Harmonia

Unusual Symptoms/Theater Bremen/Adrienn Hód (DE/HU)

23. CIAŁO/UMYSŁ | MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI TAŃCA I PERFORMANSU

C/U 2024

Powrót
fot. Joerg Landsberg

Harmonia

Gdzie się kończy norma, a gdzie zaczyna atypowość?

Propozycja ponownego przyjrzenia się ludzkiemu ciału oraz jego roli w tańcu i społeczeństwie. Grupa tancerzy – z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych – z radosną energią i dużą dawką autoironii eksploruje fizyczną różnorodność. Twórcy kwestionują hierarchie tańca klasycznego, ale także rzekomo progresywne formy tańca współczesnego. Konwencjonalne wyobrażenia o ciele wyrzucają za burtę i z humorem zmieniają nasz punkt widzenia – granice normy i atypowości zacierają się.

W 2023 roku Harmonia została wyróżniona Nagrodą Rudolfa Labána za najlepszy spektakl tańca na Węgrzech i zaproszona na Tanzplattform 2024.

 

Unusual Symptoms – rezydencki zespół taneczny Teatru w Bremie założony przez francusko-algierskiego choreografa Samira Akikę, działa na styku sceny niezależnej i teatru miejskiego. Od 2018 roku pod kierunkiem Alexandry Morales i Gregora Runge realizuje międzynarodowe koprodukcje, tworzy spektakle i interdyscyplinarne projekty we współpracy zarówno z uznanymi artystami, jak i obiecującymi eksperymentatorami młodego pokolenia.

Adrienn Hód (1975) – choreografka specjalizująca się w tańcu współczesnym i ruchu eksperymentalnym, dyrektorka artystyczna zespołu HODWORKS na Węgrzech. Działa na pograniczu tańca współczesnego, teatru i performansu. W procesie, eksplorując nowe formy tańca, sięga po improwizację. W przedstawieniach, w których dotyka sfer tabu i obnaża społeczne stereotypy, granice sceny przesuwają się, a widownia włączona zostaje we wspólną przestrzeń przeżywania. W centrum zainteresowań artystki pozostaje fizyczna, indywidualna ekspresja, ciało performera, często nagie, wolne od uprzedzeń i kontekstu kulturowego.

Bliska, angażująca interakcja w zespole i radość życia emanująca z tej finałowej fiesty są więcej niż mile widziane w czasach takich jak te. („Kreiszeitung”)

A potem pojawia się dźwięk: sugestywny rytm, dudniący szum, bicie serca. [ … ] To, co jeszcze przed chwilą było intymnym dialogiem ciał, teraz zmierza w kierunku zindywidualizowanego tańca klubowego. („Tanz-Zeitschrift für Ballett, Tanz und Performance”)

 

Zarówno Adrienn Hód, jak i Unusual Symptoms na C/U pojawiają się po raz pierwszy.

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z artystami.

 

Produkcja: Theater Bremen
Koprodukcja: Trafó House of Contemporary Arts, OFF Foundation
Wsparcie: NATIONALE PERFORMANCE NETZ Coproduction Fund for Dance, finansowany przez Komisarza Rządu Federalnego Niemiec ds. Kultury i Mediów oraz Goethe-Institut/Węgry.
Partnerzy Festiwalu: NATIONALES PERFORMANCE NETZ International Guest Performance Fund for Dance, finansowany przez  Komisarza Rządu Federalnego Niemiec ds. Kultury i Mediów oraz Goethe-Institut/Węgry.


23. Ciało/Umysł
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu
11-13 października 2024, Warszawa, STUDIO teatrgaleria

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak
Dyrektor zarządzająca: Anna Szaniawska
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawę
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerzy: STUDIO teatrgaleria, NATIONALES PERFORMANCE NETZ Gastspielförderung Tanz International finansowany przez Komisarza Rządu Federalnego Niemiec ds. Kultury i Mediów, Goethe-Institut, Instytut Francuski w Polsce

www.cialoumysl.pl


Każdy uczestnik, biorący udział w Festiwalu Ciało/Umysł (C/U) organizowanym przez Fundację Ciało/Umysł w Warszawie wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji i archiwizacji C/U, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody prosimy uczestnika o kontakt z Biurem Obsługi Widza C/U przed rozpoczęciem wydarzenia, w którym dobrowolnie uczestniczy.

Twórczynie i twórcy

Autorzy, performerzy

Aaron Samuel Davis, Florent Devlesaver, Gabrio Gabrielli, Paulina Porwollik, Leisa Prowd, Tamara Rettenmund, Nora Ronge, Andor Rusu, Young-Won Song, Károly Tóth

Współtwórcy

Yanel Barbeito, Carolin Hartmann

Choreografia

Adrienn Hód

Współpraca artystyczna

Csaba Molnár

Muzyka

Ábris Gryllus

Scenografia i kostiumy

Anna Lena Grote

Reżyseria światła

Christian Kemmetmüller

Dramaturgia

Gregor Runge

Współpraca dramaturgiczna

Ármin Szabó-Székely

Kierownictwo produkcji

Alexandra Morales

Asystenci produkcji

Emily Masch, Andy Zondag

Kierownictwo produkcji HODWORKS

György Ujvári-Pínter

Asystentka scenografa i kostiumografa

Naomi Darleen Schade

Inspicjentka

Lena Maire

 

KASA BILETOWA

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem
dyżur telefoniczny w godzinach 12.00–18.00

 

w weekendy: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
oraz na godzinę przed spektaklem

 

 

KONTAKT

dyżur telefoniczny: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

 

WJAZD / PARKING

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę