Bowie w Warszawie

spektakl na podstawie sztuki Doroty Masłowskiej

reżyseria Marcin Liber / premiera 18 grudnia 2021

SPEKTAKL

Powrót
fot. Natalia Kabanow

Bowie w Warszawie

O takiej Warszawie z czasów PRL-u jeszcze nie słyszeliście! Po zmroku lepiej nie wychodzić tutaj z domu – na ulicach stolicy grasuje groźny Dusidamek. W zaułkach można też spotkać pieczarki, sumy rzeczne, przybyszów z kosmosu, a nawet wybitnego zachodniego muzyka, którego wszyscy oczekują, a nikt nie może zauważyć. Nieskrępowana wyobraźnia Doroty Masłowskiej w rozbuchanej reżyserii Marcina Libera kreują skrzącą humorem opowieść o Polsce lat 70.

Najnowszy, napisany na zaproszenie STUDIO dramat Doroty Masłowskiej to wielowątkowa opowieść o Warszawie lat 70., wstrząśniętej pogłoskami o grasującym dusicielu. Realia gierkowskiej dekady poznajemy przede wszystkim za pomocą perspektyw mieszkanek odbudowanego z bólu miasta, zatrwożonych sprawą Dusidamka z Mokotowa. Ta zdaje się jednak tylko pretekstem do ukazania ich niewypowiedzianych i niewysłuchanych sekretów, dramatów i traum. Podejmując formę kryminału milicyjnego ze wszystkimi jej absurdami, Masłowska kreśli fantazyjny i barokowy świat “ery atomowej”, pełen incydentów codzienności, przemocy i marzeń. Przez ten peerelowski krajobraz, nasycony niepodrabialnym i żywym językiem autorki, przejdzie pewnego dnia nikt inny jak David Bowie.

Prapremiera „Bowiego w Warszawie” to sceniczny kryminał w reżyserii Marcina Libera. Osnuty wokół legendarnej wizyty artysty spektakl jest odą do miłości, szczególnie tej niespełnionej i nierozkwitłej. O takiej Warszawie jeszcze nie słyszeliście.

Sztuka ukazała się w formie książkowej nakładem Wydawnictwa Literackiego na początku 2022 roku. Ilustracje do książki przygotował ceniony artysta Mariusz Wilczyński, autor uhonorowanego wieloma nagrodami filmu animowanego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

Posłuchaj rozmowy z Dorotą Masłowską i Marcinem Liberem z cyklu → TEATR OD KUCHNI

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

TEKST

Dorota Masłowska

REŻYSERIA

Marcin Liber

SCENOGRAFIA / REŻYSERIA ŚWIATŁA

Mirek Kaczmarek

Kostiumy

Grupa Mixer

Muzyka

Zespół Błoto w składzie: Cancer G, OlafSaxx, Latarnik, Wuja HZG

Kierowniczka produkcji

Justyna Pankiewicz

autor wideo

Natan Berkowicz

zdjęcia w projekcjach wideo

Marcin Liber

Asystentka reżysera / Inspicjentka

Zuzanna Prusińska

Asystentka produkcji

Anna Gołębiowska

Asystent scenografa

Grzegorz Więckowski

Recenzje

Witold Mrozek / Gazeta Wyborcza

Masłowska objawia się w „Bowiem w Warszawie" jako sprawna autorka repertuaru rozrywkowego, wie, z jakich obrazków uszyć dziś zabawną, a jednocześnie nietrącącą zbytnio Bareją czy IPN-em opowieść o PRL-u.

Przemek Gulda / WP.PL

O czym Masłowska napisała swój nowy tekst? O czym jest stworzony na jego podstawie spektakl Marcina Libera? O wielu sprawach, bo to rzecz wielowymiarowa, dotykająca co najmniej kilku ważnych kwestii, osobistych i społecznych, ale zarazem to także rzecz bardzo nieteatralna. To raczej materiał na powieść, a to że udało się z niego zrobić spektakl, to wielka zasługa wszystkich uczestniczek i uczestników tego projektu.

Jacek Wakar / Newsweek.pl

(…) bez wątpienia najbardziej oczekiwane wydarzenie teatralne końcówki roku. W warszawskim Teatrze Studio absolutny artystyczny tout le monde, no i oczekiwanie na sensację.

Spektakle

 

KASA BILETOWA

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem

 

w weekend: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
lub do rozpoczęcia spektaklu/wydarzenia

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00

 

telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę