en
 

The Employees

REŻYSERIA: Łukasz Twarkowski

PREMIERA: 21 stycznia 2023

SPEKTAKL

Powrót
fot. Natalia Kabanow

The Employees

22 kwietnia przed spektaklem (o godz. 17:00) zapraszamy na wykład Kacpra Nosarzewskiego „Dalej niż horyzont. Co zmienia wszystko? Radykalnie obce, ryzykowne, ale dopuszczalne wizje przyszłości w badaniach oraz sztuce” więcej → tutaj


Spektakl Łukasza Twarkowskiego, jednego z najbardziej interesujących twórców swojego pokolenia, oparty na powieści współczesnej duńskiej autorki, Olgi Ravn. Akcja The Employees rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości, na statku kosmicznym, na którym przebywają ludzie i humanoidalne roboty. Wszyscy członkowie załogi podlegają zimnym, biurokratycznym rygorom, które wydają się nie mieć sensu. W tych ekstremalnych warunkach zamknięta społeczność zmuszona jest skonfrontować się z pytaniami o różnice między ludzkim, a nie-ludzkim i o istotę świadomości.

The Employees Twarkowskiego, podobnie jak wiele jego wcześniejszych realizacji, opiera się tradycyjnemu rozumieniu teatralności, sprawia, że widzowie stają się częścią dystopijnego świata, a nie tylko jego obserwatorami.

W 2020 roku dystopijna literatura science-fiction wzbogaciła się o nową pozycję, „The Employees” Olgi Ravn. W książce Ravn Ziemia uległa zagładzie. Historia opowiadana jest przy pomocy fragmentarycznych sprawozdań załogi statku. Relacje zaczynają się i urywają w — wydawałoby się — przypadkowych momentach i dotyczą codziennej rutyny. Czytelnik ze strzępów, jakich dostarcza mu autorka, buduje wyobrażenie rzeczywistości, w której ludzie tęsknią za Ziemią i buntują się przeciwko zbiurokratyzowanym zasadom obowiązującym na statku, a humanoidy, uznawane za byty pozbawione typowej ludzkiej zmysłowości, domagają się możliwości odczuwania i rozwijania swoich zmysłów. Na statku znajdują się dziwne obiekty, artefakty po dawnej wystawie sztuki, które w niewyjaśniony sposób wpływają na załogę. Przestrzenie opisywane przez Ravn są chłodne, białe, przypominają architekturę galeryjną. W końcówce utworu statek, jako forma nieudanego eksperymentu, zamienia się w makabryczne muzeum.

Zarówno powieść Ravn, jak i spektakl Twarkowskiego wydają się zadawać jedno z najbardziej podstawowych pytań, o to, czym właściwie jest ludzka świadomość? Czy mózg i umysł to jedno i to samo? Nauka znajduje wciąż nowe neuronalne korelaty zdarzeń zmysłowych. Czy kiedy poznamy prosty i szybki sposób na rozpracowanie działania ludzkiego mózgu, człowiekowi uda się zbudować sztuczny mózg, który wbudowany w robota, przekształci humanoida w człowieka? Co zrobią algorytmy sztucznej inteligencji, które wyposażone w zestaw pewnych narzędzi do rozwiązywania zadań i ucząc się na własnych błędach, przekroczą możliwości, jakie założył dla nich programista? Czy rozwijający się, stale uczący system sztucznej inteligencji może przekroczyć tę magiczną granicę, za którą przestaje być jedynie niepokonanym szachistą, a staje się szachistą odczuwającym radość z wygranej?

Nakładem Wydawnictwa Driada ukazała się książka w języku polskim: „ZAŁOGA. Protokół z przyszłości” w tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej.

 

Twórczynie i Twórcy

AUTORKA

Olga Ravn

PRZEKŁAD Z DUŃSKIEGO

Bogusława Sochańska

REŻYSERIA

Łukasz Twarkowski

ADAPTACJA TEKSTU i DRAMATURGIA

Joanna Bednarczyk

SCENOGRAFIA

Fabien Lédé

KOSTIUMY

Svenja Gassen

MUZYKA

Lubomir Grzelak

ŚWIATŁA

Bartosz Nalazek

KONSULTACJA RUCHOWA

Rob Wasiewicz

VIDEO

Jakub Lech

OPERATORZY KAMER

Iwo Jabłoński, Gloria Grünig

KIEROWNICZKA PRODUKCJI

Monika Balińska

INSPICJENTKA

Zuzanna Prusińska

ASYSTENT REŻYSERA

Adam Zduńczyk

ASYSTENTKA PRODUKCJI

Aleksandra Urban

MAKIETA I OBIEKTY

Katarzyna Rytka

REALIZACJA ŚWIATŁA

Jan Zajączkowski

REALIZACJA DŹWIĘKU

Damian Kruszewski, Rafał Szydłowski

REALIZACJA WIDEO

Adrien Cognac, Adam Kuznowicz

wykonawca scenografii

Piotr Szczygielski

produkcja kostiumów

Aleksandra Andrychowicz 

Obsada

Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, gościnnie (nagranie audio)

Dominika Biernat

Daniel Dobosz

Maja Pankiewicz

Sonia Roszczuk

Miron Smagała

Paweł Smagała

Rob Wasiewicz

Recenzje

Anna Sańczuk / Vogue Polska

Twórca wielkich multimedialnych spektakli o współczesności Łukasz Twarkowski reżyseruje kameralny dramat science fiction. [...] Zanim wejdziemy do wnętrza kosmicznej stacji, warto przyjrzeć się szerzej temu, co w teatrze proponuje Łukasz Twarkowski. W sceniczne kulisy wnosi świeże spojrzenie, łącząc popkulturową atrakcyjność ekstatycznego widowiska z intelektualną i emocjonalną głębią opowieści o współczesnym człowieku.

Katarzyna Niedurny / Czas Kultury

Spektakularne. To słowo najlepiej określa wszystko, co wydarzyło się na scenie (...). Spektakularne są rozmach tego widowiska, siła jego oddziaływania na zmysły publiczności i sposób, w jaki włączane są do niego nowe technologie.

 

KASA BILETOWA

 

pn-pt czynna w godz: 11.00–19.00
sb-nd czynna w godz: 14.00–19.00

 

poza powyższymi godzinami czynna:
– na godzinę przed spektaklem / wydarzeniem
– do rozpoczęcia spektaklu / wydarzenia

 

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

+48 22 656 69 41
+48 22 656 69 42
bilety@teatrstudio.pl

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę