”Jeśli nie mogę tańczyć, to nie moja rewolucja”
(Emma Goldman)
Punktem wyjścia dla warsztatu jest potrzeba stworzenia przestrzeni celebracji WOLNYCH CIAŁ, dedykowanej wspólnototwórczej, społecznie oczyszczającej mocy tańca.
Warsztaty opierają się na hybrydowej technice, wzmacniającej indywidualną i grupową obecność. Będziemy czerpać z anatomii doświadczalnej i technik somatycznych, pogłębiając czucie i świadomość ciał. Praktyka taneczna będzie budowana modułowo, przy granej na żywo muzyce dj-ki daisy cutter.
Będziemy łączyć zarówno elementy medytacji dynamicznej, footworków pochodzących z kultury klubowej i ulicznej, jak i transowych tańców.
Zbadamy różną dynamikę i charakter ruchu, różne typy poruszenia i ekspresji fizycznej. Jaka jest motywacja fizyczna i emocjonalna naszych ciał do ruchu? Jakie emocje towarzyszą nam w ruchu i jak mogą być świadomie transformowane we wspólny gest, działanie, taniec? Jak budowana jest łączność, wzajemność między ciałami, współ-bycie, wspólne formy oporu oraz współ-czucie w ruchu?
Marta Ziółek – choreografka, reżyserka, performerka. Absolwentka choreografii w SNDO w Amsterdamie. Certyfikowana nauczycielka Vinyasa Yoga Teachers RYT 200.
Aktualnie jest w trakcie szkolenia na facylitatora TRE (Trauma Release Therapy).
Odnosząc się do kolektywnych technik cielesnej partycypacji bada emancypacyjną i uzdrawiającą społecznie moc tańca. Prowadzi warsztaty empowermentowe dla kobiet. Taniec postrzega nie tylko jako przestrzeń indywidualnej manifestacji ciał, ale jako kolektywne działanie, które może stać się narzędziem oporu i rodzajem kinetycznej broni. W swoich choreografiach tworzy hybrydowe formy, przemieszczając się od rebelianckich gestów kultury ulicznej do sztuki wysokiej. Zajmuje się zagadnieniem autoinscenizacji kobiecego ciała i głosu. Działa w obszarze tańca, filmu i teatru. Autorka m.in. takich spektakli, jak Zrób siebie, TO, Seans z Pamelą, TRUCIZNA (Polski Teatr Tańca), PANIE WŁADZO, TO SĄ TYLKO TAŃCE (razem z Anką Herbut), MONSTERA, LARVA (Komuna Warszawa).
Tosia Ulatowska [daisy cutter] – historyczka sztuki, kuratorka, DJ-ka. Jej praktyka mieści się na pograniczu świata sztuki, animacji kultury, oddolnego aktywizmu i sceny muzyki elektronicznej. Absolwentka Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie, gdzie obroniła dyplom o politycznym potencjale choreografii społecznej. Współzałożycielka kolektywu FLAUTA, organizującego imprezy benefitowe na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym oraz Radia Kapitał – pierwszego polskiego radia społecznościowego. Laureatka nagrody im. prof. Lecha Tomaszewskiego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2018), Stypendium Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiańskiego (2021), Stypendium artystycznego Warszawy (2022).