO dramat Doroty Masłowskiej to wielowątkowa opowieść o Warszawie lat 70., wstrząśniętej pogłoskami o grasującym dusicielu. Realia gierkowskiej dekady poznajemy przede wszystkim za pomocą perspektyw mieszkanek odbudowanego z bólu miasta, zatrwożonych sprawą Dusidamka z Mokotowa. Ta zdaje się jednak tylko pretekstem do ukazania ich niewypowiedzianych i niewysłuchanych sekretów, dramatów i traum. Podejmując formę kryminału milicyjnego ze wszystkimi jej absurdami, Masłowska kreśli fantazyjny i barokowy świat “ery atomowej”, pełen incydentów codzienności, przemocy i marzeń. Przez ten peerelowski krajobraz, nasycony niepodrabialnym i żywym językiem autorki, przejdzie pewnego dnia nikt inny jak David Bowie.

Prapremiera „Bowiego w Warszawie” to sceniczny kryminał w reżyserii Marcina Libera. Osnuty wokół legendarnej wizyty artysty spektakl jest odą do miłości, szczególnie tej niespełnionej i nierozkwitłej. O takiej Warszawie jeszcze nie słyszeliście.

Twórcy muzyki wystąpią na żywo w spektaklach granych w dniach 18-30 grudnia.
Zespół BŁOTO w składzie: Marek Pędziwiatr – Latarnik (instrumenty klawiszowe / syntezatory), Paweł Stachowiak – Wuja HZG (bas), Marcin Rak – Cancer G (perkusja), Olaf Węgier – Książe Saxonii (saksofon tenorowy).

Sztuka ukaże się w formie książkowej nakładem Wydawnictwa Literackiego na początku 2022 roku. Ilustracje do książki przygotowuje ceniony artysta Mariusz Wilczyński, autor uhonorowanego wieloma nagrodami filmu animowanego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.


Spektakl bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

 

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Paweł Kluszczyński, Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Katarzyna Tokarska-Stangret, Wiktoria Tabak, Agnieszka Wójtowicz.

Twórcy

SCENARIUSZ

Dorota Masłowska

REŻYSERIA

Marcin Liber

SCENOGRAFIA / REŻYSERIA ŚWIATŁA

Mirek Kaczmarek

Kostiumy

Grupa Mixer

Muzyka

Zespół Błoto w składzie: Cancer G, OlafSaxx, Latarnik, Wuja HZG

Kierowniczka produkcji

Justyna Pankiewicz

autor wideo

Natan Berkowicz

zdjęcia w projekcjach wideo

Marcin Liber

Asystentka reżysera / Inspicjentka

Zuzanna Prusińska

Asystentka produkcji

Anna Gołębiowska

Asystent scenografa

Grzegorz Więckowski

Recenzje

Witold Mrozek / Gazeta Wyborcza

Masłowska objawia się w „Bowiem w Warszawie" jako sprawna autorka repertuaru rozrywkowego, wie, z jakich obrazków uszyć dziś zabawną, a jednocześnie nietrącącą zbytnio Bareją czy IPN-em opowieść o PRL-u.

Przemek Gulda / WP.PL

O czym Masłowska napisała swój nowy tekst? O czym jest stworzony na jego podstawie spektakl Marcina Libera? O wielu sprawach, bo to rzecz wielowymiarowa, dotykająca co najmniej kilku ważnych kwestii, osobistych i społecznych, ale zarazem to także rzecz bardzo nieteatralna. To raczej materiał na powieść, a to że udało się z niego zrobić spektakl, to wielka zasługa wszystkich uczestniczek i uczestników tego projektu.

Jacek Wakar / Newsweek.pl

(…) bez wątpienia najbardziej oczekiwane wydarzenie teatralne końcówki roku. W warszawskim Teatrze Studio absolutny artystyczny tout le monde, no i oczekiwanie na sensację.

Spektakle

 

KASA BILETOWA

 

 

czynna codziennie (pn-nd):
w godzinach 14.00-19.00
(lub do rozpoczęcia spektaklu)

 

+48 22 656 69 41
+48 22 656 69 42
bilety@teatrstudio.pl

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę